Švedijoje atliktas naujas tyrimas: daugeliui pagyvenusių žmonių trūksa seleno

Selenas grudaiDaugeliui vyresnio amžiaus žmonių trūksta seleno – nepakeičiamosios maisto medžiagos, dalyvaujančios ne viename gyvybiniame procese, pavyzdžiui, užtikrinant tinkamą imuninės sistemos veikimą. Maisto papildai gali kompensuoti šį trūkumą.

Naujas gyventojų tyrimas, kuriame dalyvavo 668 vyresnio amžiaus švedai, atskleidė, kad daugeliui jų labai trūksta seleno. Tirdami mokslininkai analizavo visų dalyvių kraujo mėginius ir visuose nustatė tokį pat mažą seleno kiekį kaip ir per dvidešimtojo amžiaus aštuntąjį dešimtmetį Suomijoje atliktą tyrimą.

Itin maži seleno kiekiai suomių kraujyje sukėlė nerimą – į tai sureagavo Suomijos sveikatos apsaugos institucijos, nurodydamos, koks seleno papildų kiekis privalomas Suomijoje naudojamų trąšų sudėtyje.

Pastaruoju metu per Švedijoje atliktą tyrimą išanalizuoti kraujo mėginiai rodo 67,1 mg/l seleno koncentraciją kraujyje. Pasak ekspertų, tokia koncentracija yra gerokai per maža ir gali kelti riziką sveikatai.

Organizmas negali funkcionuoti be seleno

Labai pravartu kontroliuoti seleno koncentraciją tiek žmonių, tiek gyvūnų kraujyje. Selenas yra nepakeičiama maisto medžiaga, bet organizmas nesugeba jo sintetinti. Todėl turime užtektinai seleno gauti su maistu. Jei negausime pakankamai seleno, jo trūkumas gali neigiamai paveikti ne vieną organizmo funkciją: imuninę sistemą, vaisingumą, virškinimą, ląstelių gebėjimą apsiginti nuo DNR sužalojimo.

Nuo seleno priklausančių baltymų (selenoproteinų) saturacija

Organizme yra apie 30 skirtingų baltymų (selenoproteinų), kurie negali funkcionuoti be seleno. Vienas svarbiausių selenoproteinų – selenoproteinas P, kuriam reikia mažiausiai 100 mikrogramų seleno per parą tam, kad jis visiškai jo prisisotintų.

Nei seleno kiekis, paskatinęs Suomijos valdžios institucijas 1985 m. įdiegti seleno papildus pašarams, nei per naujausią Švedijoje atliktą tyrimą nustatyta seleno koncentracija nėra pakankama šiam lygiui pasiekti.

Suomija sugebėjo susitvarkyti su seleno trūkumo bėda, papildydama selenu trąšas. Kaip Švedija ketina spręsti šią problemą?

Didžiosios Europos dalies dirvoje trūksta seleno, vadinasi, tai ne tik Skandinavijos, bet ir visos Europos problema. Pasak specialistų, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje per pastaruosius du – tris dešimtmečius seleno suvartojimas sumažėjo perpus.

Svarbiausi seleno šaltiniai – žuvys, vėžiagyviai ir subproduktai (širdis, kepenys ir kt.). Vyresnio amžiaus žmonėms arba vegetarams (veganams) dėl riboto maisto suvartojimo gali būti labai sunku papildyti seleno atsargas.
Šaltinis: Europos klinikinės mitybos žurnalas, 2016 m. sausis; 70(1):91-6

Organinės seleno mielės, kurių įsisavinimas patvirtintas dokumentais

selenas Bio-SeleniumVis daugiau žmonių vartoja seleno papildus, norėdami būti tikri, kad jų organizmas gauna pakankamai šio mikroelemento. „SelenoPrecise“ – unikalios organinės seleno mielės, kurių sudėtyje yra daugiau kaip 30 organinių seleno rūšių. Šis preparatas aprūpina organizmą skirtingomis mielių rūšimis, kurių turi būti subalansuotoje žmogaus dietoje.

„SelenoPrecise“ išsiskiria itin geru biologiniu įsisavinimu, todėl organizmas pasisavina beveik 90 proc. jų kiekio.
Yra publikuota daugiau kaip 40 tyrimų, kurie patvirtina gerą šio seleno preparato poveikį. Vienas tyrimų – „KiSel“ (tarptautinis kardiologijos žurnalas) patvirtina gerą prevencinį poveikį ir pagerėjusią preparatą vartojusių vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę.