Švedų parama padegėliams spaudė ašaras

svedai usenuose pukuikiu seimaSolidžios paramos praėjusią savaitę sulaukė keletas pastaruoju metu nuo gaisrų nukentėjusių mūsų krašto šeimų – po 1000 litų keturioms padegėlių šeimoms skyrė Švedijos organizacijos „Pagalba Lietuvai“ nariai.

Gausi Švedijos Bromsebro miesto, esančio Blėkingės žemėje (pietų Švedija) gyventojų delegacija aplankė Usėnuose, Žalgiriuose ir Pagėgių savivaldybėje gyvenančias šeimas, pasidžiaugė jų žingsniais pirmyn ir pažadėjo tolesnę paramą.

O žmonės, kurių didžiąją dalį užgyvento turto visai neseniai surijo liepsnos, negalėjo patikėti savo laime ir braukė džiaugsmo ašaras…

Švedijos geradariai šiemet naujais baldais apdovanojo ir Usėnų pagrindinę mokyklą.

Namelis Žalgiriuose sudegė

Jauna Daivos ir Artūro Puluikių šeima jau antri metai kuriasi Usėnų pakraštyje. Čia jiedu apsigyveno tuomet, kai 2012-ųjų lapkritį liepsnos prarijo bebaigiamą remontuoti namelį greta Šilutės esančiame užliejamame Žalgirių kaime.

„Daug darbo jau buvome įdėję, tikėjomės labai greit įsikelti į savo namus, bet nebuvo lemta tai svajonei išsipildyti“, – dabar jau, regis, ramiai apie patirtą nelaimę pasakoja Daiva.svedai usenuose

Pasak moters, tuomet jiedu dar glaudėsi nuomojamame bute Šilutėje, kai vieną dieną kaimynų skambutis pranešė kraują stingdančią žinią – jų namelis dega. Nejausdama rankų ir kojų moteris išskubėjo į nelaimės vietą, o atvykusi pamatė jau visai liepsnų apimtus savo namus…

Iš namelio spėta išnešti tik dujų balioną ir hidroforą. Ugnis sunaikino baldus, daug drabužių, namų apyvokos daiktų. Kokia buvo to gaisro priežastis, pora nežino iki šiol. „Įnešta ugnis“, – taip, anot Daivos, skambėjo ugniagesių išvada. Tai gali reikšti tik viena – piktavalio darbas.

„Skaudu buvo neapsakomai“, – prisimindami tą dieną kalba Daiva ir Artūras. Tik ką padės, jei tik su tuo skausmu gyvensi ir liūdėsi?.. Taip sutarę jiedu vėl ėmėsi ieškoti, kur galėtų įsikurti su vis gausėjančiu savųjų atžalų būriu – tuomet augino dvi dukras ir sūnų.

Augina jau 4 vaikus

Senutėlį ir todėl pigiai parduodamą namelį aptiko Usėnų kaimo pakraštyje. Surinkę keletą tūkstančių, dar gavę šiokią tokią tėvų paramą, Daiva ir Artūras ir vėl pradėjo remontą. Greičiau ne remontą, bet namo statybą, mat perstatyti čia reikėjo viską.

Šiandien jų namuose vis dar verda statybos darbai. Dirba daugiausia vienas Artūras, mat Daiva augina ketvirtąją atžalą – prieš 4 mėnesius gimusį Danielių. Žinia, ji irgi šiek tiek talkina vyrui, nes prižiūrėti mažylį šiek tiek padeda 10-metė Kamilė, 9-erių Robertas ir 7-erių Gabrielė. Bet vaikų parama dar nedidelė, nes vyresnieji išeina mokyklon, o šiuo metu atostogauja pas senelius.

Labai paskubinti remontų daugiavaikė šeima, auginanti ir neįgalų vaiką, nepajėgi. „Kiek lieka nuo gaunamų pašalpų, dar abiejų tėvai, kiek gali, padeda, tiek ir galime skirti remontams“, – sako Daiva.

„Laimė, kad Šilutės urėdija padarė didelę nuolaidą miško medžiagai, patiems reikėjo tik išsipjauti medieną, o jos reikėjo daug“, – priduria statybas aprodantis Artūras. Ir čia pat su skausmu balse priduria: „Aš jau buvau pastatęs vieną namą…“

Įteikė 1000 litų

Vieną praėjusios savaitės popietę į jų kiemą įsuko didelis autobusas, kuriuo atvyko 23 švedų organizacijos „Pagalba Lietuvai“ nariai. Svečiai iš Švedijos šios poros namuose – nebe pirmą kartą, bet delegacija iš Bromsebro, kur organizacijos „Pagalba Lietuvai“ skyrius veikia jau beveik 20 metų, atvyksta pirmą kartą.

svedai usenuose namelisŠvedai apžiūrėjo namus, nufotografavo keliose vietose sukrautas statybines medžiagas, pasikalbėjo su šeimininkais, o išvažiuodami įteikė jiems 1000 litų. „Kad būtų iš ko toliau remontuotis“, – tarė šios organizacijos atstovas mūsų krašte Tadas Girčius.

„Mums tai labai didelė parama“, – sakė nuoširdžiai dėkodamas Artūras.

Puluikių šeimą švedai lanko nebe pirmą kartą, jie jau anksčiau atvežė baldų, drabužių, parėmė finansiškai. „Mums malonu padėti tiems žmonėms, kurie patys dirba, stengiasi atsistoti ant kojų ir tvarkingai augina vaikus. Todėl čia irgi dar sugrįšime“, – svečių nuostatą išsakė T.Girčius.

Anot jo, paramos šie usėniškiai nebegaus tik tada, kuomet bus aišku, kad jos jau nebereikia.

Apdovanojo dar kelias šeimas ir mokyklą

T.Girčius „Šilutės naujienoms“ pasakojo, jog dar po tokią pat sumą svečiai įteikė ir dviem Pagėgių savivaldybės padegėlių šeimoms, taip pat Žalgirių kaime su dukra gyvenančiai Astai Bendikaitei.

Apie A.Bendikaitės vargus kartu su broliu atstatinėjant nudegusį tėvų namelį bei jai skirtą „Bėdų turgaus“ paramą „Šilutės naujienos“ jau rašė.

Pinigai, kuriuos švedų labdaros organizacijos nariai atvežė į Lietuvą, suaukoti pačių jos narių bei kitų bendruomenės narių.
Iš naujakurių usėniškių sodybos švedai išvyko į Usėnų pagrindinę mokyklą, kur juos sutiko direktorė Liucija Jasevičienė. Mokyklos vadovė irgi turėjo už ką tarti ačiū: švedai šiemet naujais baldais – stalais, kėdėmis, spintomis ir lentomis – apstatė beveik visus šios mokyklos kabinetus, tad rugsėjo 1-ąją į klases susirinkę apylinkės moksleiviai irgi bus maloniai nustebinti.  

Vėliau svečiai surengė koncertą Usėnų bendruomenei, taip pat šio apsilankymo metu koncertavo Švėkšnos psichiatrijos departamente, Pagėgių senelių globos namų ir Natkiškių kaimo bendruomenėms.