Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė

pokalbis apie sveikata visi 1 3Pastaruoju metu daug kalbama apie sveiką gyvenimo būdą ir jo naudą žmogui. Praeityje sveikata žmogui reikšdavo vien beskausmę būklę, šiandien šio žodžio prasmė daug platesnė. Sveikata suprantama kaip gera fizinė, psichinė ir socialinė žmogaus būklė, asmeninis žmogaus turtas priklausantis nuo genetikos, fizinių, socialinių, ekonominių veiksnių ir nuo žmogaus elgsenos.  Protingai gyvendami, žmonės galėtų išvengti daugybės rūpesčių ir gyventi ilgiau. Ką daryti kad būtum sveikas ir laimingas?

Nuskambėjus nuotaikingam Saugų J.Mikšo pagrindinės mokyklos merginų kapelos (vad. mokytoja Vida Gončiarova), koncertui, Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Saugų filialo bibliotekininkė Regina Juškienė ir gausus bibliotekos skaitytojų būrys Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę pradėjo pokalbiu -diskusija „Viso gyvenimo pailginimo paslaptis – jo netrumpinti“, kuriame dalyvavo Šilutės PSPC gydytoja Regina Kulpienė – Jaunienė.

„Kaip išmokti jaustis geriau, kaip užkirsti kelią ligoms ir negalavimams, sveikiau maitintis, vartoti ar ne maisto papildus, gerti tabletę?“ – retoriškai klausė gydytoja Regina ir nieko nelaukdama ėmė dalintis ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptimis.

Kas jau kas, o medikai buvo ir yra arčiausiai pažangiausių medicinos technologijų, naujausių vaistų. Keista, nors medicina kaskart džiugina naujais pasiekimais, bet ligonių nemažėja, anaiptol – jų kasmet tik didėja. Kodėl?

Žmonės įvairiai elgiasi su savo sveikata. Ne visi žino, kaip reikia ja rūpintis, bet ir žinantys ne visada tai daro. Per daug paviršutiniškas požiūris į savo sveikatą ir savitvardą, atveda prie daugybės fizinių ir psichinių ligų. Todėl pirmasis ir bene svarbiausias patarimas – pradėti mylėti save, pavargus – pailsėti, rasti malonų užsiėmimą, o maistą visada gaminti tik su meile.

Labai svarbu yra rūpintis kūno ir aplinkos švara, atitinkamai maitintis, kiek galima daugiau judėti, vengti blogų įpročių.

Gydytojos teigimu, sunkiausia – išlaikyti emocinį stabilumą. Juk nėra tobulų žmonų, kartais tiesiog nepavyksta neutraliai reaguoti į kai kuriuos dalykus. „Stenkitės nepasiduoti nuotaikos svyravimams, nuolat save stebėkit, analizuokit, būkite tiesiog savimi, draugaukite su gamta“, – mokė medikė.

Negailėjo pašnekovė paprastų ir konkrečių patarimų, kaip suslogavus ar sukarščiavus natūraliomis priemonėmis pasigydyti, kokią kosmetiką naudoti, kaip pasirinkti tinkamus maisto produktus ir juos paruošti. Sakė tikinti, kad šis pokalbis bus geras gidas kelyje į puikesnę savijautą ir sveikatą.

Gydytoja atsakė į klausimus, o pašnekoves domino nemigos įveikimas, sąnarių problemos, dabar ypač propaguojamų įvairių papildų vartojimas.

Belieka įsiklausyti į R.Kulpienės-Jaunienės pamąstymus, kad sveikas žmogus – turintis daug energijos, visą laiką natūraliai besišypsantis ir turintis aistrą gyventi. Suprantama – kiekvienas susidursime su negandomis, tačiau ir tada mylėdami save šypsokimės. Svarbu – požiūris, kaip mes vertiname tai, kas įvyksta gyvenime. Yra dalykai, kuriuos mes galime paveikti ir kurių negalime. Jeigu įvyksta nelaimė, netektis, turim suprasti, kad kitaip negali būti. Turim išgedėti, išgyventi, bet išmintingai. Štai, apie tokias ilgo gyvenimo paslaptis kalbėta renginyje „Viso gyvenimo pailginimo paslaptis – jo netrumpinti“.