Garbinga Šilutės rajono savivaldybės komisija konkurso „Metų ūkis 2019“ antrosios vietos laimėtojais pripažino Makių kaime, Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje, ūkininkaujančius Laimą ir Steponą Mockus. Laima ir Steponas valdo mišrų ūkį – augina šilauoges, vaiskrūmius, o jų ganyklose ganosi keliolika karvių, keliasdešimt veršelių. Vaišingi šeimininkai verda šilauogių uogienę be cukraus ir gamina burnoje tirpstančius varškės sūrius.
Ūkininkauja nuo 2010 metų
Šio pasakojimo herojai įsikūrę šalia kelio Žemaičių Naumiestis – Šyliai, sodybos šeimininko Stepono Mockaus tėviškėje. Stepono ir Laimos gražiai tvarkomas ūkis traukia ne vieno pravažiuojančio pro šalį akį.
Autobusiukui, kuriuo atvažiavo Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis ir rajono žiniasklaidos atstovai, įsukus į ūkininkų kiemą ir išlipus iš jo, ant grindinio pasitiko užrašas: „Sveiki atvykę į Makius, pas Mockus“.
Kadangi ūkininkai gyvena ant Gardamo ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijų ribos, tad pamena, kai vyko žygis „Nepriklausomybės akto kelionė per Šilutės rajono savivaldybės seniūnijas“. Tąkart jų kiemą užplūdo gausybė žygio dalyvių, kuriame dalyvavo ne tik Gardamo ir Žemaičių Naumiesčio seniūnai, bet ir pats Žemaičių Naumiesčio Šv. arkangelo Mykolo katalikų bažnyčios kunigas Stanislovas Anužis.
S. Mockus dar vaikystėje pradėjo sekti tėvo – eigulio bei ūkininko – pėdomis. Ilgus metus dirbęs girininku, prieš devynerius metus vyras nusprendė išmėginti jėgas ūkininkaudamas iš tėvo paveldėtame 8 ha žemės plote. Pradėjęs veiklą jis įsigijo 8 karves, vėliau dalyje ūkio įveisė vaismedžių ir vaiskrūmių sodą – čia pabandė auginti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, avietes, šilauoges. Sodas užderėjo ir pradėjo nešti gausų derlių, todėl sodininkystė tapo pagrindine ūkio veikla. Įdomu, kad ponas Steponas mėgino augint ir sraiges.
Apdovanoti ir anksčiau
Šalia Stepono ir Laimos sodybos įkurtas 5 hektarų sodas, kuriame ūkininkai augina vaismedžius ir šilauoges. Gardžias uogas parduoda, o sau iš jų verda uogienę be cukraus, kuria vaišino ir juos aplankyti atvykusius svečius. Paragavę šios šilauogių uogienės įsitikinome, kad į ją tikrai cukraus dėti nereikia.
Makiuose ūkininkaujančių Mockų ūkis mišrus, taigi jie augina nemažai pieninių ir mėsinių veislių galvijų. Raguočių bandą sudaro 12 melžiamų karvių ir 39 veršeliai. Iš pieno ūkininkai gamina sūrius, tokius skanius, kokių parduotuvėje nenusipirksi.
Pasak Stepono, daug kas žino apie ūkį, tad atvažiuoja ir nusiperka šilauogių, obuolių. Tenka ir turguje paprekiauti.
Stepono ir Laimos šeima augina dvi dukras – dvyliktokę Kamilę ir studentę Goda, kuri kremta genetikos mokslus.
„Netikėjome, kad mūsų toks ūkelis laimės antrąją vietą. Džiaugiamės!“, – sakė Steponas Mockus.
Maždaug prieš 15 metų Laima ir Steponas Mockai gavo apdovanojimą „Gražiausia sodyba“, o geriausių projektų, įgyvendintų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programą, buvo nominuotas „Už modernų ir pažangų ūkį“, smulkių ir vidutinių ūkių kategorijoje.
ES parama leido įsigyti ūkyje būtinos modernios technikos – laistymo sistemą, šienapjovę, frezą, purkštuvą, šaldymo įrangą, traktorių.
Apie pirmosios „Metų ūkis 2019“ laimėtojus Solveigą ir Liną Kairius iš Galzdonų kaimo skaitykite kitame „Šilutės naujienų“ numeryje. Visi trys „Metų ūkis 2019“ nugalėtojai jau šį šeštadienį, rugsėjo 28 dieną, bus pagerbti Mykolinių ir ūkininkų šventėje Žemaičių Naumiestyje.
Rašyti atsakymą