Švėkšna turės paminklą Nepriklausomybės signatarui

paminklas sauliui_2Pasitikdami Lietuvos valstybės 100-metį, švėkšniškiai planuoja miestelyje pastatyti paminklą kraštiečiui, 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės akto signatarui Kazimierui Steponui Šauliui.

Ketvirtadienį, sausio 5-ąją, Švėkšnos bendruomenės nariams tą sumanymą pristatė paminklo idėjos autorius ir mecenatas, klaipėdietis, K.S.Šaulio giminaitis Vytautas Lygnugaris ir skulptorius Arūnas Sakalauskas.

Susirinkusiųjų nuomone, tai labai graži iniciatyva, o naujasis paminklas gražiai papuoš miestelio centrą.
Signataras K.S.Šaulys – visiems švėkšniškiams gerai žinoma asmenybė. Jis gimė atokiame Stemplių kaime, mokėsi Švėkšnoje, vėliau tapo dvasininku. Tačiau vien dvasiškio veikla K.S.Šaulys neapsiribojo, kartu jis buvo ir aktyvus visuomenininkas bei politikas, 1918-aisiais, vasario 16 dieną, kartu su kitais 19 signatarų pasirašęs Lietuvos nepriklausomybės aktą.

Paminklą šiam iš Švėkšnos krašto kilusiam šviesuoliui sumanyta pastatyti artėjant Lietuvos 100-mečio jubiliejui, kurį švęsime kitais metais. Tad Švėkšnos bendruomenė ir seniūnija dėl paminklo sukruto jau praėjusį rudenį. Nenuostabu, kad ir į būsimo paminklo vizijos pristatymą susirinko nemažai apylinkės gyventojų, seniūnijos darbuotojai, atvyko Savivaldybės administracijos atstovai.paminklas sauliui_3

Mintį, kad Švėkšnoje turėtų būti įamžintas šios šviesios asmenybės vardas, iškėlė klaipėdietis V.Lygnugaris, pats pažadėjęs ir finansuoti paminklo pastatymo išlaidas. Kartu su skulptoriumi A.Sakalausku jis parinko ir vietą tokiam paminklui – jį siūloma statyti šalia Švėkšnos sinagogos, kurioje iki šiol vyksta Švėkšnos turgūs. Ši vieta pasirinkta iš 5 pasiūlytų.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis mano, kad šioje erdvioje aikštėje tilps visi – ir norintys pasigėrėti paminklu, ir prekybininkai bei pirkėjai. Be to, jis tiki, kad toks iškilią asmenybę primenantis akcentas ir pačią aikštę pakylės į aukštesnį lygį, vieta taps patrauklesnė ir lankomesnė.

Ne tiek dvasininkui, bet labiau politikui bei visuomenininkui K.S.Šauliui skirtas paminklas būtų bronzinis, jo pjedestalą numatyta daryti iš granito. Jis būtų gana aukštas – kartu su pjedestalu aukštis viršytų 6 metrus.

Sutvarkyti paminklo aplinką, pastatyti suolelius ir įrengti apšvietimą pasižadėjo rajono Savivaldybė.

Numatyta ir paminklo atidengimo data – tai būtų šių metų rugsėjo 16 diena. Iškilmėse žada dalyvauti ir Telšių bei Kauno, o galbūt ir Panevėžio vyskupijų atstovai.