Švėkšniškiai minėjo Knygnešio dieną

2004 metais UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje atitikmenų neturinčią veiklą, o kovo 16-oji oficialiai paskelbta Knygnešio diena. Tądien pagerbiami draudžiamų spaudinių platintojai – knygnešiai, kurie Lietuvos istorijoje atliko ypatingą vaidmenį, o kovo 16-oji – įžymiojo knygnešio Jurgio Bielinio gimimo diena (1846 m.) – skirta jiems prisiminti ir pagerbti. Švėkšna, paribio miestelis, nuo seno tituluojamas knygnešių kraštu.

Savaitgalį švėkšniškiai tradiciškai susirinko paminėti Knygnešio dieną, kurią kasmet organizuoja draugija „Tėviškė“. Tris metus paeiliui minėtiną dieną buvo kviečiami susitikti miestelio centre, aikštėje prie Knygnešių koplytstulpio, o šiemet – „pasivaikščioti“ kartu su Šventvakarių Ėve.

Pilnutėlė Švėkšnos seniūnijos salė žiūrovų nekantriai laukė Skaudvilės literatų klubo „Laiko lašai“ literačių su poetine muzikine kompozicija, skirta Ievai Simonaitytei, „Pasivaikščiojimas su Šventvakarių Ėve“. Didžiajai Klaipėdos krašto metraštininkei dedikuotą publicistinį spektaklį sukūrė režisierė Zita Jurevičienė. Pirmąjį pasirodymą Skaudvilės kultūros namuose žiūrovai išvydo pernai spalį, dalyvaujant švėkšniškei V. Astrauskienei parodos „Tau, garbioji Ėve“, autorei.

Švėkšnoje spektaklis suvaidintas devintąjį kartą. Vaidino kultūros namų kultūrinių renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė, bibliotekininkė Žydrė Macienė, Ėvės vaidmenyje – režisierė ir scenarijaus autorė Zita Jurevičienė.

Sunku rasti žodžių apibūdinti, kokio gerumo buvo tas „pasivaikščiojimas“ su Šventvakarių Ėve, profesionaliai kalbant aktorių lūpoms, akims, širdims, skambant dainoms, pritariant kanklėms. Žiūrovų dėmesys buvo prikaustytas iki paskutinio sakinio. Norisi padėkoti už praplatintą takelį į I. Simonaitytės kūrybą, o švėkšniškiams žiūrovams, už šiltą viešnių priėmimą, seniūno Alfonso Šepučio padėką ir jaunųjų švėkšniškių skaučių uždegtą simbolinę ugnelę prie Knygnešių koplytstulpio.