Švėkšniškiai žinių ieško naujuose knygos namuose

sveksnos biblioteka bibliotekininke su dovanomisYpatinga diena Švėkšnos istorijoje buvo praėjęs šeštadienis – tądien čia atidaryta nauja knygų šventovė – į naujas patalpas persikėlusi biblioteka.

Įkurtuvės, pavadintos „Užsuk į biblioteką ir tapk jos pakeleiviu…“, sulaukė tokio gausaus būrio svečių, kad visi jie niekaip netilpo dar dažais kvepiančioje bibliotekoje. Suaugusieji ir mažieji knygmyliai, seniūnijos ir rajono vadovai, net svečiai iš uostamiesčio ir sostinės – visi jie atvyko pasidžiaugti savo naująja biblioteka, o naujųjų patalpų šeimininkę Danutę Litvinienę apipylė gėlėmis ir dovanomis.

 

Šeimininkės pareigas perėmė D.Užpelkienė

Dar gerokai iki atidarymo iškilmių pradžios prie naujosios bibliotekos maršus trenkė ir visus atkreipti dėmesį kvietė kaimiškos muzikos kapela „Šilo aidai“, o aukštyn ir žemyn naujosios bibliotekos laiptais, rikiuodama visas smulkmenas, lakstė Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė. Įstaigos vadovei tai buvo didžiulė šventė, be to, jai tądien teko perimti ir šeimininkės pareigas, nes Švėkšnos bibliotekininkė Danutė Litvinienė prieš pat įkurtuves patyrė nelaimę ir negalėjo vaikščioti.

Simbolinę atidarymo juostelę perkirpo net keturi svečiai – Vilniaus universiteto profesorius, habilituotas daktaras Domas Kaunas, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, rajono merė Daiva Žebelienė ir seniūnas Alfonsas Šeputis.
sveksnos biblioteka vaikai piesia
Patalpas pašventinęs Švėkšnos klebonas Saulius Katkus prisiminė bene prieš 40 metų gavęs dovanų knygą, kurioje buvę įrašyta: „Kuo daugiau perskaitysi knygų, tuo protingesnis būsi“. Klebonas šmaikštavo per tą laiką perskaitęs, regis, nemažai knygų, bet vis galvojantis, kuomet jau taps protingas?.. Jis linkėjo švėkšniškiams, kad siekiantys praturtinti save ir savo žinias naujojoje bibliotekoje visada rastų tai, ko ieško.

Vyks mokymai ir parodos

D.Užpelkienė visus pakvietė į pasivaikščiojimą po naujuosius knygos namus. Svečiai apžiūrėjo ne tik knygų fondą, bet ir 9 vietų interneto skaityklą, salę, kuria biblioteka galės naudotis kartu su steigiamu Amatų centru, periodinių leidinių skaityklą, kurioje vyks ir edukaciniai renginiai. Bibliotekoje vyks ir kompiuterinio raštingumo mokymai, panaudojant mobiliąją F.Bajoraičio viešosios bibliotekos kompiuterių klasę.

II aukšte įrengta parodų salė, mažoji renginių salytė, kur galės vykti ir parodų aptarimai, pokalbiai. Beje, ir atidarymo dieną susirinkusieji galėjo pasigėrėti dviem parodomis: Lietuvos dailininkų sąjungos narės klaipėdietės Audronės Adomavičienės batikos darbais „Sutikt pakeliui…“ ir švėkšniškės Onos Norkutės asmeniniame archyve saugomomis Švėkšnos istorijos fragmentų fotonuotraukomis.

Iš viso apie 600 skaitytojų turinti Švėkšnos biblioteka dabar užima kiek daugiau nei 100 kvadratinių metrų plotą. D.Užpelkienė mano, jog tai pats optimaliausias plotas kaimo bibliotekai. „Kaip tik tokių funkcionalių bibliotekų kaime ir reikia, kad būtų galima išnaudoti kiekvieną jų kampelį“, – sakė ji.

Ištakos – dar 1905-aisiais
sveksnos biblioteka nauja
Apžiūrėjus patalpas šventė tęsėsi seniūnijos salėje.

Renginio vedėjas Marijus Budraitis priminė solidžią Švėkšnos bibliotekos istoriją, siekiančią net XIX amžių. Jau 1828 m. grafas Jurgis Pliateris savo Gedminaičių dvare buvo sukaupęs vertingą net 3000 knygų, dokumentų ir rankraščių bibioteką. Nedidelę rusiškų knygų bibliotekėlę turėjo ir 1864 – 1915 m. čia veikusi rusiška dviklasė mokykla, ir 1907 m. atidaryta lietuviška parapinė mokykla, vėliau – ir progimnazija. 

Viešosios bibliotekos pradžia Švėkšnoje derėtų laikyti 1905-uosius metus, kuomet naujosios miestelio bažnyčios zakristijoje buvo pastatyta knygų spinta parapijiečiams. Knygos buvo keičiamos sekmadieniais po pamaldų. Bet oficialus dabartinės bibliotekos pirmtakas buvo 1937 m. kovo 15-ąją atidaryta Švėkšnos viešoji biblioteka. Beje, tai vienas seniausiai įsteigtų viešosios bibliotekos filialų mūsų krašte.

Pastaruosius kelerius metus Švėkšnos knygų šventovė glaudėsi vaikų darželio patalpose, dar anksčiau – senajame seniūnijos pastate.

Susirinkusieji pastebėjo, kad knygų šventovė ir dabar labai populiari visoje plačioje šios seniūnijos apylinkėje. Biblioteka glaudžiai bendradarbiauja su seniūnija, mokykla ir darželiu, su vietos neįgaliųjų draugija, čia puoselėjamos krašto tradicijos, nuolat vyksta edukaciniai renginiai, švėkšniškiai renkasi apsikeisti idėjomis ir mintimis.

Iš daugelio prioritetų pasirinko biblioteką

Garsiais plojimais sutikta bibliotekininkė D.Litvinienė dėkojo visiems įkurtuvių svečiams ir išreiškė viltį, kad kartą atėję jie jau nebepamirš kelio į jos biblioteką.

Svečiai ne tik su įkurtuvėmis sveikino, bet ir dovanas teikė. Šalia D.Litvinienės augo ir gėlių jūra, ir knygų bei žaidimų kalnas.
Jaudinančia akimirka bibliotekos atidarymą pavadino profesorius Domas Kaunas, tądien pelnęs ir aukščiausią švėkšniškių pagarbos ženklą – Jokūbėlio statulėlę. Mūsų krašto ambasadoriumi pavadintas svečias pasidžiaugė, kad visa Lietuva puošiasi bibliotekomis. O Švėkšnos miestelio, anot jo, laukia šviesi ateitis, nes švėkšniškiai šoktelėjo į tikrą rūmą.

Stebėtis dėl to neverta, nes Dalia Užpelkienė, pasak svečio, gali daugiau, negu visi įsivaizduoja… Todėl jis pasiūlė ir švėkšniškiams pagalvoti, kurioje vietoje jie galėtų pastatyti bibliotekos direktorei paminklą…sveksnos biblioteka uzpelkiene sveciai

Statybos įmonės „Stamela“ vadovas Stanislovas Liepis išsitarė, kad ne taip sunku namą pastatyti, kaip vėliau atiduoti raktą jo šeimininkams. Naujųjų namų šeimininkei jis dar įteikė ir labdaros organizacijos „Šilutės Sandora“ dovanas.

Kultūros viceministras Darius Mažintas net stebėjosi, kad iš daugelio galimų prioritetų Švėkšnos bendruomenė išsirinko  bibliotekos statybą. Tai rodo viena – kad čia gyvenantys žmonės supranta, jog visa ko pradžia yra knyga. „Knyga yra kultūringo žmogaus pagrindas, o kultūringas žmogus yra Lietuvos pagrindas“, – įvertino svečias.

Rajono merė Daiva Žebelienė sakė gerai žinanti rajono bibliotekininkų išradingumą, tad esanti tikra, kad naujuosiuose namuose jie neleis nuobodžiauti ateinantiems lankytojams. Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis tos dienos šventę Švėkšnoje pavadino dviguba švente, o bibliotekos atidarymą – išliekamąją vertę turinčiu renginiu.

Išliekamąją vertę turinčia dovana galima pavadinti tą, kuria nešinas atėjo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis – jis dovanojo prieš metus paties nutapytą paveikslą.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis pastebėjo, jog kažkada vaikystėje visi kaip vienas skubėjom bibliotekon. Bet vėliau atėjo laikas, kuomet nuo jos nutolom, galiausiai – ir visai pamiršom… Blogiausiu dalyku bibliotekose R.Žemaitaitis pavadino kompiuterius, dėl kurių, anot jo, jau baigiame užmiršti ir knygos popieriaus kvapą. Jis pasižadėjo užprenumeruoti bibliotekai kurį nors periodinį leidinį, D.Litvinienei belieka apsipręsti kokio labiausiai reikėtų.

Tądien dar skambėjo eilės ir muzika, savo naująją biblioteką piešė mažieji, naujai atidarytomis parodomis gėrėjosi suaugusieji: biblioteka pradėjo savo gyvenimą.