Švėkšniškių norams turėti Kalės tvenkinį koją kiša nesutarimai dėl kainos

Šilutės rajono savivaldybės taryba šią savaitę dar kartą grįžta prie Švėkšnos miestelio centre esančio Kalės tvenkinio pirkimo klausimo.

Išpirkti grafų Pliaterių turto paveldėtojams priklausantį tvenkinį ir perleisti jį bendruomenės poreikiams švėkšniškiai prašo jau daugiau nei metai. Pirminė nustatyta kaina buvo tiesiog juokinga – 714 eurų, vėliau prabilta apie 5000 eurų. Tuo tarpu savininkai už savo tvenkinuką norėtų gauti 9000 eurų.

Kad dar pernai pavasarį kilusi idėja pagaliau pavirstų „kūnu“, rajono politikai turi suteikti Savivaldybės administracijai įgaliojimus toliau derėtis dėl tvenkinio kainos.

Visi 3 tvenkiniai – privatūs

„Šilutės naujienose“ jau ne kartą rašėme, kad Švėkšnos miestelyje yra trys tvenkiniai, visi jie privatūs. Kalės tvenkinys yra pačiame miestelio centre ir gerai visiems praeiviams matomas. Tvenkinio pakrantės, išskyrus vienos sodybos žemės pakraštį, yra Šilutės savivaldybės nuosavybė, tad, jį įsigijus, būtų galima aptvarkyti ir pritaikyti žmonių poilsiui.

Švėkšnos gyventojai nebe pirmi metai skundžiasi, jog neturi kur karštomis vasaros dienomis aktyviai praleisti laiką prie vandens, paplaukioti. Visi vandens telkiniai miestelyje – Vilkėno ir parke esantis vadinamasis Dianos – yra privatūs.

Kai 2015 m. pabaigoje Vašingtono (JAV) ligoninėje užgeso Švėkšnos dvaro paveldėtojos Felicijos Laimės Broel-Pliaterienės gyvybė, nemažai vietinių neslėpė baimės dėl viso parko ateities. Girdėta svarstymų, ar jie galės ir toliau pasivaikščioti po parką.

Visgi parko niekas neuždarė ir neaptvėrė, atvirkščiai – jis buvo puoselėjimas, jame ir toliau vyko strateginiai seniūnijos renginiai. Savivaldybė prieš kelis metus įrengė ir apšvietimą.
Seniūnas Alfonsas Šeputis dar pernai pasakojo, jog Kalės tvenkinyje kasmet apsigyvena gulbių šeima, susilaukia ir jauniklių.

Gyventojai nori paplūdimio

Pernai rudenį Švėkšnos gyventojai pateikė rajono savivaldybei prašymą nupirkti šį tvenkinį ir pritaikyti jį vietos bendruomenės poreikiams. Prašymą pasirašė 22 žmonės, tarp jų – ir seniūnas A. Šeputis. Prašymo autoriai teigia, kad Švėkšnos miestelis unikalus savo architektūra, bažnyčia, parkais, todėl vertėtų pagalvoti apie bent vieno vietinių vandens telkinių įsigijimą ir pritaikymą gyventojų interesams.

Ne vienas švėkšniškis išsitaria manantis, kad paplūdimio atsiradimas šalia vandens telkinio miestelį padarytų dar patrauklesniu turistams. Vietinių nuomone, tam tiktų ir Vilkėno tvenkinys, kurio pakrantėse būtų daugiau vietos poilsiautojams. Žinoma, švėkšniškiams norėtųsi, jog Savivaldybė jiems nupirktų ir didesnį, miestelio pakraštyje esantį Vilkėno tvenkinį, jame galėtų būti įrengta maudykla. Tačiau, pasak seniūno, tas klausimas gali būti sprendžiamas ir vėliau.

Grafienės Pliaterienės turto paveldėtojai, pasak seniūno, mažiau rūpinasi savo turtu, sunku su jais derinti bet kokius reikalus. Turima ir tokių žinių, kad jie yra suinteresuoti parduoti jų nebedominantį turtą. Todėl ir kilo mintis švėkšniškiams, kad reikėtų nupirkti Kalės tvenkinį. Tuo labiau, kad esant tokioms aplinkybėms, baiminamasi, kad jis neužaktų ir nepavirstų paprasčiausia pelke.

Pagrindinis klausimas – kaina

Kalės tvenkinio plotas yra 0,64 ha, ilgis 230 m, didžiausias plotis – 7 m, jis suformuotas užtvenkus Švėkšnalės intaką – Pakalio upelį. Vidutinė rinkos vertė (nustatyta masinio vertinimo būdu) – 714 Eur.
Siūlymu nupirkti Švėkšnai Kalės tvenkinį pernai ypač džiaugėsi Tarybos nariai, švėkšniškiai. Vienas jų, Arūnas Kurlianskas visgi abejojo dėl tvenkinio kainos. Pasak jo, nors dokumentuose kaina tik 714 eurų, yra manančių, kad tvenkinys gali kainuoti ir apie 12 tūkst. eurų, o gal ir dar daugiau.

„Šiemet jau aiškėja, kad grafų paveldėtojai tikrai vertina tvenkinį kur kas brangiau – apie 9000 eurų“, – naujausiomis žiniomis dalijasi seniūnas A. Šeputis.

Savivaldybės administracija jau vykdė derybas su tvenkinio savininkais. Galiausiai pasirodė, kad turto vertintojų nustatyta kaina yra dvigubai mažesnė – tik 5000 eurų. Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio, tokia suma tikrai nėra adekvati. 5000 eurų, anot V. Pozingio, paskaičiuota imant vidurkį, neatsižvelgiant į bendrą šiuo metu esamą rinkoje kainą. Todėl pasiūlyta, kad reikėtų iš naujo nustatyti sklypo vertę, sulaukti Tarybos narių pritarimo bei tęsti naujas derybas su sklypo savininkais.

Pasak V. Pozingio, tik kai bus nustatyta tvenkinio kaina, rajono tarybos nariams teks spręsti kitą klausimą – pirkti tvenkinį ar visgi ne.
Šilutės rajono savivaldybės taryba dėl sprendimo turės apsispręsti jau šią savaitę vyksiančiame posėdyje.