Švėkšnoje – popietė knygnešiams atminti

sveksna popiete knygnesiamsPenktadienį Švėkšnoje lijo kaip niekada, o į muziejų net tokiu oru rinkosi lankytojai dalyvauti renginyje „Kam turime būti dėkingi?“, skirtame raštingumo dienai.

Tą dieną Švėkšnos muziejuje atidaryta nauja ekspozicija, skirta mūsų krašto knygnešiams. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos moksleiviai įtaigiai pristatė mokytojos R.Zagurskienės sukurtą kompoziciją apie Švėkšnos knygnešius.

Mokytojas kraštotyrininkas P.Čeliauskas pasidžiaugė, jog per visą Švėkšnos muziejaus egzistavimo laikotarpį tai pirmas kartas, kai Švėkšnos knygnešiai turi atskirą stendą.

Apie knygnešius ir jų darbų reikšmę visuomenei, iš 1931 metais L.Giros rašyto straipsnio „Knygnešių gadynė“ ištraukas skaitė muziejininkė M.Žąsytienė. Paklausius prieš daugiau nei 80 metų spausdintų žodžių apie knygnešių veiklą, muziejaus svečiams suteikta galimybė praktiškai pamėginti skaityti rusiškais rašmenimis užrašytą lietuvišką tekstą, kaip 1864-1904 metais caro valdžia bandė priversti skaityti lietuvių tautą.

40 metų tauta priešinosi  neteisėtam draudimui, knygos buvo spausdinamos Tilžėje, Bitėnuose, Ragainėje. Knygnešiai slapta pernešdavo spausdintą žodį per sieną, slėpė knygas, kol jos patekdavo pas tikruosius šeimininkus, o ir radusiai namus knygai tekdavo slėptis.

Susirinkusieji pamatė režisieriaus J.Trukano trumpametražį filmą „Knygnešys“, kuris nukėlė į spaudos draudimo laikus, parodė to meto žmonių gyvenimą, šalį gaubusias problemas, sunkų ir pražūtingą knygnešių darbą.

Pabaigoje mokytojas P.Čeliauskas paragino susirinkusiuosius kalbėti taisyklingai lietuviškai, neiškraipyti gimtosios kalbos, perduoti ateinančioms kartoms ją tokią,  dėl kurios tiek lietuviai kovojo ir išsaugojo.