Švėkšnoje psichiatrijos ligoninės katilinė šildys ekologiškai ir ekonomiškai

SVEKSNOS KATILINE_2Klaipėdos jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamente Švėkšnoje nustojo veikti krosnys, kurios degino skalūnų uolienos alyvą. Praėjusią savaitę paleistos dvi po 0,5 megavatų galios krosnys, kurios degina ekologišką kurą – Pamario krašto žolės granules.

Naujųjų katilų paleidime dalyvavęs ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga džiaugėsi, kad pagaliau Psichiatrijos departamento katilinės kaminas nebaugins švėkšniškių iškastinio kuro dūmais, o ligoninės buhalterija gaus perpus mažesnes sąskaitas už Švėkšnos departamento pastatų šildymą.

Paveldėjo iš apskrities

J.Sąlyga pasakojo, kad 2010 metais Švėkšnos psichiatrijos ligoninę prijungus prie Klaipėdos jūrininkų ligoninės, teko priimti nekokį palikimą. Patalpoms ir vandeniui pašildyti buvo sumontuota galima sakyti nauja, tačiau neekonomiška katilinė, kūrenama skalūnų alyva. Katilinės dūmtraukis skleidė nemalonius kvapus ligoninės teritorijoje bei už jos ribų, šilumos gamybos kaštai buvo vieni didžiausių šalyje.

J.Sąlyga nesiruošia vertinti tuometinės Klaipėdos apskrities valdžios sprendimo Švėkšnos psichiatrijos ligoninėje sumontuoti tokio iškastinio kuro katilus. Galbūt buvo susigundyta paprastu katilinės aptarnavimu, nedideliu kūrikų skaičiumi?

Tačiau naujam departamento valdytojui – Klaipėdos jūrininkų ligoninės administracijai – paveldėtoji katilinė ir ilgalaikės sutartys katilinėje naudoti brangią skalūnų uolienos alyvą netiko. Todėl prieš ketverius metus buvo pradėtos derybos ir teisminiai ginčai dėl sutarties nutraukimo su įmone, kuri sumontavo ir eksploatavo neva modernią katilinę. Beje, skalūnų alyvos krosnys katilinėje dar neišmontuotos – jos paprasčiausiai bus nebenaudojamos. Sutartys su krosnių savininkais turėtų galioti dar iki 2025 metų.

Naudos ekologišką vietinį biokurą
SVEKSNOS KATILINE_1
Naujas biokuro krosnis sumontavo UAB „Naujoji šiluma“, o biokurą – žolės granules – tieks Šilutės rajone registruota bendrovė UAB „Altegrana“. Ši bendrovė jau kelerius metus gamina biokuro granules, sunaudodama ūkininkų pašarams netinkamą žolę. Anksčiau bene visą pagamintą kurą išveždavo ir parduodavo Lenkijoje, nes čia, vietoje, nebuvo granuliuotos žolės kurą naudojančių krosnių.

Situacija keičiasi. J.Salyga pasakojo, kad konkretūs veiksmai siekiant įsigyti naujas šilumos krosnis buvo pradėti 2014 metais. Klaipėdos jūrininkų ligoninė pateikė paraišką ir pagal Klimato kaitos specialiąją programą gavo paramą įrengti Psichiatrijos departamente modernią biokuro katilinę.

Katilinės rekonstrukcijos darbai buvo pradėti 2015 metų balandį, o prieš savaitę katilinė pradėjo dirbti visu pajėgumu. Bendra projekto vertė siekia beveik 335 tūkst. eurų, iš kurių 321 tūkst. eurų sudaro gauta projektinė parama, dalį lėšų skyrė ir Klaipėdos jūrininkų ligoninė.

Pasak UAB „Naujoji šiluma“ direktoriaus Vytenio Daunoravičiaus, katilinė galės naudoti ne tik žolės, bet ir šiaudų, medžio granules. Katilinės savininkai, atsižvelgdami į kuro kainas rinkoje, spręs, kokį kurą pasirinkti.

Švėkšnos Psichiatrijos departamento Ūkio ir techninės tarnybos vedėjas Vytautas Buivydas teigė, kad katilinės priežiūrai bus paskirti du žmonės.

Jo  žiniomis ankstesnio kuro katilais išgauta šiluma ligoninei kainuodavo apie 140 tūkst. Eur. per metus. Dabar tikimasi perpus mažesnių išlaidų.

Naujų krosnių paleidimo ceremonijoje dalyvavo ir Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, kuris sakė, jog labai svarbu, kad prie globalių ekologinių problemų sprendimo prisideda ir Švėkšnos miestelis bei joje esantis Klaipėdos jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamentas.