Švėkšnoje – vėl rekordas: 1627 moliūgai – žibintai ir 10 000 lankytojų

moliugai labirintasVisų šventųjų dienos ir Vėlinių išvakarėse jau ketvirtus metus neapsakomai šviesu buvo Švėkšnoje, kur vėl surengta visą Lietuvą užbūrusi akcija „Mes – už šviesą“. Ir jau trečią kartą pasiektas rekordas: šįkart žibintų šviesomis suspindo net 1627 moliūgai.

Penktadienio pavakarę bent 5 kilometrų šviesų eilės nusidriekė visuose į Švėkšną vedančiuose keliuose: bandantys įvažiuoti vairuotojai, kaip didmiesčių kamščiuose, po gerą valandą kantriai laukė eilėse, kartkartėmis pasistūmėdami vos po metrą – kitą pirmyn – toks stiprus buvo noras pamatyti vis populiarėjantį renginį.

Manoma, kad šiemetinė akcija sutraukė iš viso apie 10 tūkstančių smalsuolių. Minios žmonių oranžiniais „bumbulais“, nusėjusiais rudeniškiai pilką Švėkšnos parką, gėrėjosi ne tik penktadienį, bet ir kitomis savaitgalio dienomis.

Dirbo vietiniai ir atvykėliai

Švėkšnos parko prieigose judėjimas vyko jau nuo pusiaudienio: prie įėjimo į parką atnešusieji moliūgą galėjo pažymėti jį numerėliu, tie, kas namie nesuteikė savo augintiniui norimų raižinių, dėjo jį ant čia pat stovinčių stalų ir ėmėsi darbo.

Entuziastingai dirbę Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos 7A klasės mokiniai su auklėtoja Edita Starkutyte savo kūrinį taip ir moliugai sokejospažymėjo, nurodydami kuriai klasei jis priklauso. Jų auklėtoja sakė pati turinti daržą, tad šiemetinei šventei ir moliūgus augino – gal dešimtį užaugino.

Prie gretimo stalo būrelis vietinių raižė vietos gyventojos Genovaitės Vengalienės išaugintus moliūgus. „Daug priauginau, visiems daviau, kas tik norėjo“, – sakė pati Genovaitė.

Antroje dienos pusėje jau darbavosi ne tik vietiniai, bet ir iš tolimų miestų – Kauno, Šiaulių atvykę atrakcijų mėgėjai. Keturių jaunų kauniečių grupė sakė, jog pernai per televiziją pamatę reginį iškart sau pasižadėjo, jog kitais metais ir patys būtinai prisidės Švėkšnoje siekiant rekordo. Jie iš Kauno ir moliūgų atsivežė.

Iš gretimų Veiviržėnų atvykę jaunimo klubo „Ekipa“ nariai ne tik savo moliūgų atsivežė, bet ir sausainių iš anksto prikepė, arbatą virė. Veiviržėniškiai Švėkšnos šventėje nebe naujokai – dalyvavo ir pernai, tikino dalyvausią ir kitąmet.

Šviesos šventės išvakarėse net 50 moliūgų – žibintų išskaptavo inkakliškiai, o bendras darbas Inkaklių daugiafunkciame centre virto nuostabia visos kaimo bendruomenės švente. Visus savo kūrinius jie irgi atvežė į Švėkšnos parką.

Fotosiena, Atradimų švyturys, Šviesos gyvatė, Labirintas, – iš moliūgų – žibintų sukurti tokie ir kitokie kūriniai temstant vis labiau vertė aikčioti jais besigėrinčius parko lankytojus.

Dalį šių kūrinių raitė ir dėliojo iš Klaipėdos atvykę universiteto Menų fakulteto studentai su savo dėstytoju. Nuo darbo neatsitraukdamos Viktorija Striaušaitė ir Ieva Kšanaitė prisipažino, jog moliūgų iš uostamiesčio negabeno, jie – vietinių išauginti.

Vaišino blyneliais, užtepėlėmis ir keksiukais

Ir vietiniai, ir iš toliau atvykusieji sumanė ne vieną originalų būdą, kaip pamaitinti ir pagirdyti išalkusius ir ištroškusius žiūrovus.

moliugai pjausto su VendelieneIš tolo gardžiais kvapais viliojo vietos neįgaliųjų, vadovaujamų išradingosios Ingritos Riterienės, kepami moliūgų blyneliai. Švėkšniškiai sakė tešlai sunaudoję 3 kg moliūgų, 2 kg miltų, 250 g cukraus ir visai nedaug kiaušinių. Blynelius jie gardino su obuoliais ir svarainiais išvirta moliūgiene, tad jų ragavusieji išties pirštus laižė. O I.Riterienė iš milžiniškų moliūgų puodų pilstė gardų gėrimą. Jam sunaudota kibiras smulkiai pjaustytų moliūgų, 2 kg cukraus, po 1 kg apelsinų, citrinų ir svarainių, dar šiek tiek ir natūralių apelsinų sulčių įpylė. Viską supjaustę dar išvakarėse, neįgalieji paliko nakčiai, o ryte daržovės ir vaisiai jau buvo savo sultis gardžiam gėrimui atidavusios.

„Mūsų gėrimas – be laipsnių, mes – už sveiką gyvenimo būdą“, – ramino I.Riterienė vairuotojus, įtariai apie šio gardumyno stiprumą klausinėjančius.
Išmaniosios neįgaliųjų gaspadinės nė nepajuto, kaip renginio lankytojai ištuštino net du tokio gėrimo pripildytus milžiniškus moliūgus.

Greta įsikūrusi iš Tauragės atvykusi Grėtė Lisauskaitė turėjo parengusi loteriją, kuros bilietėliai smalsuoliams atsiėjo vos po 50 ct. Mergaitė irgi nebe pirmi metai dalyvauja Švėkšnos šviesos akcijoje.

Skoningai supakuotus savo keptus keksiukus su moliūgų įdaru siūlė jauni švėkšniškiai Morta Eidukytė ir Linas Bočkus, kuriuos visą dieną išvakarėse kepė. Mergina tikino labai mėgstanti kepti, todėl darbas nenuvargino.

Visokiausių užtepėlių iš moliūgų įvairove stebino Švėkšnos seniūnijos darbuotojų stalas, o prie jo triūsusios specialistės nespėjo atsakinėti į smalsuolių klausimus apie jų gamybą.

Svečiai atvežė cukatų, padažų ir uogienių

Nuo mėgėjų neatsiliko ir verslininkai. Kavinės „Aisė“ kolektyvas siūlė moliūgų šiupinio, trintos moliūgienės ir šašlykų su moliūgais. O A.Toliušio įmonės kepyklos moterys prikepė pyragų, keksiukų ir net duonos su moliūgais. „Beveik visą naktį kepėm“, – prisipažino jais prekiavusi pardavėja.

Dar platesnį gaminių iš moliūgų asortimentą pasiūlė atvykėliai. Su šeima prekiavusi klaipėdietė Diana Darbutienė atvežė trijų rūšių pagardų: padažų su čili pipirais, saldžiarūgštį ir saldų su citrina, kurį pati moteris vadino uogiene. „Nedaug, gal kokius 600 moliugau naujienuindelių atsivežėme“, – kuklinosi klaipėdietė.

Ji pasakojo prieš kelerius metus grįžusi iš JAV, kur moliūgas yra itin populiari daržovė, todėl nutarusi ją populiarinti ir tėvynėje.
Diana su šeima pati šiemet užsiaugino apie 1 toną moliūgų, o kitąmet žada jų auginti dar daugiau.

Bene daugiausia įvairių gaminių iš moliūgų ir kitų daržovių prigamino Šiaulių krašte gyvenantis ūkininkas Saulius Aleksierius. Šios šeimos palapinėje buvo galima paskanauti moliūgų cukatų ir uogienės, morkų saldainių, burokėlių traškučių, morkų bei gilių kavos ir kitokių nematytų gardėsių.

Visas daržoves ši šeima augina pati 3 ha plote, o pats S.Aleksierius šmaikštavo, jog tokia gardėsių įvairovė atsiradusi „iš reikalo“: todėl, kad Rusija, kurion anksčiau tiekė didelę dalį savo daržovių, paskelbė embargą.
„Pernai matėme per televiziją šią šventę, o šiemet sumanėme patys dalyvauti. Labai čia smagu ir linksma“, – smagiai dėstė Švėkšnos svečias.

Dirbo mokyklos, verslininkai, seniūnija

Nuolat skubantis Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis neslėpė džiaugsmo, kad graži ir originali tradicija neužgeso, o klesti ir net plečiasi, kad šventėje sulaukta ypač daug jaunų žmonių.
Anot A.Šepučio, ir laikas šiam renginiui pasirinktas ypač tinkamas – toks, kai lankyti artimųjų kapų sujuda visa Lietuva. O judėdami ne vienas ir į Švėkšną pasuka.

Pasukusiųjų tąvakar buvo tiek, kad nepadėjo ir eismą reguliavusių pareigūnų bei savanorių darbas – įvažiuoti ir išvažiuoti iš Švėkšnos buvo rimta problema.
Seniūnija irgi prisidėjo prie to, kad švėkšna svečius pasitiktų šventiškai – miestelį papuošė žvakelėmis.

Moliūgus iš vietos gyventojų priėmė „Saulės“ gimnazijos kolektyvas, dirbtuvėse plušėjo Specialiojo ugdymo centro darbuotojai ir ugdytiniai.
16 val. Švėkšnos parke buvo suguldyta apie 600, po valandos – dar 100 daugiau moliūgų žibintų.

Skaičiuojama, kad iš viso tąvakar degė 1627 žibintai. Tai didžiausias vienoje erdvėje vienu metu įžiebtų žibintų skaičius, tad švėkšniškiai ir vėl sumušė pernykštį savo pačių rekordą.

Užpernai akcijos metu buvo uždegta 668, o pernai – 1128 tokie moliūgai – žibintai. O prieš 3 metus akcijos sumanytojai miestelio centrą buvo papuošę vos 40-čia tokių originalių šviestuvų.

Šiemetinį renginį pagyvino ir parko apšvietimas, ir šviesos instaliacijos, kuriomis rūpinosi vietos verslininkas Antanas Martinkus, jų fone ypač tiko ir kaimynų iš Veiviržėnų, ansamblio „Viržis“ atliekamos melodijos, „Saulės“ gimnazijos merginų šokis.

Oficialių kalbų, kurias susirinkusieji girdėjo pernai, šiemet atsisakyta. Šios akcijos iniciatorius ir organizatorius Vaidotas Didžiūnas sakė manantis, jog politikų pasisakymams tokiame renginyje ne vieta, jog ne jų klausytis žmonės čia renkasi.

Beje, didelę dalį organizacinių darbų V.Didžiūnas šiemet buvo priverstas perleisti kitiems, mat jo paties judėjimą pristabdė… kojos lūžis. Todėl mokytojas sakė esantis dėkingas visiems aukščiau minėtiems asmenims ir įstaigoms, be kurių paramos renginys kažin ar būtų įgijęs tokį mastą.

… O vakar Švėkšnos parke ir vėl darbavosi žmonės: gimnazijos mokiniai surinko iš moliūgų žvakelių likučius, o darbininkai tuos oranžinius gražuolius, kurių nepasiėmė vietos gyventojai, krovė į Švėkšnos girininkijos sunkvežimį. Moliūgai buvo išvežti į apylinkės miškus žvėrelių ir paukščių džiaugsmui…

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!