Švėkšnos Dvaro šventė: pagerbti jubiliatai, aktyviausi kultūros žmonės ir gražiausiai besitvarkantys

Sveksnos svente_3515-ąjį gimtadienį šiemet mininti Švėkšna savaitgalį ir vėl surengė Dvaro šventę.

Kartu pasveikinti taip pat jubiliejų – jau 15-ąjį – švenčiantys žinomi šio krašto „Šalnos“ šokėjai, dar vienam krašto vardą garsinančiam kraštiečiui įteikta šv. Jokūbo statulėlė, pagerbti gražiausiai savo sodybas išpuoselėję švėkšniškiai, vyko net keletas kultūrinių renginių, o tie, kas dar nežinojo, kas tai yra kroketas, turėjo galimybę išmokti ir šį aristokratišką žaidimą.

 Netrūko kultūros ir sporto renginių

Dvaro šventės renginiai prasidėjo dar penktadienį, kuomet švėkšniškiai turėjo unikalią galimybę pabendrauti su aktoriumi Sigučiu Jačėnu ir džiazo pianistu Sauliumi Šiaučiuliu. O nuo ankstyvo šeštadienio ryto Švėkšnos parke jau būriavosi sportininkai, kuriuos subūrė vietos entuziastas Romas Maciejauskas. Į čia vykusias gatvės krepšinio varžybas suvažiavo 9 vietinių ir svečių komandos, o laimėjo „Draugai“. Jiems tai padaryti buvo ypač nesunku, mat kartu su aplinkinių vietovių atstovais žaidė ir LKL žaidėjas Evaldas Šaulys, šiuo metu rungtyniaujantis „Šiaulių“ komandoje.

Netrukus kultūros žmones sukvietė literatūriniai pusryčiai bibliotekoje, vėliau čia atidaryta paroda, o vidudienį prie vilos „Genovefa“ būriavosi tie, kas susiviliojo naujove – galimybe išmokti išties aristokratišką kroketo žaidimą.

Švėkšnos švenčių tradicija – rankų lenkimo varžybos, kurios šiemet subūrė 13 vyrų, dvi moteris ir žinoma daugybę sirgalių. Nepralenkiami prie tvirtarankių stalo buvo Genovaitė Rupšienė ir Gintas Mockus.
 
15 metų kraštą garsina „Šalna“Sveksnos svente_4

Nuo pavakarės scenoje vienas kitą keitė ir jaunieji Švėkšnos šokėjai, ir aplinkinių vietovių dainininkai bei muzikantai. Tačiau daugiausia plojimų žinoma pelnė šiemet jubiliejų švenčianti „Šalna“. 2003 metais susibūrę šokėjai, kuriems visą tą laiką vadovauja Asta Sapetkienė, tuomet sau pavadinimą išsirinko ilgai negalvodami – tiesiog prisiminę, jog pro Švėkšną teką upelis tokiu pavadinimu. Per tą laiką kolektyvo kaita nebuvo ženkli, dauguma jo narių šoka nuo pirmosios dienos.

Šokėjus sveikinęs Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis sakė, jog šis kolektyvas Švėkšnos ir Šilutės vardą garsina ne tik visame regione, bet ir už Lietuvos ribų. „Šalna“ yra I vietą iškovojusi TV laidoje „Duokim garo“, pasirodo respublikinėse dainų šventėse, o šiemet Lietuvai atstovavo Turkijoje surengtoje Pabaltijo šalių kultūros ir meno šventėje. Meras visiems šokėjams ir jų vadovei įteikė Savivaldybės padėkos raštus.

A.Sapetkienė taip pat dėkojo ir savo kolektyvo nariams už, anot jos, kantrybę, ir visada kartu esantiems Švėkšnos žiūrovams. Pasak vadovės, jei šokėjai nenorėtų šokti, ir jos čia nebūtų. O paskutinį savo šokį „Šalna“ tądien skyrė rajono savivaldybei už galimybę atstovauti Lietuvai Turkijoje.
   
Atsisveikino su klebonu S.Katkumi

Šįkart į Švėkšnos dvarą atvyko Mažosios Lietuvos dvaro atstovė, Šilutės muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė. Viešnia neslėpė norėjusi ir į kaimynus dvariškius pažiūrėti, ir laimės jiems palinkėti. Bet pirmiausia išsakyti linkėjimus į sceną ji kvietė gausų svečių būrį.

Sena Dvaro šventės tradicija – jog Švėkšnos vėliavą pakelia geriausias ir aktyviausias praėjusių mokslo metų abiturientas. Šiemet ši misija patikėta aktyviai moksleivei, šokėjai ir savanorei, bendruomeniškumu ir gražiais darbais jau žinomai Linai Venckutei.

Paprašytas apžvelgti praėjusius metus, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis dėkojo čia dirbantiems, vaikus auginantiems ir sodybas puoselėjantiems žmonėms, kurių dėka, anot seniūno, Švėkšna kasmet turtėja. Dėkojo jis ir tarnystę parapijoje jau paliekančiam 6 metus čia dirbusiam klebonui Sauliui Katkui, kurio kelionėje su švėkšniškiais buvo daug prasmingų darbų. S.Katkus sakė išsinešantis tik gražiausius prisiminimus apie Švėkšnos žmonių gerumą.

Šv. Jokūbo statulėlė – V.Raibiui

Sveksnos svente_2Meras V.Laurinaitis pastebėjo, jog ne tik Švėkšnos Dvaro šventė yra unikali – šis miestelis turi ir daugiau unikalių renginių. O tai reiškia, kad čia gyvena daug kūrybingų žmonių. Vienas tų kūrybingiausiųjų, prieš 6 metus unikalų Vestuvių muzikantų festivalį sumanęs ir visą tą laiką jį organizuojantis Vytautas Raibys. Švėkšnos bendruomenės nutarimu, tai jis už iniciatyvumą ir kultūrinę veiklą šiemet labiausiai vertas unikalaus apdovanojimo – šv. Jokūbo statulėlės. Šį apdovanojimą švėkšniškiai labiausiai kraštui nusipelniusiems žmonėms įteikia jau porą dešimtmečių, o nominantui jį įteikė autorius Kęstutis Paulauskas.

Kaip ir dera tokio muzikinio renginio organizatoriui, V.Raibys ir šįkart prisistatė dainos žodžiais: anot jo, „Tėviškės niekas tikrai nepakeis…“ Jis esąs čia gimęs, čia mirsiąs, ir čia dar bent 7-ąjį festivalį suorganizuosiąs…

Susirinkusiuosius sveikino Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Savivaldybės administracijos vadovai Sigitas Šeputis ir Virgilijus Pozingis, Šilutės ir Švėkšnos politikai. Visi linkėjo, kad krašte ir toliau daugėtų gyventojų, čia klestėtų tradicijomis apipinta kultūra, o tądien visi gerai pasilinksmintų ir pabendrautų.

Švėkšnos bendruomenė ir šiemet išrinko gražiausiai tvarkomas sodybas. Seniūnijos apdovanojimus atsiėmė Brailio g. esančių Genutės Šikšnienės ir Vilijos Kraynienės sodybų šeimininkai, Pavasario g. gyvenanti Danutė Šiaulienė, Daiva ir Stanislovas Rimkai iš Vyturių g., Jolanta ir Vytautas Marcinkevičiai iš Žemaitės g., Nemuno g. įsikūrę Egidija ir Vytautas Oželiai bei Veiviržėnų g. gyvenantys Zita Oželienė ir Sigitas Starkus. Jiems įteiktos įvertinimą patvirtinančios iškabos.