Švėkšnos ir Macikų lagerio muziejuose – audiogidas

audiogidas muziejuje 12012-ieji metai buvo paskelbti Muziejų metais. Jų tikslas buvo stiprinti muziejų veiklą, įvairiomis formomis pateikti visuomenei istorines vertybes, suteikti visuomenei galimybę gilinti žinias, prasmingai leisti laisvalaikį.

Šilutės muziejus pasinaudojo proga muziejų padaryti patrauklesnį lankytojams ir, pasinaudodamas Kultūros ministerijos finansuojama programa „Kūrybinių industrijų plėtra atnaujinant ir populiarinant muziejų ekspozicijas“, įdiegė audiogidų paslaugą.

Audiogidas – turistams skirtas nešiojamas elektroninis prietaisas su įrašyta informacija apie lankomą ekspoziciją. Naudojant audiogidą, muziejaus darbuotojams nebereikia lydėti lankytojų ir pasakoti apie eksponatus.

Audiogidas turi daug privalumų. Pirmiausia, žmogus, turintis audiogidą, pats renkasi, kokią informaciją jis nori išgirsti, kokią praleisti ar net išgirsti pakartotinai. Audiogido aparatas bet kada gali būti sustabdytas, norint labiau įsigilinti į ekspozicijoje pateiktą medžiagą. Informacija pateikiama nenuobodžiai, galima išgirsti ne tik pasakojimą, bet ir garso efektus fone, muzikinius intarpus, kurie sukuria tam tikro laikmečio atmosferą ir sužadina vaizduotę.

Šiuo metu vokiška audiogidų įranga įdiegta Šilutės muziejaus filialuose: Švėkšnos muziejuje ir Macikų lageryje karceryje – muziejuje. Švėkšnos muziejuje galima išklausyti ekskursiją anglų kalba, Macikuose – vokiečių. Turint aparatūrą ir paruoštus tekstus, nesudėtinga įrašyti ir daugiau kalbų.

Audioekskursijos pritaikytos pavieniams lankytojams, kurie su ekspozicijomis nori susipažinti individualiai arba grupinėms ekskursijoms. Aparatu naudotis nesudėtinga, prieš prasidedant audioekskursijai, išsamiai papasakojama, kaip reikia juo naudotis.   Šiuo metu Švėkšnos muziejuje galima išklausyti 18 skirtingų pasakojimų, kurie supažindina su muziejaus ekspozicijomis: dvaro istorija, archeologija, etnografija, miestelio istorija. Ekspozicijose išskiriami rečiausiai matomi, unikalūs eksponatai ir apie juos pasakojama plačiau. Ekskursija trunka 40 minučių.

Macikų lagerio karcerio – muziejaus audiogidas susideda iš dešimties rišlių pasakojimų, ekskursija trunka taip pat 40 minučių. Audioekskursijos metu pateikiama informacija apie lagerio įkūrimą, tris Macikų lagerio laikotarpius, skirtingais valdymo režimais. Taip pat pasakojama apie rezistenciją Šilutės rajone.

Kol kas muziejaus filialai audioekskursijas gali pasiūlyti tik užsienio kalbomis, tačiau ruošiamasi šią paslaugą įdiegti ir lietuviškai. Muziejaus darbuotojai tikisi, jog ši paslauga pritrauks daugiau užsieniečių lankytojų, kurie turės galimybę išgirsti kokybiškus ir išsamius pasakojimus apie muziejaus ekspozicijas.

spaudos remimo fondas Projektas: „Kultūros uostas: Kraštiečiai.”