Švėkšnos menininkus Jakševičius primins suolelis

jakseviciu suolelis sveksna visiNorint, kad laiko dulkės nenusėstų, reikia prisiminti tuos, kurie po Švėkšnos dangum kūrė tikrovę, dar ir šiandien džiuginančią ne tik švėkšniškių, bet ir atvykėlių akį.

Gerą dešimtmetį kelių entuziasčių – A.Toleikės, O.Norkutės ir V.Astrauskienės – iniciatyva buvo organizuojamos parodos, konferencijos, rašomi straipsniai, kuriais pasakota, kaip svarbu nepamiršti, kad Švėkšnoje gyveno trys kartos garsių menininkų Jakševičių. Tai talentingi kūrėjai, palikę ryškų pėdsaką Švėkšnos istorijoje. Šiandien galime pasidžiaugti – po daugelio dešimtmečių pagaliau laiko dulkės nušluostytos.

Sekmadienį, liepos 13-ąją, Vilkėno gatvėje, ties kavine „Viesulas“, iškilmingai atidengtas vardinis suoliukas, skirtas Švėkšnos menininkams Jakševičiams, pusę amžiaus gyvenusiems ir kūrusiems Švėkšnoje.

Iškilmėse dalyvavo švėkšniškiai, Jakševičių giminaitės ir kiti svečiai.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad mintį Švėkšnoje įamžinti šiuos garsius kūrėjus jis brandino seniai. Ją pavyko įgyvendinti pasinaudojus bendruomenėms skirtomis lėšomis iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos programos.

Vilkėno gatvėje, šalia Kalės tvenkinio, pastatytas vardinis menininkų Jakševičių suolelis organiškai ir natūraliai susiliejo su Švėkšnos ir tvenkinio peizažu.

Vieta Jakševičių suoleliui parinkta Vilkėno gatvėje todėl, kad šioje gatvėje jie turėjo namus, o vienas iš Jakševičių žuvo partrenktas automobilio Vilkėno gatvėje, netoli tos vietos, kur dabar pastatytas suolelis.jakseviciu suolelis sveksna visi

Seniūno mintyse gimusią poilsio oazę sukurti padėjo viešuosius darbus dirbantys švėkšniškiai: įrengė grindinį su „išlikusiais“ nueinančio žmogaus pėdų įspaudais – tai simbolizuoja išėjusių, bet neužmirštų menininkų indėlį į Švėkšnos kultūrą; įmontavo senovinį kapavietės puošimo fragmentą – nuskeltą akmeninę koloną, ant kuriuos surašyti menininkų Jakševičių darbai, puošiantys Švėkšną. Ant balto senovinio stiliaus suolelio „liko“ Jakševičių daiktai: neatsiejamas Vincento atributas – lazdelė, nebaigtų brėžinių ritinėliai ir skrybėlė. Šį metalinį akcentą sukūrė kalvis Dainius Šarkus iš Pavilnučio kaimo.

Suolelio atidengimo juostelę perkirpo švėkšniškiai – tautodailininkas Kęstutis Paulauskas ir dailininkas Vytautas Bliūdžius. Pasak seniūno A.Šepučio, tai garsūs dabartiniai Švėkšnos menininkai, tęsiantys talentingų kūrėjų tradicijas mūsų dienomis.

Atminimo salelės kūrėjai džiaugiasi, kad šis miestelio akcentas bus ne vien paminklas menininkams, bet ir gyventojams patogi poilsio vieta.

Menininkų Jakševičių pagrindinę ir didžiąją kūrybos dalį sudaro religinės paskirties kūriniai. Tiek Aleksandras (1844-1934), jo sūnus Vincentas (1873-1936), tiek ir jo anūkai Silvanas (1900-1933) bei Adomas (1908-1967) mokėjo profesionaliai projektuoti, lipdyti skulptūras, piešti paveikslus, visa tai tinkamai įkomponuoti į bažnyčios erdvę, sukurti dekoratyvinius figūrų, drožinių komplektus ar kompozicijas. Šie menininkai gerai žinojo savo kuriamų šventųjų istorijas, savo darbuose sugebėdavo gerai išgauti judesį, perteikti siužetus. Kadangi jie buvo gerai susipažinę ir su krikščionybės mokslu, sakraliniu menu, dailės stiliais ir būdingiausiais jų bruožais, šios žinios jiems labai praversdavo kūryboje.

Jakševičių šeima – neatsiejama Švėkšnos istorijos dalis. Beveik visiems trijų kartų dailininkų Jakševičių darbams būdinga tai, kad tai ne smulkūs, trumpalaikiai, nereikšmingi kūriniai, o ilgaamžiai, estetiškai patrauklūs ir keliantys žmonėms pasigėrėjimą. Taip trys menininkų kartos, dirbusios profesionaliai, išradingai, su dideliu meistriškumu ir harmonija, kūrė Dievui ir žmogui, jų darbai puošia Lietuvos bažnyčias, kapines, aikštes.

spaudos remimo fondas Projektas: „Prie Šyšos krantų: Istorija.”