Švėkšnos muziejuje paminėta apylinkių archeologija

Sveksnos muziejus apylinkiu archeologija 2Šilutės muziejaus Švėkšnos filialas surengė konferenciją „Archeologija Švėkšnos apylinkėse“. Renginio metu pranešimus skaitė Klaipėdos universiteto archeologė Indrė Šimkutė ir Šilutės muziejaus Švėkšnos filialo muziejininkė Monika Žąsytienė.

Archeologė I.Šimkutė pristatė archelogiją kaip mokslą, pasakojo apie archeologų darbo subtilybes, tyrimus, atliekamus Sveksnos muziejus apylinkiu archeologija 1archeologinių kasinėjimų metu. Archeologė kartu su komanda 2011 m. vykdė kasinėjimus ir Švėkšnoje, Liepų aikštėje, prieš amatų centro statybas. Ji trumpai pristatė, ką pavyko rasti.

I.Šimkutė pasakojo, jog nukasus viršutinį sluoksnį buvo atidengti XX a. pr. statyto gyvenamojo namo pamatai. Pamato kampe buvo rastos 7 monetos. Kasant giliau rasti XIX a. pastato pamatai, kuriame buvo koklinė krosnis. Dar anksčiau, t.y. XVIII a. II pusėje, čia stovėjo kitas namas, kuris turėjo aslą. Čia rasta prūsiškų monetų, buitinės keramikos šukių, gyvūnų kaulų, stiklinių dirbinių fragmentų, sagų, metalo atraižėlių ir pan. Pasak archeologės, kuomet tyrinėjamoji vieta dar nebuvo apstatyta gyvenamaisiais pastatais, čia galėjo būti šiukšlių duobė. Archeologai rado dvi dideles duobes, į kurias Švėkšnos gyventojai po XVII a. gaisro galėjo mesti apdegusius daiktus. Buvo rastas didelis kiekis puodų šukių, perdegusio stiklo, koklių ir kt.

Archeologė visus nustebino atsivežtais XIX, XVIII a. radiniais iš Švėkšnos. Susirinkusiems pristatyti keramikos dirbiniai: puodai, dubenėliai, kokliai, smulkūs papuošalai, antpirščiai, adatėlės, sagos, net hebrajų kalba spausdinto laikraščio liekanos bei nedidelės šukytės, pagamintos iš kaulo, skirtos utėles iššukuoti iš plaukų. Visi šie radiniai byloja apie šios vietos gyventojų gyvenimo būdą, užsiėmimus, turtinę padėtį, namų apyvoką.

Sveksnos muziejus apylinkiu archeologija 5Muziejininkė M.Žąsytienė pristatė archeologinius paminklus Švėkšnos apylinkėse. Archeologiniai radiniai iš šių apylinkių saugomi ne tik Švėkšnos muziejuje, bet ir Telšių „Alkos“, Vytauto Didžiojo Karo muziejuose, Nacionaliniame bei Palangos Gintaro muziejuose. Ypač daug ankstyvų archeologinių radinių aptikta Jurgaičių, Nikėlų ir Vilkų Kampo kaimuose. Švėkšnos muziejuje gausiausia archeologinių radinių būtent iš šių vietų. Buvo pristatyti įdomiausi ir unikaliausi eksponatai, datuojami jau I amžiumi, apžiūrėta muziejaus archeologinė ekspozicija.

spaudos remimo fondas Projektas: „Prie Šyšos krantų: Istorija.“