Švėkšnos specialiojo ugdymo centras Prezidentei priminė Lukiškių kalėjimą

prezidente sveksnoje interviuLR Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmą kartą apsilankė Šilutės rajone. Vargu ar ši viešnagė gražiausiais prisiminimais guls jos dienoraštyje – Prezidentė aplankė skandalų nuvargintą Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą.

Po Lietuvą sukrėtusio šiame centre gyvenusių mergaičių prostitucijos skandalo, žinių apie prastas moksleivių gyvenimo sąlygas ir vaikų „farširavimą„ raminamaisiais vaistais virš šios įstaigos vis dar kabo griežtas apsisprendimo klausimas – išliks šis centras ar ne.

Vaikų gyvenimo sąlygos priminė kalėjimą

Prezidentė D.Grybauskaitė Švėkšnos specialiojo ugdymo centre užtruko mažiausiai 2 valandas ir didesnę laiko dalį skyrė vaikų gyvenimo, ugdymo, maitinimo, sveikatos priežiūros patalpoms apžiūrėti ir vaikų gerovės sąlygoms įvertinti.

Kaip žinia, Švėkšnos specialiojo ugdymo centro vaikų gyvenamasis pastatas tik neseniai buvo iš dalies rekonstruotas. Apie 700 tūkst. Eur buvo investuota į nuo sovietmečio laikų netvarkytą vaikų bendrabutį. Už minėtus pinigus pastatas apšiltintas, sutvarkyta centrinio šildymo sistema ir kapitaliai rekonstruoti du pastato aukštai.

Prezidentė išvaikščiojo visą pastatą ir labiausiai domėjosi, kaip gyvena ir ilsisi vaikai. O tos patalpos, kaip tyčia, dar jokių renovacijų nepaliestos.

Apžiūrėjusi vaikų miegamuosius, laisvalaikio ir pamokų ruošos vietas, koridorius, prausyklas ir t.t., Prezidentė D.Grybauskaitė padarė išvadą, kad čia vaikų gyvenimo buitis mažai kuo skiriasi nuo Lukiškių kalėjimo.

Vaikais naudojamasi kaip priedanga

D.Grybauskaitė pripažino, kad apie vaikų gyvenimo sąlygas globos namuose ir ypač Švėkšnos specialiojo ugdymo centre sužinojo tik po garsiojo Švėkšnos skandalo.prezidente sveksnoje virejos

Dabar ji akivaizdžiai įsitikino, kad vaikų globos namų sistema Lietuvoje beveik nepasikeitė nuo sovietmečio.

„Tai – vaikų luošinimo verslas“, – griežtai Prezidentė įvertino Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą ir visą iki šiol Lietuvoje egzistuojančią sutrikimų turinčių ar tėvų globos netekusių vaikų ugdymo sistemą.

Pasak D.Grybauskaitės, tokiais vaikais naudojamasi kaip priedanga išlaikyti didžiules įstaigas su begale etatų ir pastatų.

Iš Švėkšnos specialiojo ugdymo centro direktorės Laimos Navickienės pateiktos finansinės informacijos D.Grybauskaitė kaip mat padarė išvadą, kad moksleivių poreikiams lieka tik mažiau nei 30 proc. lėšų iš įstaigai skiriamo metinio biudžeto – 824 tūks. Eur. Šios sumos didžioji dalis atitenka 84 darbuotojų etatams ir pastatams išlaikyti.

Verdiktas

Kartu su Prezidente D.Grybauskaite Švėkšnos specialiojo ugdymo centre lankėsi Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, viceministrė Natalija Istomina, Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojai.

Pasak Prezidentės, kartu su ja atvažiavo visa komanda, kuri tikrai gali rimtai ir profesionaliai spręsti šią Švėkšnos problemą.

Su svečių būreliu kartu vaikščiojo ir rajono vadovai: meras Vytautas Laurinaitis, Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.

Kad ir kaip būtų keista, tačiau kai Prezidentė su palyda ir centro vadovybė užsidarė pasitarti įstaigos vadovės kabinete, mūsų rajono vadovai jame dalyvauti nebuvo pakviesti – laukė koridoriuje už durų. Tai tikriausiai dėl to, kad Švėkšnos specialiojo ugdymo centras yra perduotas Švietimo ir mokslo ministerijai.

Po pasitarimo mini spaudos konferencijoje Prezidentė D.Grybauskaitė pranešė, kad ji įsitikino, jog vaikų globos namų sistemoje ir ypač Švėkšnos specialiojo ugdymo centre vaikams nesudarytos sąlygos gyventi ir ugdytis.

Prezidentė nebežadėjo, kad centras bus uždarytas, kaip yra viešai pareiškusi anksčiau. Ji sakė, kad bus siekiama, jog centras būtų reorganizuojamas iki įstaigos, kurioje gyvens ir bus ugdoma ne daugiau nei 15-20 vaikų.

Vaiko teisių kontrolierė E.Žiobienė informavo, kad Klaipėdos prokuratūra atlieka 5 ikiteisminius tyrimus dėl įvykių Švėkšnos specialiojo ugdymo centre. Tarp jų yra ir tyrimas dėl smurto prieš vaikus. Taip pat vaikai buvo nepagrįstai slopinami medikamentais. Su vaikais dirbo tik du psichologai, taigi vienas specialistas turėjo padėti net 30-iai vaikų.

Situacijos tyrimą Švėkšnos specialiojo ugdymo centre atliko ir Visuomenės sveikatos centras – rado higienos pažeidimų. Taigi pažeidimų – daug. Centro darbuotojų kolektyvas išties buvo nepajėgus suteikti visą būtiną pagalbą problemų turintiems vaikams.

Kalbėdama apie vaikų globos namų sistemos perspektyvą, D.Grybauskaitė sakė, kad ji yra pateikusi Seimui įstatymo pataisas, kurios užtikrintų didesnį finansavimą vaikų globai šeimose. Pasak Prezidentės, šiuo metu vienam vaikui, globojamam šeimoje, yra skiriama 150 Eur, vieno vaiko išlaikymas globos namuose valstybei kainuoja 450 Eur. Taigi būtina padidinti išmokas žmonėms, pasiryžusiems savo namuose auginti tėvų globos netekusius vaikus.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!