Švenčiame valstybės šimtmetį Kelionę aplink Šilutės rajoną baigė Nepriklausomybės aktas, atidengtas paminklas signatarui K.S.Šauliui

DSC 0810Šeštadienį, rugsėjo 16 dieną, Švėkšnoje atidengtas paminklas Kazimierui Steponui Šauliui, vienam iš dvidešimties Lietuvos Tarybos narių, 1918 metų vasario 16 dieną Vilniuje pasirašiusių ir paskelbusių  Lietuvos valstybės nepriklausomybės aktą.

Kartu baigėsi Šimtmečio žygis su Nepriklausomybės akto kopija po visas Šilutės r. savivaldybės seniūnijas.

Didžiulė žmonių eisena iš Šv. Mišių Švėkšnos šv. Jokūbo bažnyčioje patraukė į Liepų aikštę ir užtvindė visą miestelio centrą. Paminklą pašventino pats Žemaičių vyskupas Kęstutis Kėvalas.

Paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai Laima Andrikienė, Juozas Oleka bei Eugenijus Gentvilas, kurie 1990 metais kovo 11 d. savo parašais prisidėjo Lietuvai atsikratant Sovietų sąjungos okupacijos, atvyko ir LR Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis bei savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis, visi Telšių vyskupijos vadovai ir parapijų kunigai.

Padėka paminklo fundatoriaus šeimaipaminklas sauliui_eisena

Visi kalbėjusieji paminklo atidengimo ceremonijos proga minėjo ne tik prelato, kunigo K.S.Šaulio nuopelnus Lietuvos valstybingumo atstatymui, bet ir dėkojo K.S.Šaulio giminaičio, verslininko iš Klaipėdos Vytautas Lygnugario ir jo sutuoktinės Sonatos šeimai. Pasak Šilutės savivaldybės mero V.Laurinaičio, jei ne šios šeimos pasiryžimas finansuoti paminklo sukūrimą ir statybą, paminklo nebūtų.

Meras su savivaldybės administracijos direktoriumi S.Šepučiu įteikė padėkos raštus V.Lygnugariui bei paminklo autoriui, Nacionalinės premijos laureatui, skulptoriui Arūnui Sakalauskui.

V.Lygnugaris dėkojo savivaldybės vadovams už tai, kad kiekvieną kartą, kai jam tekdavo Šilutės savivaldybėje derinti paminklo vietos parinkimo ir kitus paminklo statybos reikalus, jis sulaukdavo tvirtos paramos. Jis ypač dėkojo administracijos direktoriui S.Šepučiui, nes kiekvienas direktoriaus pažadas buvo tvirtas kaip akmuo, o Savivaldybės įsipareigojimai vykdomi be vėlavimų.

PAMINKLAS SAULIUI_11Europarlamentarė ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo signatarė L.Andrikienė ir signataras, Seimo narys E.Gentvilas taip pat dėkojo Lygnugarių šeimai už Valstybės nepriklausomybės ir tikėjimo šauklio nuopelnų įprasminimą. Jų nuomone, visi 1918 metų Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarai turi būti deramai įvertinti ir įamžinti.

E.Gentvilas sakė, kad jis daug metų yra pažįstamas su V.Lygnugariu, bet tik prieš mėnesį sužinojo, kad šis žmogus yra tokio iškilaus valstybės kūrėjo giminaitis. E.Gentvilas neabejoja, kad paminklo statybas V.Lygnugaris su šeima inicijavo ne tam, kad pasididžiuotų savo giminyste su signataru, bet tam, kad įprasmintų K.S.Šaulio ir kitų signatarų nuopelnus mūsų valstybei.

Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos narė, Šveicarijos – Lietuvos draugijos pirmininkė Jūratė Kaspersen prie paminklo padėjo didžiulę puokštę Lietuvos valstybės vėliavos spalvų gėlių. Jos nuomone, labai skaudu turėjo būti K.S.Šauliui, atbuvus tremtį ir sulaukus 73 metus, palikti Lietuvą dėl sovietų okupacijos. Pasak J.Kaspersen, K.S.Šaulys Šveicarijoje, Lugano mieste, gyveno dar 20 metų, ir tikriausiai nebeturėjo vilties sugrįžti į laisvą Lietuvą.„Paminklas jam – tai simbolinis sugrįžimas į jau nepriklausomos Lietuvos valstybę, į gimtinę“, – sakė J.Kaspersen.

Paminklo atidengimo šventėje dalyvavo būrys K.S.Šaulio giminaičių, prisiminimais apie savo dėdę signatarą pasidalijo Pranas Lomsargis. Giminaičiai akcentavo, jog visa giminė seniai didžiuojasi turinti savo gretose valstybės kūrėją, o dabar didžiuosis ir kitais saviškiais – V.Lygnugario šeima.

Seniūnas įžvelgia signataro klausimąPAMINKLAS SAULIUI_3

Pliūpsnį emocijų susirinkusiems įžiebė Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio kalba. Pasak A.Šepučio, žiūrint į K.S.Šaulio paminklo veidą matosi, kad jis laimingas ir ramus. Galbūt tai yra todėl, kad Lietuva yra laisva ir jau švenčia šimtmečio jubiliejų? Kita vertus, A.Šeputis signataro veide įžvelgia ir klausimą: „O ką tu nuveikei dėl Lietuvos?“

Seniūno nuomone, paminklas kiekvieną dieną praeiviams primins, kad mes turime gyventi ne vien tik dėl savo gerovės, bet ir dėl savo valstybės.

Prie paminklo signatarui K.S.Šauliui baigėsi dar vienas Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti skirtas renginys – Nepriklausomybės akto šimtmečio žygis aplink Šilutės rajoną. Švėkšnos seniūnas A.Šeputis savivaldybės vadovams V.Laurinaičiui ir S.Šepučiui atidavė žygio metraštį, kuris per savaitę apkeliavo visas 11 seniūnijų. Šį pusantro metro ilgio dokumentą pasirašė šimtai Šilutės rajono bendruomenių narių, kurie dalyvavo Šimtmečio žygyje – visą savaitę lydėjo Nepriklausomybės akto kelionę po seniūnijas.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.