Švenčių dekoracijoms – ne vieta šiukšliadėžėje

Lietuviai negaili pinigų dovanoms ir kalėdinėms dekoracijoms. Seni, naudojimui dar tinkami daiktai dar dažnai nugula į šiukšliadėžę, o iš jos – į sąvartyną.

Į buitinių atliekų konteinerius patenka ir pavojingoms elektronikos atliekoms dėl jose esančių baterijų priskiriamos šventinės dekoracijos.

„Noras per šventes puošti ar dekoruoti namus buvo ir bus. Ką kiekvienas gali pakeisti – tai mažiau pirkti ir daiktus vartoti ilgiau, o dar tinkamus naudojimui – taisyti, dovanoti. Kai šventines elektrines dekoracijas šaliname į šiukšliadėžę, sąvartynuose atsiduria ne tik plastikas, kurį ir taip nelengva perdirbti, bet ir sunkiųjų metalų turinčios baterijos. Jos išskiria pavojingas chemines medžiagas, todėl užteršia dirvožemį, vandenį, kenkia žmonių ir gyvūnų sveikatai“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) atstovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

Nešiojamuose akumuliatoriuose ir baterijose yra tokių metalų, kaip ličio, cinko, kadmio ar švino. Kokia didelė tarša gali būti aplinkai, iliustruoja Australijos duomenys: paskaičiuota, kad australai po švenčių išmeta daugiau nei 8 000 tonų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių, į šiukšliadėžes patenka ir daug kalėdinių dovanų, plastiko staltiesės ar žaislai.

„Vaikai dovanų gauna knygas, pliušinius žaislus, robotus, konstruktorius it kt. Daugelis žaislų veikia dėka baterijų, kurioms nusėdus neretai žaislas tampa nebeįdomus. Tokie numesti žaislai kelia pavojų dėl juose esančių baterijų, kai jos yra pažeistos ir iš jų teka skystis“, – perspėja A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Specialistė skatina atsakingai elgtis su nereikalingais daiktais ir juos rūšiuoti. Juolab, kad Lietuvoje yra visos sąlygos tinkamai pasirūpinti elektros atliekomis, nes lengvai prieinama infrastruktūra joms surinkti, o atliekų pridavimas gyventojams nekainuoja.

Gyventojai senas elektrines dekoracijas ir kitas elektronikos atliekas gali atiduoti į bet kurią šių gaminių platinimo vietą. Prekybos centruose yra specialios talpos smulkiai elektronikai ir baterijoms surinkti, tokias atliekas nemokamai priima didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, jas galima pristatyti ir jas tvarkančioms įmonėms, kai kurios iš jų teikia ir šaldytuvų, skalbimo mašinų, indaplovių ir kt. išvežimo iš namų paslaugą. Priėmimo vietas, tvarkytojus ar priėmimo sąlygas galima rasti internetinėje svetainėje www.atliekos.lt.

Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos renkamos aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu. Šis projektas kasmet vyksta švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse, kurios kaupia taškus ir juos iškeičia į vertingus prizus.

Netinkamos naudoti elektrinės dekoracijos, kita elektroninė įranga, yra atliekos, kurių surinkimą ir perdirbimą finansuoja jų gamintojai ir importuotojai. Kai visos atliekos patenka pas tvarkytojus, neteršiama aplinka ir taupomi gamtos ištekliai.