Švenčių laikotarpis – ne išimtis išlaidų planavime

PINIGAI 25Nors metų pabaigos šventės kiekvienais metais daugeliui tampa ne tik džiaugsmo, bet ir neišvengiamų išlaidų laikotarpiu, tačiau net 55 proc. Lietuvos gyventojų nesuplanuoja minėtų išlaidų švenčių metu, rodo „Aviva Lietuva“ surengta apklausa.

Remiantis tyrimo rezultatais, 43 proc. respondentų vis dėlto stengiasi suplanuoti, kaupti, taupyti ar kitaip pasirūpinti, kad išlaidos švenčių laikotarpiu vėliau netaptų našta. 2 proc. apklausos dalyvių šiuo klausimu neturėjo aiškios nuomonės.

„Analizuodami jau antrus metus vykdomos šventinių finansų apklausos rezultatus, šiais metais matome, kad tų žmonių, kurie neplanuoja savo išlaidų šventinėms dovanoms, skaičius palyginti su praėjusiais metais išaugo – praėjusiais metais tokių buvo 42 proc., todėl galima sakyti, kad šio laikotarpio šventinė nuotaika atsakingą finansų planavimą nustūmė į šalį“ ,- komentuoja gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo bendrovės „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.

Anot A.Grabinskės, sumažėjusio gyventojų noro planuoti savo švenčių finansus viena iš priežasčių gali būti gerėjanti finansinė padėtis:

„Remiantis Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos gyventojai grįžta į tą patį vidutinio darbo užmokesčio ir ekonominių lūkesčių lygį, koks jis buvo dar prieš finansų pasaulį sukrėtusią krizę 2008 metais, todėl galima manyti, kad augančios finansinės galimybės suteikia gyventojams apgaulingą jausmą, jog lėšų planavimo būtinybė yra vis mažesnė“ ,- sako A.Grabinskė.

Remiantis apklausos rezultatais, daugiausia t.y. 39 proc. Lietuvos gyventojų dovanoms per artėjančias šventes išleis iki 300 litų. 27 proc. respondentų šventinėms dovanoms išleidžia daugiau nei 400 litų, beveik ketvirtadalis arba 23 proc. apklaustųjų dažniausiai išleidžia iki 200 litų, beveik kas dešimtas apklausos dalyvis arba 9 proc. nurodė, kad dovanoms išleidžia ne daugiau nei 100 litų. Papildomai šventėms sako neišleidžiantys tik 2 proc. apklaustųjų.

Dažniausiai apklausos dalyviai šiais metais žada dovanoti praktiškas dovanas: kvietimus, bilietus, kuponus – juos dažniausiai dovanojantys teigė 28 proc. žmonių, kosmetiką ir parfumeriją savo artimiesiems dovanos 14 proc. apklausos dalyvių. Trečioje vietoje atsidūrė maisto produktus ir gėrimus dovanosiantys respondentai, tokių buvo 10 proc.

Iš viso „Aviva Lietuva“ švenčių finansų planavimo apklausoje šiais metais nuo lapkričio 10 iki gruodžio 9 dienos dalyvavo daugiau nei penki šimtai interneto vartotojų.