Šventė „Mes už šviesą 2016“ rezultatais nenuvylė

DSCF7913Artėjant Vėlinėms vėl visos šalies dėmesys nukrypo į Švėkšną. Šio miestelio pasididžiavime, grafų Pliaterių parke, spalio 28-29 d. surengtas jubiliejinis – jau penktasis – renginys „Mes už šviesą 2016“.

Nors pirmoji šventės diena iš pradžių oru nelepino, tačiau renginio organizatoriams tai atrodė menkniekis. Kaip „Šilutės naujienoms“ sakė Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis ir renginio organizatorius Vaidotas Didžiūnas, šventei ir geram norui nėra blogo oro, netinkami gali būti tik rūbai ar avalynė.

Moliūgams buvo geri metai

Įdienojus penktadieniui vienas po kito Švėkšnos parke ėmė rinktis švęsti nusiteikę dalyviai, kas rankomis nešantys, o kas ir karučiais vežantys įvairiausių dydžių geltonus, rudus ar žalius gražuolius moliūgus.

Visi kalbintieji tvirtino, jog šiemet moliūgams buvo ypač palankūs metai, mat nestigo lietaus, tad jie puikiai augo.untitled-9407 orig

Švėkšnos tradicinių amatų centro kiemelyje, įrengtose lauko palapinėse, užvirė darbas – būrėsi grupelės moliūgų skaptuotojų.

Skaptuotojai gręžtuvais, peiliukais, o kai kurie – ir šaukštais, dabino savųjų moliūgų šonus įspūdingais ornamentais, užrašais, paveikslais ir net savo artimųjų veidais.

Šiemet aktyviausi buvo jau penktus metus iš eilės plušantys ir nemažą moliūgų žibintų gaminimo patirtį turintys Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos bei „Diemedžio“ ugdymo centro kolektyvai. Savo sumanumu, meniškumu ir gausių moliūgų žibintų derliumi vėl visus džiugino bei stebino Švėkšnos neįgaliųjų draugijos kolektyvas.

Moliūgų žibintų jūrą vienas po kito pildė ir pavieniai lankytojai.

Blogas oras gąsdino ne visus

Kol dirbtuvėse į šalis skriejo skobiamų moliūgų „skiedros“, pasišildyti bei pasistiprinti kvietė Švėkšnos tradicinių amatų centro kolektyvas, kuris ant mobilios lauko krosnies kepė moliūginius blynelius ir virė arbatą.

Pakalbinti Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokiniai prisipažino, kad dirbtuvėse pluša jau kelias valandas, tad ne vienas jų jau buvo išskobę po kelis moliūgus žibintus.

DSCN0090„Diemedžio“ ugdymo centro darbuotoja Virginija Rukšnaitienė atviravo, jog asmeninio pernykščio rekordo – net 70 išskobtų moliūgų – ji šiemet nepasieks, tačiau vis tiek iš jos rankų į parką iškeliaus keliolika šviečiančių gražuolių. Pašnekovė spėjo, kad šiemet moliūgų žibintų nebus tiek daug, kiek pernai, nes dauguma lankytojų iš anksto kratėsi prasto oro, todėl tikriausiai nebeatvažiuos į parką. Bet Virginija manė, kad lietingas oras – ne priežastis neatvykti, nes blogų sąlygų nėra, jei yra tikras noras ir užsidegimas.

Kad prastas oras – ne priežastis nešvęsti, tvirtino ir seniūnas A.Šeputis, kruopščiai rūšiuojantis atvežtus moliūgus ir vis pribėgantis prie dirbtuvėlėje plušančių skaptuotojų pasiteirauti, kaip jiems sekasi. Seniūnas prisiminė, jog rengiant pirmąją šventę niekas nė nesapnavo, jog vos per kelerius metus ji išaugs iki tokių įspūdingų apimčių.

A.Šeputis vylėsi, kad bent vakare oras išsigiedrys, nes visų šventės dalyvių laukė puikūs koncertai. Tiesa, jis iš anksto visus perspėjo pasirūpinti tinkama avalyne, nes parke jau nuo vidurdienio telkšojo balos ir purvynė.

Nepaisydamas nuotaiką drumsčiančio lietaus, dirbtuvių kiemelyje darbavosi ir renginio „Mes už šviesą 2016“ organizatorius V.Didžiūnas. Jis sakė jau suspėjęs iš savo namų į parką atvežti apie 15 moliūgų  žibintų. Bet ir jis spėjo, jog dėl prasto oro šiemet parką apšvies gerokai mažiau žibintų.

„Tačiau tai neliūdina, nes šventės pagrindinis tikslas nėra moliūgų rekordas. Mes labiausiai norime, kad šventės dalyviai pajustų ramybės, susikaupimo, šilumos ir artumo nuotaikas“, – sakė V.Didžiūnas.

Vienas už kitą įvairesni žibintai

Kol vienas po kito originalūs žibintai rikiavosi parke, juo vaikštantys žiūrovai galėjo stebėtis jų kūrėjų meniniu sumanumu: linksmi, rūstūs, išdidūs, pikti moliūgai traukė lankytojų žvilgsnius.

Šalia vilos įsitaisė pernykščių metų rekordininkas – daugiau nei 2 metrų skersmens dirbtinis moliūgas, atvežtas iš Šiaulių. Jį, naudojant uždarų porų poliuretano technologiją, pagamino ir specialiai pernykštei švėkšniškių akcijai padovanojo pastatų šiltinimo profesionalai – UAB „Termas“.

Išskirtinio dėmesio šiemet sulaukė Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotojų Ovidijaus ir Donato sumodeliuotas „išmanusis“ moliūgas. Jį vyrai „užaugino“ naudodami 3D spausdintuvą, o kad moliūgas būtų ryškesnis, ant jo buvo prilituotos tamsoje šviečiančios akys.

Gausia žibintų kolekcija parką vėl papuošė Švėkšnos neįgaliųjų draugijos nariai. Jie „išbarstė“ net kelias dešimtis išskobtų gražuolių, o šalia vilos laiptų pastatė įspūdingą damą – iš moliūgų atraižėlių padarytus grafaitės apdarus imituojančią figūrą. Prie šios damos fotografavosi beveik visi parko lankytojai.

Išskirtiniu moliūgu parką papuošė ir vakaro koncertinės dalies žvaigždė – dainininkė Samanta Tina, atvykusi iš Latvijos. Dainininkė su būreliu draugų šalia tvenkinio padėjo žalią, trikampėlių figūromis išmargintą moliūgą, išaugusį jos draugo tėvų darže.

Koncertų laukė tūkstančiai klausytojų

Nors penktadienio oras nieko gero nežadėjo, tačiau, kaip ir prognozuota, vakarop dangus prasigiedrijo. Tad, nors parko žemė buvo kiaurai permerkta, smalsuolių susirinko gausiai. Juolab kad koncertinėje dalyje laukė išskirtiniai pasirodymai.

Kai parką apgaubė vakaro tamsa ir moliūguose sužibo magiškos liepsnelės, muzikinę programą dovanojo vienas ryškiausių tradicinio džiazo pianistų Lietuvoje – kompozitorius Saulius Šiaučiulis, klausytojų širdis virpino ir jausmingos populiariosios klasikos grupės „Verona“ dainos.

Didžiausio smalsuolių dėmesio sulaukė dainininkė Samanta Tina, kurios dainų pasiklausyti susirinko tūkstantinė minia.
Atvykusieji į tradicinį renginį grožėjosi magiška moliūgų žibintų šviesa, klausėsi profesionalų koncertų, vaikščiojo ramybe apgaubtais parko takais, grožėjosi didingu dvaro pastatu, aplankė jame eksponuojamą švėkšniškių fotografų Danutės Gailiūnienės, Vytauto Marcinkevičiaus ir Stasio Raukčio nuotraukų parodą, kurioje įamžintos keturių švenčių „Mes už šviesą“ akimirkos.

Renginio dalyvius išmoningais moliūginiais skanėstais – įvairiais kepiniais ir gėrimais viliojo parke įsikūrę prekeiviai.

Lankytojai plūdo ir antrąją dieną

Ne mažiau lankytojų parkas sulaukė ir antrąją dieną – šeštadienį. Čia nuo ankstaus ryto plūdo žmonės, nešini naujais moliūgų žibintais.

Anot organizatorių, liūdnos abejonės, kad šiemet parke suspindės gerokai mažiau žibintų, bemat išsisklaidė. Tiesa, antrosios dienos pavakarę, po kruopštaus moliūgų skaičiavimo paaiškėjo, jog pagerinti pernai pasiektą rekordą, kai parke sužibo 1714 moliūgų žibintų, nepavyko. Šiemet iš viso jų suskaičiuota apie 1300.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.