Šventės ligoninės Priėmimo skyriuje: muštynės, aikštingi ir itin linksmi pacientai, rūpestis net dėl šuniuko gyvybės

medikes primamasisKūčios, šv. Kalėdos ar Naujieji metai daugeliui yra šeimos susibūrimo, linksmybių ir malonumų metas. Į šį šventinį sūkurį pakliūna ne visi. Medikai sako, jog dirbti per šventes – tiesiog pareiga.

Šiemetinės penkios šventinės paros prieš Kalėdas ir po jų budėjimo režimu – tai vienas sunkiausių išbandymų per visą darbo praktiką tekęs Šilutės ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus medikams.

Dažnai per šventes vaikai prisimena, kad turi ligotus tėvus, ir suveža juos į ligoninę, priimamajame neblaivūs ligoniai mojuoja kumščiais ir koneveikia, dar kiti – koketuoja ir kviečia į vakarėlį. Vos prasidėjus pirmajai Naujųjų metų valandai ima plūsti fejerverkų ir (per)gėrimo aukos.

Ilgametės medikės „Šilutės naujienoms“ papasakojo, kokios šventės būna Priėmimo skyriuje.

Šių metų sutiktuvės medikų neišgąsdino

Šiemet naktį iš gruodžio 31-osios į sausio 1-ąją Šilutės ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje budėjusios bendrosios praktikos slaugytojos Inga Šimkuvienė ir Renata Lukošienė pasakojo, kad 2013-uosius metus tiek rajono gyventojai, tiek Priėmimo skyrius pasitiko gana ramiai.

„Buvo tokia naujametė naktis prieš 15-16 metų, kada praktiškai viena kitos nematėm- tiek buvo darbo. Šių metų sutiktuvės vyko ramiai – kaip įprastą darbo dieną. Kur kas daugiau darbo turime šiandien, sausio 2-ąją, – pasikeitus respublikinei elektroninei dokumentų pildymo sistemai, stringa kompiuteriai, negalime atspausdinti naujų dokumentų formų“, – vos spėdamos suktis trečiadienį pasakojo bendrosios praktikos slaugytojos.

Sausio 1-ąją, iš karto po vidurnakčio, pagalbos prireikė širdies ritmo sutrikimus pajutusiai moteriai – ji paguldyta į ligoninę. Medikams teko padėti ir galvą susitrenkusiam neblaiviam vyriškiui, alpulio priepuolį patyrusiai išgėrusiai jaunai merginai bei muštynėse šiek tiek „aplamdytam“ dar vienam vyriškiui. Visiems trims rimtesnės pagalbos neprireikė. Į ligoninę nesikreipė ir nė vienas maistu apsinuodijęs gyventojas.

Pagalba šuniukui sužalota galva

Tačiau šią naujametę naktį bendrosios praktikos slaugytojos I.Šimkuvienė ir R.Lukošienė prisimins ilgai, nes teko gelbėti… šuniuko gyvybę.

Vidury nakties Priėmimo skyriuje pasirodęs jaunas, išblyškęs basakojis vyriškis  ėmė šaukti, kad reikia gelbėti šuniuką – ant mažo Jorkšyrų terjero veislės šuniuko galvos užkrito puodelis. Nežinodamas, kur greitai rasti pagalbą, šuns šeimininkas atskubėjo į ligoninę.

„Ieškojom naktį dirbančio veterinaro ir per policiją, ir per greitąją medicinos pagalbą – gelbėjom mažo šuniuko gyvybę, kuriam, ko gero, lūžo kaukolė. Buvo labai gaila jo šeimininko, kuris dėl augintinio sielvartavo taip, kaip kiti nesijaudina dėl savo artimųjų“, – sakė I.Šimkuvienė.

Mažiau susižaloja petardomis

Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje pastaraisiais metais apskritai padidėjo darbo krūvis, nes tenka atlikti daugiau įvairių tyrimų, procedūrų, pildyti dokumentų. Skyriuje budi dvi slaugytojos ir padėjėja. Šeši budintys gydytojai iškviečiami pagal reikalą.

Švenčių dienomis dirbti būna sunkiau nei paprastą dieną, nes nedirba nė vienas medicinos centras, poliklinika. Iš patirties medikės sako, jog dirbti per Naujuosius metus net geriau, nei sausio 1-ąją, nes tuomet paprastai būna ligonių antplūdis.
„Vaikai atvažiuoja aplankyti savo tėvų ir atranda primirštus, negydytus senukus, juos atveža į ligoninę, o liga jau būna įsisenėjusi. Padaugėja terapinių ligonių, sergančių neurologinio pobūdžio ligomis, lėtiniu širdies nepakankamumu, patyrusių insultą, infarktą“, – sako skyriaus vadovė Žydrė Dobilinskienė.

Šilutės medikai jau kelintus metus iš eilės pastebi, kad mažėja traumų nuo petardų, fejerverkų. Jie svarsto, jog galbūt pagerėjo pirotechnikos gaminių kokybė, žmonės išmoko jais saugiai naudotis.

Šventiniu laikotarpiu padaugėja skrandžių plovimų, kai žmonės apsinuodija maistu, alkoholiu.

Medikės apgailestauja, jog pastaruosius kelerius metus labai kritusi pacientų kultūra. „Seniau žmonės bent jau pasisveikindavo, ačiū pasakydavo. Dabar vos ne kas antras išplūsta per šventes, nes yra neblaivus ir neatsako už savo veiksmus. O dirbti mums vis vien reikia…“ – neslepia slaugytojos.

Įnoringais ir aikštingais pacientais tampa iš užsienio į gimtinę trumpam sugrįžę emigrantai, kurių srautas per šventes padidėja. Į ligoninę jie neatsiveža reikalingos Europos sveikatos draudimo kortelės. Tuomet pacientus reikia gydyti kaip užsieniečius, jiems tenka mokėti, o tada tautiečiai reiškia pretenzijas. Medikės taip pat atkreipia dėmesį, kad emigrantai dažnai būna „ypatingai linksmi“ – padauginę alkoholinių gėrimų jie švaistosi pinigais.

Muštynės – Priėmimo skyriuje

Ryškūs medikų prisiminimai iš 2009-ųjų, kuomet Naujųjų metų naktį kilo didžiulis gaisras Macikų socialinės globos namuose. Ant kojų buvo sukelti visų skyrių gydytojai, ligoniai užpildė visas palatas.

Prieš 4 metus medikėms Naujųjų naktį iki paryčių teko dirbti su 6 policijos pareigūnais. Prie centrinės miesto eglės kilo muštynės, vieną po kito ėmė vežti sužeistuosius: ir mušeikas, ir aukas. Priimamajame tarp abiejų pusių vėl kilo aršus konfliktas. Policininkų pagalbos prireikė saugojant medikus.

Paprastai šventinio pyrago priimamojo slaugytojos suvalgyti nespėja, nes tenka nuolat bėgioti į reanimaciją. 16 metų dirbanti slaugytoja Inga Šimkuvienė prisiminė savo darbo „krikštą“ Priėmimo skyriuje prieš 13 metų. Iš vakaro medikės net buvo pasipuošusios trumpais juodais sijonais, aukštakulniais, bet viską teko atidėti į šalį.

„Iki 24 val. pasiruošėme šventinį stalą, buvo ramu, bet tik mušė 12-tą, ir po 5 minučių atvažiavo greitoji. Atvežė vaiką sužeistais pirštais nuo rankoje sprogusios petardos. Kai pradėjom dirbti, taip 8 valandas iki ryto… Tada buvo trauma po traumos“, – pasakojo I.Šimkuvienė apie neatšvęstą šventinę naktį.

Bendrosios praktikos slaugytoja Asta Bertulienė atsimena ne tik pirmąjį budėjimą per Naujuosius prieš 23 metus, bet ir vieno vienintelio tą naktį atvežto paciento vardą ir pavardę. Paskui jis dar dažnai lankėsi ligoninėje.

Paklaustos apie gerus įspūdžius per šventes, medikės džiaugiasi, kad atsiranda tokių pacientų, kurie visgi padėkoja, įteikia saldainių. Pasitaikė, kad įsilinksminęs jaunimas netiesiogiai pakvietė kartu važiuoti į vakarėlį.