Švietimo ministrė pristatė mokytojų darbo apmokėjimo naujoves

MINISTRE 2Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė apsilankiusi Šilutėje susitiko su Savivaldybės vadovais ir švietimo įstaigų vadovais ar jų atstovais.

Ministrės vizito tikslas – paaiškinti būsimas permainas Lietuvos švietimo įstaigų sistemoje, o tiksliau – etatinį pedagogų darbo apmokėjimą, kurį įvesti planuojama jau nuo šių metų rugsėjo. Pasak ministrės, nauja darbo apmokėjimo tvarka jau suderinta su Seimo politikais, LR Vyriausybe, yra priimti reikiami permainų įstatymai. Dabar lieka su būsimomis naujovėmis supažindinti savivaldybių, švietimo įstaigų vadovus ir išsklaidyti pedagogų susikurtas baimes dėl numatytų permainų.

Vertindama Šilutės savivaldybės vadovybės požiūrį švietimą J.Petrauskienė sakė: „Šalies savivaldybių vadovus galima suskirstyti į dvi grupes: yra vadovai, kurie rūpinasi švietimo sistemos plėtra ir kokybe, o yra ir tokių, kurie nesupranta švietimo svarbos”.

Šilutės savivaldybės vadovai, pasak J.Petrauskienės, tikrai verti Krivūlės nominacijos už pertvarkas ir rūpestį Savivaldybės švietimo sistemoje. Beje, Krivūlė savivaldybės merui V.Laurinaičiui buvo įteikta 2017 m. spalio mėnesį už švietimo srityje vydomas pertvarkas.

Pedagogo profesija nebepatraukli

Pradėjusi kalbą apie artimiausias pertvarkas šalies švietimo sistemoje, J.Petrauskienė paminėjo, kad tik 50 proc. švietimui skiriamų lėšų atitenka pedagogų atlyginimams. Likusi dalis skiriama įstaigų išlaikymui ir darbo organizavimui.

Pažangiausiose pasaulio šalyse, pasak ministrės, švietimo srityje yra aktualiausios dvi pagrindinės užduotys. Pirmiausia – kaip parengti pedagogus ir juos motyvuoti kokybiškam darbui. Juk visiems yra aišku, kad tik profesionalių mokytojų darbas užtikrina geriausią ugdymo rezultatą, o ne išpuoselėti mokyklų pastatai ar vis tobulinami vadovėliai.

Kita aktualiausia užduotis – mokymo turinys. Mūsų šalies Švietimo ministerija vien per 2017 metus pakeitė 17 mokymo programų. Pasak ministrės, reikia atnaujinti mokymo turinį, jis turi būti pažangus ir pritaikytas šiandienos sąlygoms.  

Ministrės duomenimis dėl dabar egzistuojančio valandinio darbo apmokėjimo tik 5 proc. Lietuvos pedagogų dirba pilnu – 36 val. per savaitę etatu.

Tik 30 proc. pedagogų atlyginimas į rankas yra 500 ir daugiau eurų. Todėl pedagoginis darbas tampa nebepatrauklus jauniems gabiems žmonėms. Lietuvoje net yra pedagogas, kurio amžius – 83 metai, o pedagogų iki 30 metų – vos 4 proc. Tik dėl menko atlygio jaunimas nesirenka šios profesijos. Jei nebus įgyvendintos permainos, po 15 – 20 metų švietimo sistemoje nebereikės jokių pertvarkymų, nes tiesiog nebeturėsime pedagogų.

Etatinis apmokėjimas užtikrins krūvius

J.Petrauskienės teigimu, visu etatu dirbančio pedagogo atlyginimas jau 2019 metais, kai bus įvesta etatinio užmokesčio sistema, pasieks 950 eurų. Tokį atlyginimą turėtų užtikrinti pedagogų darbo apmokėjimo pertvarkymas. Pamokų valandų skaičius per savaitę turėtų siekti jauniems pedagogams ne mažiau kaip 15 val., o vyresniems ir aukštesnės kvalifikacijos – 20 val. Kita dalis atlyginimo bus skaičiuojama už pasiruošimą pamokoms, darbą būreliuose, renginių organizavimą, konsultacijas kuruojamiems pradedantiesiems mokytojams ir taip toliau.

Didesnį mokytojų atlyginimo augimą užtikrins nuoseklus darbo užmokesčio fondo didinimas. Pernai pedagogų atlyginimams buvo skirta bemaž 18 mln. eurų daugiau, tiek pat fondas didintas jau ir 2018 metais. O 2019 metais darbo užmokesčiui didinti bus skirta dar 49 mln. eurų daugiau lėšų. Iš viso kasmetinis pedagogų darbo užmokesčio fondas bus padidintas 95 mln. eurų.

Ministrė sakė žinanti, kad pedagogai prieš planuojamus pokyčius turi įvairių nepagrįstų baimių. Jie mano, kad įvedus etatinį apmokėjimą, mokyklose teks sėdėti po 8 darbo val., kad bus daug atleistų pedagogų ir t.t. Ji kvietė pedagogus teikti paklausimus apie pradėtas vykdyti permainas, o ministerijos specialistai yra pasirengę atsakyti į visus klausimus.

Savivaldybės meras V.Laurinaitis užtikrino, kad Šilutės savivaldybė yra pasirengusi diegti pedagogų darbo apmokėjimo naujoves. J.Petrauskienei meras įteikė atminimo dovanėlę – knygą apie Šilutės kraštą.

Vėliau ministrė aplankė Vydūno gimnaziją ir jos naująją sporto salę, lankėsi Šilutės pirmojoje gimnazijoje, kur įsteigta robotikos klasė, ir apžiūrėjo Kintų vaikų vasaros stovyklavietę „Vėtrungė”. Savivaldybės vadovai siekia, kad stovyklavietė būtų rekonstruota ir joje vėl organizuojamas Lietuvos vaikų vasaros poilsis.