Šyliškiai gaivina senas tradicijas ir puoselėja meilę praeičiai

SILIAMS _1Šylių kaimo bendruomenė „Švylys“, kuri vienija ne tik Šylių, bet ir aplinkinių kaimiškų vietovių:
Meškinės, Šilgalių, Girininkų ir Juškaičių, gyventojus, net ir po didelių darbų nesėdi susidėjusi rankų.

Anot bendruomenės pirmininko Arūno Juozo Uselio, žmonės yra aktyvūs ir veiklūs visus metus. Per pastarąjį penkmetį bendruomenei pavyko įgyvendinti net penkis projektus, remiamus Lietuvos valstybės ir Europos Sąjungos lėšomis. Rezultatai puikūs: suremontuoti bendruomenės namai, sustiprinta materialinė bazė (įsigyta baldų, įrangos, inventoriaus), atnaujintas sporto aikštynas.

Bendruomenės pirmininkas džiaugiasi, kad šiemet – ypatingi metai. Šyliškių projektui „Šylių kaimo tradicijas tęsiant“ iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bendruomeninės veiklos stiprinimo projektų finansavimo konkurso buvo gauta 3494 Eur lėšų, pridėta dar 388,22 Eur savo lėšų ir pavyko įgyvendinti beveik visus numatytus darbus.

Vyresnieji – jaunimui

„Mums svarbu, kad turiningai laisvalaikį galėtų praleisti ne tik pagyvenęs, bet ir jaunas šyliškis, kad ir svetur gyvenantis buvęs šyliškis, atvykęs su šeima į gimtąsias vietas aplankyti tėvų ar šiaip paviešėti, galėtų maloniai leisti laiką savo kaime. Dėl visų stengiamės sutvarkyti bei geresniam gyvenimui pritaikyti kaimo aplinką“, – „Šilutės naujienoms“ sakė A.Uselis, kalbėdamas apie šiemet įgyvendintą projektą „Šylių kaimo tradicijas tęsiant“.

Pirmininkas sakė, kad šiame projekte bendruomenė numatė prie mokyklos įrengti vaikų žaidimų aikštelę, sūpynes su čiuožykla, smėlio dėžę ir du suoliukus. Norėdama paskatinti vyresnės ir jaunesnės kartų bendradarbiavimą, bendruomenė sugalvojo parengti „Vilnos kelią“, kurio metu vyresnio amžiaus žmonės parodytų jaunimui, kaip gaunama vilna – nuo avinuko nukirpimo iki gaminio paruošimo.

Projekto veiklas įgyvendinti nuosavomis lėšomis bendruomenė nebuvo pajėgi, todėl buvo nuspręsta teikti paraišką Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei pridėti prie projekto įgyvendinimo 10 proc. savo lėšų.

Projektą parengė bendruomenės „Švylys“ narė Laima Uselienė, o tuo tarpu iš kitų narių bei gyventojų buvo suburta atsakinga darbų vykdymo komanda.

Savaime suprantama, kad norint įgyvendinti projektą nepakanka pridėti vien pinigų. Bendruomenės „Švylys“ nariai savanoriškai atliko parengiamuosius darbus: surengė reikalingų įsigyti prekių apklausas, gavo Šilutės rajono savivaldybės administracijos pritarimą vykdyti veiklas jai priklausančiose žemėse bei parengė veiksmų planą.

Pirmasis etapas – žaidimų aikštelė
syliu bendruomenes_projektas_supynes_DSC_0077
„Kiekvienam komandos nariui buvo paskirta po keletą veiklų, kurias jie išmano geriausiai. Taip susitelkę žmonės atliko savo darbus be jokio atlygio, savanoriškai“, – sakė A.Uselis.   Pirmiausia šyliškiai ėmėsi vaikų žaidimo aikštelės atnaujinimo ir pritaikymo vaikų poreikiams.   Senoji aikštelė, stovėjusi mokyklos – vaikų darželio teritorijoje, jau keliolika metų neatitiko reikalavimų: buvo sena, neestetiška, aplūžusi ir net pavojinga.

„Siekdami išauklėti mažuosius kultūringais piliečiais bei norėdami jiems ir jų tėvams padovanoti kasdienį džiugesį, stengėmės sukurti tam tinkamą aplinką. Džiaugiamės, kad per kelis mėnesius pavyko atlikti visus numatytus darbus“, – sako A.Uselis.

Bendruomenės nariai aikštelės atnaujinimui įsigijo tik reikiamų medžiagų ir įrankių, o visus darbus atliko savanoriškai. Prie bendros idėjos įgyvendinimo iniciatyvos prisidėjo maždaug 20 žmonių. Anot A.Uselio, didžiausi ir nuoširdžiausi padėkos žodžiai nuo visų jaunųjų šyliškių, jų tėvelių ir bendruomenės „Švylys“ narių skiriami pagrindiniam aikštelės meistrui Daivarui Gruzdovui. Jis, atiduodamas visą savo širdį ir aukodamas laisvalaikį, gamino sūpynes, kalė suoliukus bei smėlio dėžę.

Rugpjūčio viduryje, Šylių kaimo šventės „Gandro dovanos“ metu, naujoji žaidimų aikštelė oficialiai atidaryta.

Atgaivino seną amatą

„Nuo seno mūsų krašte gyvavo vilnos verpimo tradicija. Deja, išnykus avininkystės ūkiams, nebeliko ir puoselėjančių šį amatą žmonių. Tik senolių karta dar atsimena ir moka iš vilnos suverpti siūlus. Todėl svarbu perteikti šias žinias ir amatą jaunimui – vaikams bei anūkams“, – sako A.Uselis, pasakodamas apie antrą projekto etapą – edukacinę veiklą „Vilnos kelias“.

Šios edukacinės programos dalyviai apsilankė avių ūkyje, stebėjo ir mokėsi, kaip reikia kirpti avis. Vėliau garsi kaimo amatininkė Marijona Šedienė surengė kelis mokymus: parodė, kaip senovėje moterys verpė rateliu, ir to pamokė jaunuosius dalyvius. Taip pat ji pasakojo apie siūlų vijimą, dažymą natūraliomis medžiagomis, sukimą į kamuolius. Šios veiklos etapo metu už Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšas buvo įsigyta vilnos karšimo įrankių.

syliu bendruomenes_projektas_vilna_IMG_0277Bene smagiausia „Vilnos kelio“ dalis buvo tuomet, kai močiutės savo anūkėlius mokė megzti šiltas kojines.

Iš edukacinės programos „Vilnos kelias“ gautą produkciją – siūlus – šyliškiai panaudojo kilniam tikslui. Keletą vakarų kvietė į mezgimo užsiėmimus, o atvykusios močiutes ir jų anūkai numezgė 25 poras kojinių ir 2 poras pirštinių. Jas padovanojo senelių globos namų „Senjorų Eldoradas“ gyventojams.

„Renginio metu, kuris įvyko rugsėjo 22-ąją, seneliams padovanoti ne tik mezginiai, bet ir bendruomenės narių pagaminti saldumynai. Popietės metu su globos namų gyventojais bendravo Šylių kaimo jaunimas, kuris jiems skyrė ir specialiai paruoštą koncertą“, – pasakojo bendruomenės pirmininkas.

Džiaugdamasis puikius rezultatus atnešusia edukacine programa „Vilnos kelias“, išskirtinius padėkos žodžius A.Uselis skyrė jau minėtai amatininkei M.Šedienei, taip pat Ramutei Mockienei, Genutei Jankauskienei, Modestai Lileikienei, Adelei Biurkland, Aldonai Jonikaitienei, Virginijai Šiaudvytienei, Virginijai Saveljevienei, Vaidai Mockienei, Jolantai Žvirblienei ir kitoms bendruomenės narėms.

Tęs pradėtas tradicijas

Anot A.Uselio, šių metų projektui skirtų lėšų teko ir Šyliuose jau 16 metų rengiamai tradicinei kaimo šventei „Gandro dovanos“, kuri kasmet susiburia apie 1000 žmonių. Jie ne tik gali kaimo šventėje šiltai pabendrauti, bet ir turiningai praleisti laiką: pasivaržyti įvairiose sporto rungtyse, varžybose, estafetėse, paklausyti atvykstančių ir vietinių muzikantų.

„Kad šventėje visi pasijustų laukiami, svarbūs, įvertinti, pagerbti, iki jos reikia nemažai padaryti darbų, kuriems taip pat reikia pinigų. Tai – scenarijaus rengimas, rungčių organizavimas, varžybų teisėjų paieška, kvietimų, skelbimų, padėkų rengimas bei spausdinimas, aplinkos tvarkymas ir t.t.“, – vardijo A.Uselis.

Kaip žinia, šventės „Gandro dovanos“ metu didelis dėmesys skiriamas aktyviausiems, darbščiausiems kaimo gyventojams ar svečiams, žinoma – naujagimiams ir jų tėveliams.

Jiems, pasak A.Uselio, šiemet iš projekto lėšų buvo sukurti reprezentaciniai suvenyrai, kiti apdovanojimai ir prizai. Pagaminta 100 rašiklių ir 15 skarelių su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – pagrindinės projekto rėmėjos, ir Šylių kaimo bendruomenės „Švylys“ logotipais, nupirkti medaliai sporto rungčių laimėtojams, taip pat pagal specialų užsakymą pagamintos gražiausias bei tvarkingiausias sodybas žyminčios lentelės. Dalis lėšų skirta medžių sodinukams, kurie kasmet šaknis įleidžia bendruomenės alėjoje.

Pašnekovas pripažino, kad projektui įgyvendinti buvo prašyta kiek didesnė suma, bet lėšų gauta mažiau. Todėl teko kai ką koreguoti, kai ko atsisakyti ar sumanymus atidėti kitiems metams.  Būtent dėl lėšų stygiaus nepavyko pastatyti paminklo bendruomenės parke. Pagal bendruomenės „Švylys“ narių sumanymą, šis paminklas įprasmintų senąjį Šylių, anksčiau vadintų Skambaline, kaimo vardą.

„Žmonės dažnai į parką eina pasivaikščioti, aplanko pasodintus medelius, prisimena jiems svarbius įvykius.

Norėjome šiemet pastatyti parke skulptūrą senosios Skambalinės vardo atminimui, bet neužtekome vien savų lėšų, o ministerija šiai idėjai jų neskyrė“, – pripažino A.Uselis.   Bet pirmininkas ir jo komanda – bendruomenės „Švylys“ nariai – nenuleidžia rankų. Netrukus visi rinksis į bendruomenės susiėjimą, pasidžiaugs nuveiktais darbais bei aptars ateinančių metų planus. Viena jų svajonė – būsimos skulptūros parke atsiradimas.                                                                Syliu bendruomenes_logo