Šyliškiai padėkojo ir pamojo gandrams

syliai sodybosJau 19-ąjį kartą specialiu renginiu išskrendantiems gandrams padėkoję Gardamo seniūnijos Šylių bendruomenės „Švylys“ gyventojai šiemet atsisveikinimo su jais šventę surengė raudonsnapiams dar tik ruošiantis kelionei į šiltuosius kraštus. Tiesa, labai dėkoti jiems net nebuvo už ką – per metus šie šyliškių ypač mylimi paukščiai į visos apylinkės sodybas atnešė vos tris kūdikius…

Tačiau šventė „Gandro dovanos“ šiemet turėjo ne tik tradicinių, bet ir naujų akcentų. Pirmą kartą jon sukviesti kraštiečiai, vystantys savus verslus, turintys naujų idėjų ir galintys jomis pasidalinti su saviškiais. Tad saviškiams prisistatė ir kvapius gaminius, ir lauko baldus gaminantys, ir uogynus puoselėjantys bei leidyba užsiimantys kraštiečiai.

Savo veiklas pristatė kraštiečiai

„Pamanėme, jog šis kasmetinis susibūrimas – puikiausia proga pastebėti šauniausius mūsų žmones, turinčius idėjų, ir galinčius jomis užkrėsti kitus“, – sakė bendruomenės „Švylys“ pirmininkas Arūnas Uselis.syliai zmones

Tad ir sukvietė šyliškiai buvusius ir esamus saviškius šventėje pristatyti savo veiklą ir gaminius. Todėl dar gerokai iki oficialiosios šventės pradžios savo staliuką čia statė žinomas krašto uogų augintojas Steponas Mockus iš Makių kaimo, o ant jo dėliojo apetitą keliančių gervuogių ir šilauogių kupinus indelius. Ir buvo gerokai nustebęs, kai netrukus atsivežtų uogų nebeliko, o aplinkiniai ragino Steponą važiuoti namo ir atvežti dar vieną uogų partiją.

Šalia uogininko su savo pintais krepšiais įsikūrė Alfonsas Bastakys, o tolėliau – buvusi šyliškė, dabar jau naumiestiškė mokytoja Žavinta Daukšienė. Ji irgi vos spėjo suktis, nuo moters stalelio sklindantys malonūs aromatai viliojo ne tik moteris, bet ir vyrus. Vieniems knietėjo įsigyti aromatingų rankų darbo vonios burbulų, kitiems gaminių su eteriniais aliejais. „Tie gaminiai – mano meditacija. Domėjausi aromaterapija jau seniai, bet naudoti pati pradėjau tik prieš metus“, – pasakojo moteris.

Stovėjo čia ir dviejų jaunų šyliškių Ingos Vėlavičiūtės ir Lauros Staponaitės palapinė. Į ją užsukę mažieji pamatė merginų leidžiamą edukacinį žurnalą vaikams, rado ir kitų pramogų.

Į Šylius nepatingėjo atvykti ir vainutiškė Monika Birbalienė, atvežusi palapinę, kurion užsukę galėjo pamatyti pasaulį pro virtualios realybės akinius. Norinčiųjų ir čia netrūko.

O patys šyliškiai savo stalą įsirengė ir susėdo ant Juozo Šiaudvyčio gamintų lauko baldų. Per Užimtumo tarnybą gavęs finansavimą vyras šia veikla užsiėmė neseniai, šiuo metu įsigyja reikalingą įrangą.

Gandrai buvo tingūs

Šyliškiai paminėjo šiemet visoje Lietuvoje minimus Vietovardžių metus, mat bendruomenė „Švylys“ vienija Meškinės, Šilgalių, Šiaudėnų, Juškaičių, Girininkų ir Šylių kaimų gyventojus.

Yra čia ir bebaigiančių išnykti kaimų. Štai Pašiaudžių ir Lidalių kaimuose bestovi vos po vieną sodybą. Tačiau A. Uselis pasidžiaugė, kad jau pastebima ir kita tendencija – kad namus Šylių apylinkėje įsigyja iš kitur atvykstančios jaunos šeimos.

„Gandrai, regis, ką tik suko lizdus, o dabar jau suka ratus virš mūsų“, – susirinkusiųjų dėmesį atkreipė šventės vedėja Virginija Šiaudvytienė. Ir pakvietė scenon trijų per metus gimusių kūdikių – Dano Rapalavičiaus iš Juškaičių, Lėjos Lukočiūtės iš Šilgalių ir Karolio Auškalnio iš Meškinės tėvelius. Tačiau atsiimti bendruomenės dovanų atėjo tik Lėja su tėveliais.

Kaip ten bebūtų, kaip vangiai bebūtų dirbę šiemetiniai gandrai, pasak vedėjos V. Šiaudvytienės, praėjusieji buvo Lietuvos 100-mečio metai, o šie – jau kito šimtmečio, kuriame ir gyvens šiandienos vaikai bei anūkai.

Pagerbė naujagimius ir gražiausiai besitvarkančius
syliai naujagimiai
Šyliškiai kasmet renka gražiausiai tvarkomas sodybas ir pagerbia jų šeimininkus. Pasak pirmininko A. Uselio, ieškoma vis naujų perliukų, tačiau išrinkti „pačius pačiausius“ tampa vis sunkiau, nes apylinkės gyventojai vis labiau puošia savo namų aplinką. Šiemet už gražiai tvarkomą sodybą padėkota šyliškiams Nijolei ir Vincui Mockams, Stasei ir Vladui Mikloviams bei Laimai ir Juozui Vasiliauskams, Meškinėje gyvenantiems Birutei Girskytei ir Alvydui Girskiui, šyliškei Bronei Bendžienei. Pastebėta, kad ypač skoningai tvarkosi ir Šylių naujakuriai Arnolda ir Irmantas Stanišauskai, o gyvenvietės sodyba „be konkurencijos“ pripažinta Danutės Mačenskienės namų aplinka. Tvarkingiausiu vienkiemiu išrinkta Šiaudėnuose gyvenančių Daivos ir Egidijaus Grublių sodyba.

Ne tik sodybas išpuoselėjo, bet ir visuomeninėje veikloje ypač aktyvūs yra Lina ir Mindaugas Balčiauskai iš Juškaičių bei šyliškiai Dana ir Povilas Gečai, jiems taip pat įteiktos dovanos.

Sveikino būrys svečių

Visiems mažiausiems ir šauniausiems dovanas teikė bei sveikinimo kalbas rėžė gausus svečių būrys. LR Seimo narys Remigijus Žemaitaitis į šyliškius kreipėsi pavadindamas juos bičiuliais, nes čia išties yra dažnas svečias. Šyliškių šventė, pasak R. Žemaitaičio, jam kasmet primena, kad jau artėja Bobų vasara, bet ir šios vasaros, anot jo, dar šiek tiek liko. Tad jis ragino vietinius pasidžiaugti ir vasara, ir galimybe pabendrauti ir smagiai pašvęsti su saviškiais.

Rajono meras Vytautas Laurinaitis irgi linkėjo sėkmingos vasaros pabaigos, nuimti gerą derlių, o dovanų įteikė ąžuoliuką, kuris sužaliuos gyvenvietės parke.

Gardamo seniūnė Birutė Pocevičienė sakė, kad aktyvi veikla šioje gyvenvietėje vyksta todėl, kad aktyvus yra bendruomenės pirmininkas. O pats pirmininkas A. Uselis dėkojo visiems, kurie padeda jam kasdienėje veikloje, ir padėjo suorganizuoti šventę.

Šventėje dalyvavo gausus būrys sportininkų. Vėl vyko tradicinis bėgimas aplink Šylius, kuriame dalyvavo 7 greitakojai, 6 komandos susirungė tinklinio aikštelėje, vyko krepšinio, rankų lenkimo, baudų mėtymo varžybos. Visiems varžybų nugalėtojams įteikti medaliai.

Šyliškiai dar ilgai plojo Šilutės ir iš toliau atvykusiems muzikantams.

Pagrindinis šventės rėmėjas buvo Žemės ūkio ministerija.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.