Šylių šventėje – gandro dovanos ir bendruomenės padėkos

syliu svente 3 vyraiTradicinė Šylių kaimo šventė „Gandro dovanos“ jau išauga marškinėlius ir virsta viso regiono gyventojų suvažiavimu, – tą konstatavo visi, kuriems teko šeštadienį pabuvoti jau 14-tą kartą surengtoje šventėje.

Kaip šventė įvertinta todėl, kad šiemet joje netrūko naujų akcentų (darniausių šeimų bei iniciatyvaus jaunimo pagerbimas, tinklinio aikštelės atidarymas), ir todėl, kad į vakarinius koncertus suvažiavę smalsuoliai vargiai tilpo erdvioje buvusios Šylių mokyklos teritorijoje, o jų automobilių vilkstinė okupavo visus aplinkinius kelius. 

Tik va, pagrindinio šios šventės akcento – gandrų dovanų – šiemet buvo nedaug, mat naujagimių gandrai Šyliams šiemet akivaizdžiai pagailėjo – vos keturis teatnešė…

Sportavo beveik 100 žmonių

Dar gerokai prieš pusiaudienį tinklinio aistruoliai rinkosi į specialiai jiems įrengtą naują aikštelę, o nuo vidurdienio būriavosi ir tradicinio bėgimo aplink Šylius mėgėjai. Šiemet jų susirinko 18 – nuo 7-erių metų mažųjų iki pusamžių vyrų ir moterų.
Greičiausiai – per 6.58 min. – 2 kilometrų trasą įveikė Lukas Mockus, antras liko Eimantas Toliušis, trečias – Eitautas Rupšys. Tačiau bendruomenės „Švylys“ pirmininko Arūno Uselio dovanotais ledais galėjo atsigaivinti visi bėgikai, nesvarbu, kokią vietą užėmė.

Tradicinė rungtis Šyliuose yra ir rankų lenkimas, mat kaip tik čia gyvena ilgametė šios sporto šakos entuziastė, pasaulio rankų lenkimo syliu svente bendruomenes padekosčempionė Vilija Parnarauskienė, ir šiemet prie rankų lenkimo stalų susodinusi nemažą būrį stipruolių.

I vietą moterų grupėje iškovojo organizatorės dukra Inga Rimkuvienė, tarp vyrų stipriausias buvo Osvaldas Girskis, šiuo metu, kaip ir V.Parnarauskienė, besirengiantis pasaulio čempionatui.

Iš viso tądien Šyliuose sportavo beveik 100 žmonių, mat vien tinklininkai sudarė 9, o krepšininkai – 6 komandas. Organizuoti varžybas V.Parnarauskienei padėjo Lina Balčiauskienė ir Danguolė Černeckytė, o apdovanojimų ceremoniją paįvairino vietos dainininkų brolių Vladimiro ir Sergejaus Saveljevų bei svečių – kapelos „Šilo aidai“ ir ansamblio „Dainoriai“ pasirodymai.

Šlovė gandrams ir dovanos šeimoms

Pradėdamas oficialiąją šventės dalį jos vedėjas Marijus Budraitis pirmąjį į sceną pakvietė šeimininką – Gardamo seniūną Tomą Balčytį. Seniūnas pasidžiaugė, kad Šylių gyvenvietėje – „kur važiuosi – visi kampai švarūs“, kad auga iniciatyvus jaunimas. Štai ir šiemet darbšti ketveriukė – Saulius Oželis, Gintaras Vaitkus bei Audrius Toleikis, kuriuos subūrė Ernestas Žvirblis, ėmėsi Šylių tvenkinio paplūdimio tvarkymo darbų. Jauni vyrai rado ir technikos, ir talkininkų, ir dabar, anot seniūno, jau niekas nebeniokos šio paplūdimio, mat „kas sutvarko, tas nebegadina“.

Palinkėjęs visiems „laimės, meilės ir geros sveikatos“, seniūnas užleido mikrofoną svečiams.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis priminė, kad šyliškių šventė sutapo su jubiliejiniu Baltijos kelio gimtadieniu ir kad tą patį rytą į 23-iąjį kilometrą šalia Panevėžio buvo išlydėta ir šilutiškių delegacija. Dar S.Šeputis pasidžiaugė ir tuo, kad gandras, nors tik 5 msyliu svente vienkiemio seimininkaiėnesius Lietuvoje gyvendamas, yra taip mylimas Šyliuose. „Jūsų šventės pavadinimas yra gražiausias ir geriausias iš visų seniūnijų švenčių“, – gyrė jis šyliškius.

O kad tądien atidaryta tinklinio aikštelė nebūtų tuščia, bendruomenei jis dovanojo porą kamuolių. „Jei pritrūks – ir dar atvešim“, – pažadėjo.

M.Budraitis prisipažino vos atvykęs į Šylius išgirdęs moterų kalbas, kurių viena klausė kitos: „Ar bus šventėje Remigijus Žemaitaitis?“ Seimo narys buvo ir prisipažino dažnai čia atvažiuojantis, mat ne vieno vietinio ūkininko žemėse medžiojantis.

Jis dalijo dovanas ir darniausioms apylinkės šeimoms, auginančioms 3 ir daugiau vaikų. Kartu su bendruomenės taryba tokiomis išrinktos Vaidos ir Vacio Mockų, Daivos ir Egidijaus Grublių, Astos ir Žydrūno Bendžių, Sigitos ir Kęstučio Žvirblių bei Laimos ir Kazio Žukų šeimos.

Gražiausių sodybų šeimininkams – nauji kastuvai

Ypač sunki užduotis šiemet teko bendruomenės „Švylys“ nariams, kuomet reikėjo išrinkti gražiausiai tvarkomas sodybas. „Apvažiavome visus aplinkinius kaimus ir radome tiek grožio, kad išrinkti vos kelias sodybas buvo labai sunku“, – sakė A.Uselis.
Visgi bendruomeniečiai sutarė, kad įspūdingiausiai atrodo Virginijos ir Tomo Balčyčių sodyba bei Ingridos ir Egidijaus Girskių vienkiemis. Jiems ir atiteko tai patvirtinančios lentos bei kol kas dar švarutėliai, todėl ir kaspinais padabinti, kastuvai. Kad būtų kuo ir toliau tas aplinkas puoselėti…

Bendruomenės padėkos skirtos ir visam būriui kitų sodybų šeimininkų: didžiausiems šio krašto ūkininkams Stanislavai ir Stasiui Dobilinskams, 4 atžalas auginantiems Jolantai ir Arūnui Žvirbliams, Aldonai ir Vinardui Kiltinavičiams, Elenai Daučienei ir Algimantui Rudminui, išskirtinai autentišką sodybą išpuoselėjusiai Kazimierai Bastakienei, savąjį daugiabutį puoselėjantiems Virginijai ir Vladimirui Saveljevams, taip pat Redai ir Egidijui Useliams, Virginijai ir Juozui Šiaudvyčiams, Aldonai Idzelevičienei ir Petrui Žvirbliui.
syliu svente Balcyciai
Beje, ant pastarosios poros sodybos, anot bendruomenės pirmininko, reikėtų kasmet kabinti lentą, liudijančią apie išskirtinę sodybos aplinką, o tokį aukščiausią įvertinimą A.Idzelevičienė ir P.Žvirblis gavo prieš 2 metus.

Šyliuose iniciatyva „ateina iš apačios“

Už nuolatinę paramą bendruomenei padėkos raštai skirti asociacijos „Lamatos žemė“ vadovams, konsultantei Eivydai Alantei, UAB „Tima“ vadovui Petrui Juraškai, kurio įmonė įrengė tinklinio aikštelę, taip pat šyliškius nuolat šefuojantiems veterinarijos specialistams Rasai ir Gintarui Šarkoms, kurie šįkart nupirko fejerverkus.

Savivaldybės tarybos narys Saulius Vytuvis pastebėjo, kad Šylių gyvenvietė kasmet gražėja, ir sakė manantis, jog tai vyksta ne tik pačių šyliškių, bet ir jų bendruomenės pirmininko A.Uselio dėka.

Dovanas ir padėkos raštus ilgokai dalijęs A.Uselis vėliau „Šilutės naujienoms“ pasidžiaugė, kad jo vadovaujamos bendruomenės nariai rodo vis daugiau iniciatyvos ir jam jau nebereikia „jų stumti“. Iniciatyva Šyliuose, anot pirmininko, jau „ateina iš apačios“, tad pirmininkui lengva vadovauti.

„Iniciatyvos dažnai sulaukiame net iš tų žmonių, kurie dirba viešuosius darbus, be to, turiu labai gerą komandą – bendruomenės tarybą, todėl vadovauti šyliškiams yra lengva“, – sakė A.Uselis, padėkojęs saviškiams.

Bendruomenės nariai neliko skolingi – artėjančio gimtadienio proga pirmininkui įteikė rožių puokštę.

„Bendruomenė, kuri pasipildo, niekad neišnyks“, – tarė M.Budraitis ir atsiimti dovanų pakvietė šių metų naujagimių tėvus. Bet į šventę su tėveliais atvyko tik Gabrielė Šiaudvytytė ir Kajus Auškalnis, o Mato Pudžiuvio ir Gustės Sakalauskaitės šeimoms dovanėlės bus perduotos vėliau.

Jau temstant, kai į sceną lipo Asta Pilypaitė ir grupė „Čilinam“, erdvi aikštė šalia bendruomenės namų darėsi vis pilnesnė, o dainininkai nesunkiai išjudino ir vaikus, ir suaugusiuosius.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume.