Kasmetinėmis gandrų palydėtuvėmis garsus Gardamo seniūnijos Šylių kaimas padėkos šiam paukščiui renginį „Gandro dovanos“ ir vėl surengė savaitgalį. Tik va – bėda: regis dėkoti nacionaliniu lietuvių paukščiu vadinamam sparnuočiui nelabai buvo už ką, mat jis kasmet šioje apylinkėje dirba vis prasčiau, o šiemet ir visai tingėjo – per metus atnešė šyliškiams vos tris kūdikius…
Bet šio renginio organizatoriai niekada neapsiriboja vien gandrų ir naujagimių sulaukusių šeimų pagerbimu. Ir šiemet šyliškiai papuošė savo kaimą nauju Lietuvos 100-mečiui skirtu akcentu – koplytstulpiu, pagerbė visą būrį darbščių saviškių – gražiai tvarkomų sodybų šeimininkų bei sportinėse rungtyse nepatingėjusių dalyvauti vietinių ir atvykėlių. O vakaro koncertui jie prisiviliojo net garsiąją kaimynę – latvę Samantą Tiną.
Lietuvai skyrė koplytstupį ir gėlių žiedlapius
Šylių kaimo centre esantis parkas – seniai pamėgta vietinių poilsio vieta. Čia jau ne vienerius metus bendruomenės „Švylys“ iniciatyva sodinami medeliai, skoningai tvarkoma aplinka. Turi šyliškiai ir tolesnių planų: pasak bendruomenės pirmininko Arūno Uselio, netrukus čia bus įrengta dar ir žaidimų vaikams zona. O šeštadienį parke atidengtas koplytstulpis, skirtas Lietuvos 100-mečiui.
Sugalvoję, ką norėtų pasakyti naujuoju savo kaimo akcentu, šyliškiai tas godas išsakė gerai žinomam meistrui iš Švėkšnos Vytautui Bliūdžiui.
Šis, anot A.Uselio, ne tik išklausė, bet ir viską įgyvendino. Tad į koplytstulpio atidengimo iškilmes susirinkę svečiai pamatė iš vientiso ąžuolo išskaptuotą tarsi kaimo vaizdą – vienas už kito kylančius namukus, į kuriuos iš visų pusių veda keliai… Virš tų namų aiškiai matomos dvi istoriją bylojančios datos: „1918 – 2018“, o pačiame viršuje kabantis varpas primena, jog anksčiau šis kaimas Skambaline buvo vadinamas.
Taip Šyliai irgi prisijungė prie kituose miestuose ir kaimuose puoselėjamos tradicijos pastatyti šiai iškiliai Lietuvos datai skirtus ženklus.
Skambant orkestro „Pamario Brass“ trenkiamiems maršams, perkirpti simbolinę koplytstulpio atidengimo juostelę pakviesti Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, bendruomenės pirmininkas Arūnas Uselis, Gardamo seniūnė Birutė Pocevičienė ir pats autorius V.Bliūdžius. O paminklą pašventinti atvyko Žemaičių Naumiesčio parapijos klebonas Stanislovas Anužis. Dvasiškis taip pat pasidžiaugė, kad Lietuva puošiasi, stato 100-mečiui skirtus paminklus. O šis ženklas, pasak klebono, išliks ir dabartinių šyliškių vaikams, ir anūkams, ir visiems primins, jog čia gyvenę žmonės buvo Lietuvos patriotai.
Šmaikštumo nestokojantis klebonas pajuokavo, jog šyliškiai „su tuo savo paminklu net ir Žemaičių Naumiestį nunešė“…
O ceremoniją užbaigė iš lėktuvų pabirę spalvingi žiedlapiai – tarsi gėlių puokštė Lietuvai…
Gandrai atnešė tik tris kūdikius
Iš parko grįžtančios orkestro vedamos eisenos jau laukė pagausėjęs šventės žiūrovų būrys. Scenoje pirmuosius dainavusius brolius Sergejų ir Vladimirą Saveljevus pakeitė „Pamario Brass“ melodijos. Netrukus į sceną pakilusi šventės vedėja Lina Balčiauskienė priminė, kad jau 18-ąjį kartą surengtos šventės pradininkai buvo Virginija ir Vladimiras Saveljevai. Akivaizdu, kad jų idėja padėkoti gandrams už atneštus kūdikius vietiniams patiko, ir išsivystė į jau beveik du dešimtmečius organizuojamą visų aplinkinių kaimų žmonių pasibuvimą.
Tiesa, tuomet dar ir tų kūdikių į kaimą kasmet raudonsnapiai po beveik dvi dešimtis, vėliau – po keliolika atgabendavo. Tačiau ilgainiui visos Lietuvos tendencijos neaplenkė ir Šylių kaimo, ir šiemet dėkoti jau beliko vos už dvi mergytes ir vieną berniuką. Iš tos trijulės į renginį su mama Gintare ir sesute atvyko tik Jogailė Šiaudvytytė. O Sandros ir Mindaugo Stasyčių sūneliui Augustui bei Vitos ir Viliaus Parnarauskų dukrelei Leirei bendruomenės dovanos bus perduotos vėliau.
Dėkojo sodybų puoselėtojams ir sportininkams
Bendruomenės padėkos raštai įteikti gražiai tvarkomų sodybų šeimininkams šyliškiams Danai ir Povilui Gečams, Rasai ir Arvydui Mikužaičiams, Zosei Miklovienei, Jolantai Ciparienei, Algimantai ir Juozui Vizberkiams iš Meškinės kaimo. Daugybę sodybų apvažiavusi komisija nutarė, kad tvarkingiausio vienkiemio vardo labiausiai nusipelnė Stanislavos ir Stasio Dobilinskų sodyba, o lenta su užrašu „Gražiausia sodyba 2018“ įteikta Virginijai ir Stasiui Klimašauskams.
O kad visi nominantai ir ateityje turėtų kuo puoselėti savo namų aplinką, jiems dovanoti dar ir darbo įrankiai – kastuvai.
Bendruomenės padėkos ženklai ir dovanos taip pat įteiktos Vytautui Bliūdžiui ir dar vienam švėkšniškiui Vytautui Raibiui, kuris šyliškiams padėjo pasirengti šventei. Padėkota ir aktyviausiems bendruomenės nariams – Virginijos ir Juozo Šiaudvyčių šeimai.
Už kaimo vardo garsinimą dėkota žinomai šio krašto sportininkei bei visus vietinius į sportą įtraukiančiai Vilijai Parnarauskienei. O pati Vilija ir šiemet organizavo ir įvairias varžybas, ir tradicinį bėgimą aplink Šylius „Šylių žiedas“. Pastarąjį laimėjo Vilijos dukra Inga Rimkuvienė su mamai beveik nenusileidusiomis dukrelėmis Ginte ir Eva. I.Rimkuvienė nepralenkiama buvo ir baudų mėtymo varžybose. O štai pačios Vilijos pamėgtoje sporto šakoje – rankų lenkime šiemet dalyvavo tik vyrai. Stipriausias buvo šyliškis Gintas Mockus.
Svečiai stebėjosi gandrų tingumu
Įteikti padėkas, prizus ir dovanas Šylių bendruomenės vadovams padėjo seniūnijos ir rajono savivaldybės valdžia ir niekada Šylių šventės nepraleidžiantis Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Visi svečiai linkėjo šyliškiams gerai pasilinksminti, ir toliau išlikti tokiais pat bendruomeniškais, ir… stebėjosi šiemetinių gandrų tingumu. Meras V.Laurinaitis išsitarė, jog šyliškiams vežti visoms seniūnijoms šiemet dovanojamą ąžuoliuką lyg ir nevertėjo, mat šios bendruomenės pirmininkas A.Uselis pats yra girininkas, tad jam rasti kokį ąžuoliuką miške – vienas juokas. Tačiau dovana, anot mero, simbolinė – skirta Lietuvos 100-mečiui, tad ir Šyliai negalėjo būti aplenkti.
Kad šio kaimo žmonės sugalvoja vis naujų idėjų, pasidžiaugė Gardamo seniūnė B.Pocevičienė. O klebonas S.Anužis, pašmaikštavęs, kad jei būtų žinojęs, jog teks lipti į sceną, būtų pasipuošęs, čia pat priminė susirinkusiesiems, kad linksmintis galima ne ilgiau, kaip iki rytojaus 12 valandos. Mat tada jau reikia suskubti į sumą Žemaičių Naumiesčio bažnyčioje.
Šyliškiams koncertavo ir Inkaklių „Ašvelė“, grupė „Dar“, savo dainas dovanojo Samanta Tina, o vakare dangų nušvietė fejerverkai.
Rašyti atsakymą