Šyša tampa mašinų ir „Biofuture“ vamzdžių plovykla

Sysos tersalaiIš UAB „Biofuture“ įmonės teritorijos vėl pastebėti į Šyšos upę plūstantys teršalai. Į incidento vietą atvykusi Šilutės aplinkosaugininkų vadovė Galina Misevičienė praėjusį penktadienį paėmė vandens mėginius ties taršos šaltiniu ir apie puskilometrį pasroviui, ties geležinkelio tiltu. Jie nedelsiant išvežti į Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamentą Klaipėdoje.

Atsakymo aplinkosaugininkai dar negavo. Bet jie patvirtina, kad per įmonės lietaus kanalizacijos išleistuvą į Šyšą ties spirito ir etanolio gamykla tikrai plūdo teršalai, nors į upę patekęs jų kiekis šįkart nebuvo pražūtingas –  deguonies kiekis upės vandenyje liko normalus.

„Biofuture“ vadovas Benediktas Degutis kaltę pripažino ir atvykusiems rajono vadovams, ir, kaip jau ne kartą buvo, pažadėjo „imtis visų priemonių“.

Vieni valo, kiti teršia

Kol iš vamzdžio besiliejančios įtartinos nuotekos dar tik tiriamos, ties tuo pačiu lietaus kanalizacijos vamzdžiu sekmadienį vandenį teršė kitas įžūlus veikėjas.

Jaunas vyras per karščius čia plovė savo mašiną, o vandenį iš upės sėmė tuščiais buteliais. Plastikinių butelių  čia daug, nes tai pamėgta įvairių kompanijų pasilinksminimo vieta.

Beje, tik prieš keletą dienų Šilutės gražinimo draugija kartu su bičiuliais plaukė per Šyšą baidarėmis ir rinko šiukšles, butelius.

„Kol gyventojai ir verslininkai leidžia sau ir automobilius prie upės plauti, ir pramonines nuotekas į lietaus kanalizaciją leisti, ir iš sklypų vamzdžiais buitinius vandenis į upę išpilti, tuščią gėrimų tarą švystelti, išspręsti upės teršimo problemas yra neįmanoma“, – kalbėjo vienas aplinkosaugininkų.

Pažadų nesilaikoma

Šyšos upė gamybiniais ir buities teršalais dėl avarinių situacijų ir aplaidumo yra teršiama kone kasmet. Išnuodyta daug žuvų, o vandens florai ir faunai padaryta  kelių milijonų litų vertės žala.

Šyšos senvagės sala, upės vingis senamiesčio centre ir mažųjų laivų prieplaukos užutekis – visų jų krantines nuo 2006-ųjų yra kloję negyvų žuvų kūnai. Ironiška, jog tai yra vietos, kuriose siūloma statyti naująjį miesto akcentą – žuvies skulptūrą.

Ekologijai neabejingi žmonės siūlo Savivaldybei spręsti svarbesnį uždavinį – nedelsiant nupirkti ir sumontuoti šiuolaikinę autonominę aparatūrą su teisiškai pripažintais analizatoriais, jei „MG Baltic“ koncernas savo įmonei neįstengia jos parūpinti. Aparatūros jutikliai iš karto fiksuotų, ar ištekantys į upę skysčiai nėra viršiję nustatytų taršos normų. Aplinkosaugininkai operatyviai reaguoti negali, jiems Jūrinių tyrimų centras duoda atsakymą tik po savaitės. O vaikai maudosi kasdien…

Po 2007-aisiais, 2009-aisiais ir 2010-aisiais „Biofuture“ sukeltų ekologinių avarijų, kurios padarė kelių milijonų litų žalą Šyšos ekosistemai, Šilutės valdžia žadėjo daugiau to netoleruoti. Jei dar kartą būtų nesuvaldytas gamybos procesas ir užteršta upė, valdžia žadėjo siekti ją uždaryti.Sysa tersia

Šios bendrovės valdybos pirmininkas Artūras Listavičius iškart po 2010 metų incidento Šilutės visuomenei žadėjo įdiegti daug patobulinimų ir užtikrinti aplinkos saugumą.

Direktorius vėl „imsis visų priemonių“

Bet dvokianti srovė ir vėl liejasi į upę, nors tik liepos 17-ąją įmonė atidaryta po ilgos pertraukos.

Aplinkosaugininkė G.Misevičienė prisipažino incidento išvakarėse perėjusi visus paupius, ir viskas buvo gerai. Kai gavo pranešimą apie į upę srūvančius teršalus, pamanė, kad vanduo teka iš gamybos įrenginių aušinimo sistemos išleistuvo – šis vanduo negalėtų būti užterštas. Bet bjaurus skystis tekėjo iš tos vietos, kur į upę išvestas oficialus įmonės lietaus kanalizacijos vamzdis. O juk jau kelios dienos nelijo…

Patekti įmonės teritorijon aplinkosaugininkei tądien nepavyko – jos čia tiesiog neįsileido.

G.Misevičienė pasidžiaugti gali bent tuo, kad tikriausiai teršalų ištekėjo ne tiek daug, nes deguonies kiekis Šyšos vandenyje liko normalus. Laboratorinių tyrimų atsakymų tenka laukti apie 10 dienų.

Tačiau bioetanolio įmonei faktas, kad į Šyšą vėl pateko gamybinių teršalų, neteikia garbės.

Pasak G.Misevičienės, bendrovės direktorius B.Degutis jai aiškino, kad penktadienį įmonės teritorijoje vėl įvyko avarija, po kurios į Šyšą nutekėjo neva nežinia koks kiekis neaiškios kilmės skysčio. Kaip visada tokiais atvejais, B.Degutis ir vėl įsipareigojo imtis visų priemonių, kad tai daugiau nepasikartotų.

Trečiadienį į įmonę atvykusiai merei D.Žebelienei direktorius irgi aiškino, jog upėn esą pateko „tik kibiras“ teršalų ir pažadėjo stengtis, kad tokių bėdų nebenutiktų ateityje. Merė sakė, jog sprendimas dėl tolesnių valdžios veiksmų įmonės atžvilgiu bus priimtas tuomet, kai bus gauti tyrimų atsakymai.

„Šilutės naujienoms“ su direktoriumi B.Degučiu susisiekti nepavyko – dvi dienas bandėme jam prisiskambinti, bet direktorius telefono nekėlė.

Aplinkosaugininkai bendrovei „Biofuture“ surašė ATPK protokolą, pagal kurį įmonei teks sumokėti baudą, kuri gali siekti 5000 litų. Įmonė nubausta už tai, kad į lietaus kanalizaciją pateko gamybinės nuotekos. Tai ko gero ir viskas, ką šioje istorijoje aplinkosaugininkai gali nuveikti.