Šyšos upės šiukšlių „lobyne“: bambaliai, batai ir gyvūnų dvėsenos (foto)

zygis sysa 1Asociacijos „Šilutės gražinimo draugija“ nariai su bičiuliais antrą kartą surengė ekologinį žygį Šyša. Baidarėmis plaukdami upe nuo Verdainės geležinkelio tilto iki Šilutės mažųjų laivų uosto, gamtai neabejingi žmonės rinko upėje plūduriuojančias šiukšles.

Nors pakilęs upės vanduo, spėjama, dalį šiukšlių nuplovė į platesnius vandenis, surinkta apie 20 didelių maišų šlamšto.

Fotografavo vamzdžius, rinko šiukšles

Pirmą kartą ekologinėje akcijoje „Šilutės gražinimo draugijos“ nariai fiksavo nuo Jonaičių tilto iki Šilutės miesto senojo turgaus aikštės išvestus vamzdžius ir į vandenį tekantį skystį. Kokia vamzdžių paskirtis aiškinsis Šilutės gamtosaugininkai – jiems perduotos fotografijos su aprašymais. Taip pat iš vandens išgriebta apie 10 maišų šiukšlių.

Nors po savaitės plaukta panašiu maršrutu, antrajame ekologiniame žygyje vėl surinkta daug atliekų. Vaizdingose Šyšos pakrantėse, tarp žydinčių vandens lelijų, plūduriavo plastikiniai alkoholio, gaiviųjų gėrimų buteliai, skardinės, vienkartiniai indai, bulvių traškučių, ledų popierėliai, prekybos centrų maišai, batai. Upės pakrantėje tysojo net maišas su nuskandintais gyvūnėliais.

Mokslininkai yra nustatę, kad plastikas gamtoje suyra per 500-1000 metų. Perdirbus vieną aliuminio skardinę, sutaupytos energijos pakaktų televizoriui veikti tris valandas, o 100 vatų elektros lemputei šviesti 20 valandų. „Jei ir toliau tokiu tempu bus teršiama Šyša, vietoje žuvų plaukios tik atliekos“, – piktinosi akcijos dalyviai.

Žygeiviai pastebėjo, kad ekožygiui apibūdinti labai tiktų lietuvių liaudies posakis „kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių“: kuo arčiau miesto, tuo daugiau šiukšlių. Pakrantėje iškylas rengiantys šilutiškiai nesivargina savo atliekų susirinkti ir meta jas tiesiai į upę. Viena ant kranto pramogavusi jaunuolių kompanija net demonstratyviai suteikė upės švarintojams darbo – numetė šiukšlę į vandenį.

joomplu:6259 joomplu:6277 joomplu:6390

Idėja: „Kritinė masė“ Šyšoje

Vienas iš ekologinio žygio iniciatorių, Šilutės gražinimo draugijos pirmininkas žurnalistas Orestas Lidžius sakė, jog draugijos nariai sugalvojo originalią idėją. Imant pavyzdį iš kiekvieną paskutinį mėnesio penktadienį Šilutėje ir kituose Lietuvos bei pasaulio miestuose vykstančio dviratininkų judėjimo „Kritinė masė“, padaryti „Kritinę masę“ įvairiomis plaukimo priemonėmis Šyšos upėje. Taip dar kartą būtų atkreiptas dėmesys į ekologines problemas ir jų sprendimą.

Ekologinio žygio dalyviai sakė, kad nors du kartus surinko šiukšles iš Šyšos vandens, pakrantėje liko nemažai šiukšlių.

Pakrantės valymu turėtų pasirūpinti Šilutės seniūnija. Visų svarbiausia, pasak žygio dalyvių, pačių žmonių sąmoningumas. Paradoksalu, tačiau kaip ir akcijos „Darom“ metu, dažniausiai tvarkosi tie, kurie patys nešiukšlina.

Žygio dalyvius kelionės pabaigoje pasitiko rajono merė Daiva Žebelienė. Ji dėkojo žaliesiems už iniciatyvą ir svarstė, kokiu būdu reikėtų sustabdyti taršą. Viena iš iškeltų idėjų – šiukšlių gaudyklė (plūduriuojantis ištemptas tinklas) ties geltonuoju tiltu. Toks tinklas įrengtas Paryžiuje, Senos upėje.

O.Lidžiaus manymu, nors į vieną vietą suneštos šiukšlės atrodys neestetiškai, tačiau akivaizdžiai parodys miestelėnų apsileidimą ir veiks kaip edukacinė priemonė.

Silutes naujienu LOGO