Taros supirkimas taromatuose vienus džiugina, kitus piktina

taromatai uztatasVasario 1 dieną pradėjusi veikti nauja vienkartinės taros supirkimo sistema, panašu, vis dar stringa. Tai vienur, tai kitur girdime skundų, kad neaišku „ką sau galvoja“ tie automatai – vienas pakuotes praryja, o kitas išspjauna…

Visgi sistema, kuri turi padėti saugoti gamtą nuo metalinių ir plastikinių gėrimų pakuočių, įsibėgėja, o vis dar pasitaikančius nesklandumus galima vadinti atsitiktinumais.

Užtat aiškiai naujove džiaugiasi mažieji šilutiškiai, taip turintys ne tik atrakciją ir malonumą užsidirbti ledams, bet ir besimokantys saugoti švarią gamtą.

Moko vaikus tausoti gamtą

„Turėjome tikrai smagią atrakciją“, – sako jauna dviejų vaikučių mama, pirmą kartą išsiruošusi su jais į taromatą priduoti plastiko butelių.

Vos poros metukų jaunėliui, žinoma, naujovės niuansai dar nebuvo aiškūs. Užtat vyresnėlis pradinukas labai džiaugėsi galimybe su mama parduoti butelius ir paskui už gautus pinigus pavalgyti ledų.

„Sūnui ypač patiko, kai paaiškinau, kad neišmetę tuščių butelių mes saugome gamtą, ir dabar ji kasdien bus vis švaresnė“, – sakė jauna moteris.

Pardavėjų iniciatyvai vietos nepalikta

„Regis, smulkmena, tačiau nemaloni“, – taip savo pažintį su taromatu apibūdina šilutiškis Zigmas. Ta patirtis – dėl nelemtų centų, kuriuos Zigmas turėjo atsiimti, nes vienoje nedidelėje miesto parduotuvėje pirko du butelius mineralinio vandens.

Anot Zigmo, pardavėja paprašė primokėti depozitą – po 10 centų už kiekvieną butelį. Jis neprieštaraudamas atidavė tuos centus, nes buvo tikras – eidamas į didesnę parduotuvę į taromatą priduos tuos du butelius ir pinigus atsiims. Bet neatsiėmė, nes taromatas tiesiog nepriėmė jo butelių, nors Zigmas tvirtina, kad depozito ženkliukas – tarsi „D“ raidė – ant jų buvęs.

Ką jis darė? Ogi tiesiog išmetė tuos butelius į šalia taromato stovinčią šiukšlių dėžę. Be to, mineralinio vandens pirkimo čekio neišsaugojo (sako, jų niekada neimantis), todėl jau nebeįmanoma nustatyti, kokioje taroje – depozitinėje ar ne – buvo tas mineralinis. Pats vyriškis irgi nėra įsitikinęs, kuris – depozito ar į jį panašus – ženkliukas buvo ant tų plastiko butelių.

Mineralinį vandenį pardavusios parduotuvės vedėja tikina, kad pardavėjos savo nuožiūra negali iš pirkėjo paimti depozito – tų 10 centų, nes sistema kompiuterizuota ir kasos čekyje atsispindi viskas. Ilgai nelaukusi ji tai pademonstruoja – nuskenuoja depozitinio gėrimo butelį ir visi ekrane gali matyti ir prekės kainą, ir depozito įnašą.

Tad pardavėjų iniciatyvai vietos čia nebelieka. Kaina ir depozitas atskirai nurodyti ir prekių etiketėse.

Prekių be depozito šioje parduotuvėje, anot vedėjos, belikę jau visai mažai. O nuo gegužės, kaip žinia, tokiomis pakuotėmis iš viso nebebus galima prekiauti.

Reikia atidžiai domėtis naujove

Parduotuvės vedėja pasakoja, jog pirkėjams stengiamasi paaiškinti visus šios nuo vasario įsigaliojusios naujovės niuansus. Anot jos, tas aiškinimas prekybininkams – nieko nauja, panašiai buvo ir tada, kai Lietuva įsivedė eurą.
Ši parduotuvė nedidelė, todėl taromato neturi. Pardavėjos stiklo tarą priima kaip ir anksčiau, o su plastiko buteliais ir metalinėmis skardinėmis pirkėjams tenka keliauti kitur.

Parduotuvės vedėja sako, kad ypač daug taros rinkėjų sulaukdavo vasario pradžioje – pilnutėliais maišais nešini į parduotuves traukė abejotinos reputacijos piliečiai. Pradžiugę dėl naujos galimybės nesunkiai užsidirbti kelis eurus, jie rinko visur seniai besimėtančius butelius ir tempė juos į parduotuves.

Bet tokių piliečių tara buvo ne tik nešvari (tokią supirkti draudžia taros supirkimo taisyklės), bet ir ne depozitinė, tad nusivilti teko ne vienam.

Parduotuvės vedėjos nuomone, kiekvienas pirkėjas turi pats domėtis naujove, atidžiai tyrinėti ženklus ant pakuočių ir užrašus etiketėse. O jei kas neaišku – klausti pardavėjų.

Taros priduoda daugiau nei nuperka

UAB „Šilutės prekyba“ parduotuvėse Šilutėje ir rajone irgi pastatyti keli taromatai. Direktorius Egidijus Kuzminskas sako, kad taromatų eksploatacija dar stringa. Bet tai – smulkūs nesusipratimai, kurie, anot direktoriaus, tikriausiai savaime dings, kai ir žmonės, ir prekybininkai įgis darbo su taromatais patirties.

E.Kuzminskui irgi žinoma, kad į parduotuves žmonės atneša nemažai nešvarių, net purvinų pakuočių. „Prekybininkai taromatus privalo išvalyti darbo dienos pabaigoje, bet to neužtenka – reikia valyti ir kelis kartus dieną, nes gamtoje tarą renkantys žmonės tiesiog užkemša automatus purvu“, – pasakojo E.Kuzminskas.

Šios bendrovės pardavėjos pastebėjo, jog jų taromatuose priduodama kur kas daugiau taros, nei tose parduotuvėse parduodama gėrimų. Todėl E.Kuzminskas mano, kad kai kurie „kolegos“ – kaimų parduotuvių, kuriose nėra taromatų, prekybininkai – pakuočių tiesiog nesuperka.

Jau siūloma pakeitimų

Nuo vasario 1-osios vienkartinių pakuočių užstato sistemoje dabar gali nedalyvauti parduotuvės, kurių bendras plotas neviršija 300 kv. metrų. Tačiau ši išlyga netaikoma kaimo parduotuvėms – jos, nepriklausomai nuo dydžio, pakuotes turi priimti.

Neseniai keli parlamentarai Seime įregistravo pataisą, siūlydami nebereikalauti, kad kaimo parduotuvės supirktų vienkartines pakuotes – esą joms tai per brangiai kainuoja. Tačiau siūloma įpareigoti užstato sistemos administratorius kiekvienoje seniūnijoje įrengti bent po vieną taros supirkimo punktą.

Pasak siūlymų autorių, dabar daugelis kaimo parduotuvių ir dėl patalpų stokos, ir dėl higienos reikalavimų neturi galimybių nei priimti pakuočių, nei jas sandėliuoti, nes dažnai parduotuvių plotas nesiekia 50 kv. metrų.

Be to, pastebėta, kad priemiestinėse kaimo parduotuvėse esantys taromatai nepriima sugadintų pakuočių, o nauju taros surinkimo „verslu“ užsiimantys žmonės, tas pakuotes, kurias atmetė taromatai, susirenka ir veža į kaimo parduotuves. Mat čia jos priimamos rankiniu būdu, tad ne taip svarbu, kad aplamdytos.

Reikia skaityti instrukcijas

Naudotis taromatu labai paprasta. Ant pačių taromatų parodyta, kokiais ženklais pažymėtos gėrimų pakuotės superkamos. Jeigu ant atneštos pakuotės yra minėtas specialus ženklas, tereikia skaitant ekrane pasirodžiusias instrukcijas sudėti pakuotes į nišą, paspausti mygtuką ir gauti kvitą.

Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas plastiko, metalo, stiklo pakuotei – nuo 100 ml iki 3 litrų; jis taikomas alkoholiniams ir nealkoholiniams gėrimams, alui, girai, sultims, vaisvandeniams, mineraliniam vandeniui, nektarams, stalo vandeniui.

Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grąžinus pakuotes į priėmimo vietas, kurios įrengtos parduotuvėse arba prie jų. Užstatą galima atsiimti grynaisiais pinigais, arba įsigyti prekių ar paslaugų parduotuvėje, kurioje grąžinta pakuotė.