Tarp respublikinio konkurso laureatų – ir Minijos kaimo sodyba

eve-sodybos-eve-nuotr-61392637Renkant geidžiamiausias Lietuvos kaimo turizmo sodybas, Ingos ir Žygimanto Šarakauskų sodyba „ĖVĖ“ Minijos kaime neliko neįvertinta.

Grynas.lt rašo, kad „Kaimo turizmas nuo 1997 metų vystėsi ir plėtėsi labai tendencingai, buvo suprantamas kaip vienas vienetas. Sodybų kasmet vis daugėjo, didžiausias šuolis buvo 2004-2006 m., 2007 m. sumažėjo. Rinkoje visos sodybos vadinosi kaimo turizmo sodybomis, o teikė labai plataus spektro paslaugas – galėjome rasti ir kulinarinio paveldo, ir tautinio, bet jis niekaip nebuvo išskirtas.

Tai reiškia, kad vartotojas turėjo pats susivokti arba paslaugų teikėjas savaip teikiamas paslaugas interpretuoti. Dėl to prieš porą metų mūsų asociacija, kad būtų mums patiems aiškiau, ką mes siūlome ir kad būtų aiškiau vartotojui suprasti, ką jis ras kaimo turizmo sodybose, įdiegė specializacijas – poilsio kryptis“, – aiškino L. Žabaliūnas.

Iš viso LKTA sodybas sugrupavo į 10 skirtingų krypčių – ramaus poilsio, šeimos švenčių, poilsio šeimoms su vaikais, verslo renginių, aktyvaus laisvalaikio, draugiškos gamtai, pažintinio poilsio, kulinarinio paveldo, sveikatingumo ir agro-turizmo.

„Buvo sodybų, kurios pasakė, kad tikrai gali pasiūlyti visas 10 krypčių. Pirmadienį – ramus poilsis, antradienį – verslo renginys, trečiadienį – sveikatinimas ir pan. Mes sakome, kad jeigu sodyba siūlo viską, gali būti taip, kad ji nesiūlo nieko, t. y. siūlo tą patį platų kaimo turizmą. Esame sutarę, kad kaimo turizmo sodybos, kurios yra asociacijos narės, išskiria tris stipriausias savo specializacijas ir jas naudoja savo rinkodaroje“, – pasakojo L. Žabaliūnas.

Šiuo metu asociacijai priklauso apie 400 kaimo turizmo sodybų, iš kurių dauguma teikia ramaus poilsio paslaugas (193 sodybos). Antroje vietoje yra šeimos šventės, trečioje – poilsis šeimoms su vaikais.

LKTA sako, kad kaimo turizmo sodybų Lietuvoje yra arti 600, apie 400 jų priklauso asociacijai. Nors skaičiai iš tiesų yra nemaži, vis daugiau kalbama apie tai, kad trūksta atskirų kaimo turizmo produktų, kurie būtų kokybiški, gerai pateikti ir išvystyti.

Kokios kaimo turizmo sodybos 2012 m. buvo geidžiamiausios?

1. „Pasartėlė“ (Zarasų rajonas, poilsio šeimoms su vaikais kategorija)
2. „Namelis dviems“ (Panevėžio rajonas, ramus poilsis)
3. „Klėtis“ (Lazdijų rajonas, ūkiai)
4. „Ėvė“ (Šilutės rajonas, sulaukė didžiausio vartotojų palaikymo kategorijoje Kultūrinis poilsis)
5. „Angelų malūnas“ (Telšių rajonas, sveikatinimo sodybos)
6. „Vilaitė“ (Kauno rajonas, aktyvus laisvalaikis)
7. „Trikojis“ (Lazdijų rajonas, draugiškos gamtai sodybos)
8. „Pas Pinčiuką“ (Kauno rajonas, šeimos šventės)
9. „Padvaiskio dvaras“ (Vilniaus rajonas, verslo renginiai)
10. „Grikucis“ (Varėnos rajonas, kulinarinis paveldas)