Tarptautinė konferencija – apie gerąją aukštapelkių atkūrimo praktiką

KONFERNCIJAApie 50 Lietuvos ir užsienio gamtosaugininkų, aukštapelkes tyrinėjančių ir jas atstatančių specialistų iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Lenkijos ir kitų Baltijos regiono šalių bei Rusijos dalyvavo UAB „Kintai“ poilsio komplekse surengtame tarptautiniame seminare, skirtame pasidalinti gerąja praktika atkuriant aukštapelkes.

Tai aktualu, nes Lietuvos gamtos fondas kartus su Nemuno deltos regioninio parko (NDRP) administracija įgyvendina projektą, kuriuo siekiama atkurti išbalansuotą Aukštumalos hidrologinį režimą ir išsaugoti šios unikalios pelkės augmeniją bei gyvūniją.

Pelkių ištekliai ir sukaupta jų išsaugojimo ir atkūrimo patirtis Baltijos regione yra itin skirtinga. Danijoje beveik visos pelkės panaudotos durpių gavybai dar XX a. pradžioje, o mūsų kaimynai latviai ir estai gali pasigirti kur kas didesniu pelkingumu – net 30 000 ha pelkių kompleksais. Deja, mūsų šalyje didžiuma pelkių nusausintos, pažeistos durpių gavybos, o išlikusios pelkės nėra ištyrinėtos, neatliktas jų būklės vertinimas.

Todėl Aukštumalos telmologinis draustinis yra itin svarbus. Tai ne tik didžiulė aukštapelkė, kurios plotas šiuo metu siekia daugiau kaip 1000 hektarų, bet ir seniausiai tyrinėjama pelkė pasaulyje. 1900 metais ją ištyrė vokiečių botanikas C.A.Vėberis, parašęs žymiąją monografiją apie Aukštumalos augmeniją. Tad ši pelkė daug ką reiškia pelkėtyra ir pelkių apsauga užsiimantiems žmonėms.

Paskutinę seminaro dieną dalyviai keliavo į Aukštumalą, kurioje buvo pristatyti ir aptarti preliminarūs Aukštumalos hidrologinio režimo atkūrimo sprendimai.

NDRP direktorius Vaidas Pavilonis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad konferencijoje taip pat buvo pristatyti ir aptarti Aukštumalos telmologinio draustinio gamtotvarkos plano tikslai ir uždaviniai siekiant atkurti aukštapelkės buveines. Konferencijoje dalyvavo mokslininkai – ekspertai, kurie jau yra dalyvavę aukštapelkių atkūrimo darbuose Estijoje bei Latvijoje.

Mokslininkai ir šioje konferencijoje pareiškė savo pasiūlymus, kaip ir kur įrengti užtvankas, kur tikslingiausia atlikti miško kirtimus.

Šie pasiūlymai bus įvertinti ir atlikti vykdant Life + finansuojamą Aukštumalos aukštapelkės atkūrimo projektą iki 2017 metų.