Tarptautinė vaikų knygos mugė šurmuliavo dvi dienas

knygu muge_Rasytojo_P_Juodisiaus_studijaŠilutės F.Bajoraičo viešojoje bibliotekoje vyko strateginis Šilutės rajono kultūros renginys ir pagrindinis 17-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės „#tuesibiblioteka“ renginys – tarptautinė vaikų knygos mugė 2017 „Kviečia baltos knygų burės!“.

Pagrindiniai jo rėmėjai – rajono savivaldybė bei labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“.

Džiugino jaunieji kūrėjai

Renginių programą pradėjo Šilutės kamerinis dramos teatras spektakliu „Sniego karalienė“ (aktoriai Alma Rimkevičiūtė, Vygantas Paldauskas, Vytautas Bartuška, režisierius Sergėjus Paciukas). Jaunieji žiūrovai su aktoriais ir mergaite Gerda keliavo į Sniego karalienės šalį ieškoti jos brolio Kajaus.

Leidybos namų „Tikra knyga“ atstovai – vadovas Jaunius Lingys, aktorė Daiva Rudytė ir dailininkė Aušra Kiudulaitė – pristatė rašytojos Evelinos Daciūtės knygą „Laimė yra lapė“.

Tai istorija apie berniuko ir lapės draugystę, dosnumą, praradimo liūdesį, atradimo džiaugsmą, apie svarbų dalyką ir dideliam, ir mažam – apie laimę. Pristatymo metu vyko popierinių lapių dirbtuvėlės, dalyviai dalinosi laimės receptais, kuriuos užrašė ir iliustravo popieriaus lape. Vieni vaikai laimę įsivaizduoja kaip futbolą, kiti – kaip džiaugsmą, treti – kaip šeimą. Norintys įsigijo šios leidyklos knygelių.

Šventės personažas Pelytė Minė (bibliotekininkė Ilona Jonikaitė) Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos pradinukus pakvietė į literatūrinį protų mūšį „Personažų pėdsekiai“. Rungėsi 8 komandos, dalyviams teko pasukti galveles ir kartu su Pelyte Mine pasportuoti. Komandos rungėsi taškas į tašką, tačiau nugalėjo „Suktukų“ komanda, II ir III vietas pasidalino „Gudragalviai“ ir „Žvitrieji“. Nugalėtojams įteikti prizai – knygos.   Jaunuosius skaitytojus pradžiugino neseniai išleistos Ignės Zarambaitės naujos knygos „Elzė ir senojo dvaro paslaptis“ pristatymas. Tai jau trečiasis bibliotekininkės, dirbančios ir kuriančios Šilutėje, leidinys.

Savo naująją knygą „Draugystė“ pristatė ir jaunasis literatas, Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Lukas Arlauskas. Priešpaskutinėje gimnazijos klasėje besimokančio vaikino kūrybos bagaže – net penkios autorinės knygos, trofėjų kraitėje – 5 „Lietuvos Maximalisto“ apdovanojimai. Knyga „Draugystė“ – apie nelengvą paauglio gyvenimo laikotarpį ir išgyvenimus, palikusius gilius pėdsakus. Autorius joje atsigręžia į praeitį, sunkų paauglystės laikotarpį, kai susikurdavo išgalvotus draugus tam, jog nebūtų vienas.   L.Arlauskas pristatė ir kitą savo kūrybos sritį – programavimą. Baigęs 10 klasę, per vasarą jis sukūrė pirmąją kompiuterinę programėlę – viktoriną „Quizzarium“. Šiuo metu ji įkelta į „Android“ operacinės sistemos aplikacijų platformą „Google Play“, žaisti galima naudojant išmaniuosius telefonus ar planšetes. Lukas teigė, kad „Quizzarium“ – unikalus būdas lengviau mokytis.  

Sulaukta daug svečiųknygu muge_Mes_laimejom

Knygos mugės metu vyko literatūrinių dirbtuvių – konkurso „Šimtaeilis tau, LIE-TU-VA“ pristatymas. Į konkursą įsijungė Šilutės pirmosios, Žemaičių Naumiesčio, Švėkšnos „Saulės“ gimnazija ir Inkaklių skyrius, Šilutės Pamario ir Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos. Dėkojame šių įstaigų mokytojams, su savo mokiniais padėjusiems įgyvendinti bibliotekininkų idėją surengti šį konkursą ir taip prisidėti prie Lietuvos 100-mečio paminėjimo.

Renginio metu šimtaeilį, konkurso komisijos sudėliotą iš mokinių sukurtų ketureilių, perskaitė Šilutės teatro aktorius Vytautas Bartuška, o muzikinę spalvą renginiui suteikė Šilutės meno mokyklos mokinė Karolina Stonytė (mokytoja Liudmila Sandra Tunaitienė), talkino Vydūno gimnazijos ketvirtokė Gabrielė Paužuolytė.

Jaunieji knygos bičiuliai bendravo su knygų autoriumi ir iliustruotoju Pauliumi Juodišiumi, surengusiu triukšmingas kūrybines dirbtuves viešojoje bibliotekoje ir Kintų filiale. Rašytojas su vaikais kūrė istoriją ir muziką jai. Visi kartu sugalvojo istorijos veikėjus – žvėrelius, aptarė, kaip jie atrodo, kur gyvena. Taip gimė pasakojimas, kuriam jie kartu su rašytoju kūrė muzikinį foną – orkestrą. Iš popieriaus ir plastikinių šiaudelių sukurti pučiamieji instrumentai skleidė šiurpokus garsus. Mokiniai sužinojo, kaip sukuriama istorija, vėliau galinti tapti knyga, animaciniu filmu ar spektakliu.   Tarptautinės vaikų knygos mugės metu vyko tarptautinė konferencija „Skaitymo skatinimo dabarties ir ateities gairės Baltijos šalyse“, kurioje dalyvavo ilgamečiai bibliotekininkų bičiuliai – Bauskės bibliotekos (Latvija), Kaliningrado srities A.P.Gaidaro vaikų bibliotekos (Rusija), Šilutės rajono mokyklų bibliotekininkai.   Pranešimus skaitė ir savo patirtį pristatė Kaliningrado bibliotekininkės Oksana Vasiljeva ir Andželika Zyrianova, Bauskės bibliotekos direktorė Baiba Tormane bei jos pavaduotoja Mara Kulikauska, Bauskės muziejaus mokslinis bendradarbis Aigars Urtans, Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Sandra Jablonskienė.

Tarptautinės knygų mugės programą užbaigė efektinga kraštietės chemikės, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros specialistės, tarptautinės programos „Horizontas 2020“ ekspertės Sonatos Juciutės programa. Ji demonstravo magiškus, mokslu pagrįstus triukus su sausuoju ledu ir degančiomis rankomis, kuriuos išbandė visi norintieji.