Tarptautinėse greitosios pagalbos ekipažų varžybose – ir Šilutės medikai

Greituju zaidynes_1Priešpaskutinį rugsėjo savaitgalį ypač saugūs jautėsi Palangos miesto gyventojai, mat tomis dienomis jų mieste vyko XI tarptautinės Greitosios medicinos pagalbos (GMP) ekipažų varžybos. Varžybose dalyvavo ir kaip visada sėkmingai pasirodė Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) ekipažas – Kristina Užpelkienė, Roma Balčiauskienė ir Vytautas Sungaila.

Po trijų įtempto varžymosi dienų medikai namo grįžo pavargę, bet kupini naujų žinių, tad šių varžybų laimėtojais neperdedant galima vadinti visus šilutiškius, kuriems jie ateityje teiks skubią pagalbą.

Džiaugiasi galėdami dalyvauti

Dalyvavimas tokiose varžybose nėra pigus – kiekvienam dalyvauti norinčiam ekipažui tenka susimokėti 1000 eurų mokestį. Tačiau Šilutės PSPC vadovai saviškius greitosios pagalbos medikus kasmet siunčia į renginį.

Šiemet Palangoje varžėsi 36 ekipažai. Tarp dalyvių buvo ne tik Lietuvos miestų, bet ir Kazachijos, Ukrainos, Vokietijos miestų ir Vokietijos Raudonojo Kryžiaus draugijos komandos.

Sveikinimo žodį medikams tarė Sveikatos apsaugos ministerijos, Palangos savivaldybės, Lietuvos GMP asociacijos vadovai. O palangiškiai gėrėjosi visų dalyvių GMP automobilių ir vėliavų paradu miesto gatvėmis.

„Mes džiaugiamės, kad galime dalyvauti tokiuose renginiuose, net kai nelaimime prizinių vietų. Nes iš varžybų kasmet parsivežame naujų žinių ir įgūdžių, vadinasi – tobulėjame“, – sakė varžybose dalyvavusios skubios medicinos pagalbos specialistės K.Užpelkienė, R.Balčiauskienė ir vairuotojas V.Sungaila.

Užduotys taikomos prie laikmečio aktualijųGreituju zaidynes_3

Varžybų dalyviams teko atlikti įvairias užduotis. Viena sudėtingiausių, pareikalavusi ir nemažai psichologinių žinių, buvo nuo Palangos tilto šokti besiruošiančio „savižudžio“ gelbėjimas. Pasak mūsų medikų, užduotis dar sudėtingesnė buvo dėl to, kad nelaimėlį vaidinti ėmėsi pats psichologas Linas Slušnys. Visgi mūsiškiams pavyko – po nuoširdaus pokalbio „iš gyvenimo pasitraukti nutaręs“ vyras atsidavė medikų globon.

Skubią pagalbą teko teikti ir dviračiu važiavusiems, virtusiems ir neva traumas patyrusiems tėvui ir sūnui, gelbėti kavinėje traukulių kamuojamą ir šalia jo sėdintį bei staiga užspringusį žmogų. Savo žinias medikams teko pademonstruoti ir iš mirties nagų gelbstint naujagimį, kuriam buvo nustatyti visi bakterinio sepsio požymiai. Jiems teko varžytis ir uodžiant įvairius kvapus, ir atliekant kitas užduotis. Jie taip pat išklausė paskaitas, kurias skaitė karo zonoje dirbę medikai.

Susirinkusių greitosios pagalbos medikų profesionalumą vertino kompetetinga komisija, kurios nariai parengtas užduotis visuomet stengiasi pritaikyti prie dažniausių iškvietimų priežasčių bei aktualijų. Šįkart irgi užduotys atspindėjo pasaulines problemas – teroro aktus, kurių metu net ir civilių žmonių sužalojimai tampa panašūs į kariškių patiriamas traumas.

Didžiųjų šalies miestų grupėje geriausiai pasirodė klaipėdiečių GMP ekipažas, rajonų grupėje – Panevėžio komanda, o iš užsienio komandų – kazachai.

Vytauto Sungailos nuotraukos.