Tarptautinio miestų turnyro nugalėtoja – Šilutės komanda

2 turnyras visiŠilutės miesto šventės metu įvyko Tarptautinis turnyras, kuriame varžėsi trijų valstybių – Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos – komandos.

Lietuvai atstovavo Šilutės komanda – kapitonė Giedrė Lukšaitė, Ingrida Slavickaitė, Aivaras Lileikis, Rimvydas Lukošius ir Eduardas Česnakevičius.

Svečiai iš Lenkijos buvo Gdansko Pruščo miesto savivaldybės komanda ir Švedijos Velinja savivaldybės teritorijoje esančio Fotoviken muziejaus darbuotojai. Pastarosios komandos vyrai su rausvomis barzdomis atrodė tarsi senovės vikingai.
Šių trijų valstybių komandos trečią kartą susitiko įgyvendindami bendrą projektą „Kultūros paveldo išsaugojimas Pietų Baltijos regione – CRAFTLAND“.

Šilutiškiai Lenkijoje nugalėjo, Švedijoje buvo treti

Pagal šį projektą trejus metus minėtose trijų šalių savivaldybėse buvo rengiami tarptautiniai folkloro festivaliai, amatų pristatymai ir miestų turnyrai.

Kasmet projekto partneriai susitiko kiekvienoje šalyje ir dalyvo įvairaus pobūdžio rungtyse, siekiant populiarinti ir išsaugoti kultūros paveldą, liaudies amatų tradicijas, papročius.

2012 m. kiekvienoje šalyje vyko folkloro festivaliai, sukvietę geriausius šalių folkloro ansamblius, kurie pristatė savo krašto folkloro tradicijas.

2013 m. miestų aikštėse šurmuliavo amatų mugės, kuriose dalyvavo ir savo amatus pristatė kalviai, medžio drožėjai, floristai ir kulinarinio paveldo produkto gamintojai.

Šiais metais projekto partneriai susitiko miestų turnyre. Miestų turnyras – vienintelis projekto renginys, kuriame renkamas nugalėtojas.

Lenkijoje vykusiame miestų turnyre Šilutės komanda buvo stipriausia, o Švedijoje lyderio vardą iškovojo lenkai. Šilutiškiai, atlikdami sudėtingas, senovės vikingų gyvenimo pagrindu parengtas rungtis, liko treti.
Šilutės turnyro organizatoriai komandoms parengė žvejų krašto tradicijas atspindinčias etnografines rungtis: „Valtelė“, „Tinklas“, „Lieptas į…“, „Kelmas“, „Žvejas“.

Kadangi Šilutės miesto šventės kodas buvo „Upė“, turnyro dalyviams teko ir upėje išsimaudyti, ir kitaip sušlapti…

Geriausiai karvutę melžė švedas
2 turnyras melzia
Šilutės parko pievutėje, prie tiltelio link Šilutės ligoninės, minėtos komandos, jų palaikymo grupės ir žiūrovai susirinko prie labai neįprastų ir netikėtų atrakcijų.

Pirmoji rungtis – pamelžti karvutę – tapo išbandymu komandų kapitonams.

Karvutė buvo muliažinė, kad ir panaši į juodmargę, tačiau ūgiu šiek tiek didesnė nei ožka. Rungties organizatoriai specialiai pasistengė, kad kėdė, ant kurios turėjo sėdėti „melžėjas“, būtų, ko gero, per didelė net originalaus dydžio karvei. Visa laimė, kad varžybų „juodmargė“ buvo paklusni ir stovėjo nesispardydama.

Keista, bet išvystytu žemės ūkiu garsėjančios Lenkijos atstovai su šia rungtimi susitvarkė prasčiausiai. Per nustatytą laiką komandos kapitonė primelžė tik 200 gramų pieno.

Bemaž dvigubai daugiau – 390 gramų – iš karvutės tešmens pienuko prispaudė mūsų kraštietė G.Lukšaitė. Nors jai padėjo – masažavo sprandą ir rankas – komandos narė I.Slavickaitė, tačiau merginoms niekaip nepavyko aplenkti vikingų. Švedų kapitonas – muziejaus vairuotojas primelžė visą puslitrį.

2 turnyras tinklasVaržybų komentatorius Marijus Budraitis, komentuodamas tokį švedo pasiekimą, juokavo, kad tikriausiai jis Švedijos pakelėse yra ne vieną karvutę pamelžęs.

Nepralenkiami irkluotojai – šilutiškiai

Prasidėjus antrai rungčiai „Valtelė“, buvo manančių, kad šios rungties nugalėtojai bus švedai – juk jie – vikingų ainiai. Tačiau šios prognozės nepasitvirtino. Varžybose reikėjo irkluojant valtį Šyšoje sukilnoti po vieną komandos narį į kitą aikštelę. Pradėjus irkluoti vikingui, paaiškėjo, kad jis net nežino, nei kaip irklinėje valtyje reikia sėdėti, nei kaip mosuoti irklais. Taigi švedai nemažai laiko sugaišo, kol teisingai atsisėdo į valtį, todėl rungtį pralošė.

Šilutiškių komandai „Valtelės“ varžybose sekėsi puikiai. Jie aplenkė ne tik vikingų įgūdžius valdyti valtį praradusius švedus, bet ir lenkus.

Šilutiškiai – vikrūs ir geri žvejai
2 turnyras lenkai karpiai
Šilutiškių komanda ir kitose rungtyse nebuvo mandagi svečių komandoms. Ji vikriausiai išsinarstė tarp virvių, aplenkdama lenkus ir švedus.

Šilutiškiai vikresni buvo ir rungtyje „Lieptas į…“, kai visa komanda greičiausiai judėjo, lipdami nuo lentos ant lentos.
Tik kelmo mėtymas šilutiškiams pasirodė per sunkus išbandymas, – čia jie pralaimėjo visiškai, pirmumą užleidę švedams.
Turnyro nugalėtojų prizas, ko gero, būtų atitekęs švedams, jeigu jie dar kartą nebūtų suklupę paskutinėje rungtyje – karpių žvejyboje.

Iš nedidelio baseinėlio visiems komandos nariams reikėjo kuo greičiau sugaudyti karpius ir sukrauti į kibirą. Nors lietuvaičiai liko šlapi iki paskutinio siūlo, jie vis dėlto aplenkė mūsų krašte žuvėdais kadaise vadintus savo konkurentus švedus. Šilutiškių komandai karpių gaudymo rungtis nulėmė, kad jie tapo ir viso turnyro nugalėtojais.