Tarptautinis poezijos festivalis Suomijoje švėkšniškei paliko neišdildomus įspūdžius

suomijoje violeta_Ekskursija_po_TurkuŠvėkšniškė kūrėja Violeta ASTRAUSKIENĖ grįžo iš tarptautinio poezijos festivalio „ePublisher“, kuris balandžio 6-7 dienomis vyko Suomijos Turku mieste.

Ji pasidalijo įdomios viešnagės įspūdžiais.

Susitikimai dovanojo neišdildomų įspūdžių

„ePublisher“ – tai projektas, finansuojamas ES programos „Kūrybiška Europa/ Kultūra“, kuris prasidėjo 2015 m. liepos 1 d. ir tęsis iki 2017 m. birželio 30 d. Nuo 2015 m. kasmet tarptautiniai poezijos festivaliai vyksta viešosiose erdvėse plačiajai visuomenei partnerių šalyse: Lietuvoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Suomijoje.

Baigiamasis šių metų renginys vyks Portugalijoje, gegužės mėnesį susitikimas Lietuvoje – Vilniuje, o pirmasis šių metų festivalis vyko Krokuvoje.

Tokio mąsto renginyje dalyvavau ir tokiai gausiai bei įvairialypei klausytojų auditorijai savo kūrybą skaičiau pirmą kartą. Abejonės nekelia projekto įgyvendintojų noras puoselėti tarpkultūrinį poetų bendradarbiavimą ir tarptautinių ryšių palaikymą, naujų talentų, kuriančių eiles, ugdymą. Organizatoriai motyvuoja poetus mėgėjus pasidalinti savo kūryba.

Lietuvai atstovavome dviese – aš iš vilnietė Danutė Morkūnienė. Mus lydėjo dvi „Soros international house“ darbuotojos – direktorė Daiva Malinauskienė ir dėstytoja Aušra Nakas, projekto iniciatorės ir kuratorės.
Organizatoriai stengėsi, kad festivalio programa būtų įdomi, produktyvi, o susitikimai, vykę vis kitose erdvėse, leistų patirti neišdildomus įspūdžius.

Pirmasis susitikimas vyko Turku Krikščionių institute, įsikūrusiame 4 km nuo miesto centro, vaizdingoje gamtoje. Institutas yra daugiakultūrinis, vienijantis apie 700 įvairaus amžiaus ir skirtingo išsilavinimo studentų iš daugiau nei 30 šalių. suomijoje violeta_turku_Uoste

Festivalio svečius pasitiko ir visur lydėjo instituto direktorius, suomių poetas Mika Lamminpää. Čia gausiai studentų imigrantų auditorijai skaitėme savo ir klausėmės jų kūrybos. Popiet buvome pakviesti į kūrybinio rašymo dirbtuves. Dirbome grupėmis, kūrėme bendrą poemą. Užsiėmimą moderavo Suomijos poetas, žurnalistas, rašytojas ir pedagogas Tommi Parkko.

Kitą dieną aplankėme Turku Žuvų turgų, nusidriekusį miesto Auros upės krantinėje, kupiną amatininkų dirbinių ir įvairiausios žuvų produkcijos.

Pagrindinis antrosios festivalio dienos renginys vyko Turku miesto centrinėje bibliotekoje. Bibliotekos pastatų ansamblį sudaro trys statiniai: senovinė biblioteka, pastatyta 1903 m. (renovuota 2008 m.), buvusi gubernatoriaus kanceliarija ir 2007 m. pastatytas naujasis bibliotekos priestatas. Čia vyksta koncertai, paskaitos. Nėra specialių salių renginiams: perstumdomi baldai ir sukuriamos naujos erdvės. Stengiamasi aukštąjį meną priartinti prie kiekvieno žmogaus, todėl einant į koncertą bibliotekoje nereikia ypatingo pasirengimo, aprangos.

Menininkai, koncertuodami bibliotekoje, ima mažesnį mokestį nei koncertų salėse. Rašytojai į susitikimus su skaitytojais atvyksta nemokamai. Renginiai paprastai trunka 20-30 minučių, kad jiems pasibaigus lankytojai vėl galėtų laisvai naudotis įprasta bibliotekos erdve.

Pradžioje Mika Lamminpää pakalbėjo apie šiuolaikinę suomių poeziją, po to festivalyje dalyvaujantys poetai iš Lenkijos, Portugalijos, Lietuvos ir Suomijos prisistatėme ir skaitėme savo kūrybą. Savo kūrybą skaitė ir imigrantai iš Rusijos ir Irako.

Baigiamasis atsisveikinimo renginys vyko Turku Knygų namuose. Čia kūrėjai betarpiškai bendravo tarpusavyje, klausinėjo vienas kitą apie kūrybą, skaitomų eilėraščių kiekis buvo neribojamas. Kiekvienas skaitė tekstus originalo kalba, buvo įdomu klausytis intonacijos ir kalbos skambėjimo.

Turku – seniausias Suomijos miestas

Dar šiek tiek apie miestą.

Turku – Suomijos pietvakariuose esantis uostamiestis, įkurtas XIII a. Jis laikomas seniausiu Suomijos miestu ir iki XIX a. buvo Suomijos, kuri priklausė Švedijai, sostinė. Po 1812 m. Suomijai patekus Rusijos įtakon, sostinė perkelta į Helsinkį.

Turku miesto pavadinimo kilmė siejama su slavišku žodžiu, reiškiančiu turgų. Per miestą teka upė Aura, tad visi įdomiausi objektai yra išsidėstę abipus jos. 1300 m. pastatyta Turku katedra. Tai pagrindinė Suomijos liuteronų bažnyčia, svarbiausias religinis šios šalies statinys. Šalia jos – paminklas suomių rašomosios kalbos kūrėju laikomam vyskupui Mikael Agricola (1508-1557m.). Vyskupo mintį sudaryti rašomąją kalbą, pagrindu imant Turku miestiečių tarmę su rytinių tarmių priemaišomis, įvykdė Elias Lonnrot (1802-1884m.) – antrasis suomių kalbos tėvas. 1542 m. Turku vyskupijoje išleista Mikael Agricolos abėcėlė, laikoma pirmąja suomiškai spausdinta knyga.
Dešiniajame upės Aurajoki krante stovi seniausia (nuo 1280 m.) Suomijos pilis. Daug kartų perstatyta, kol XVI a. įgavo renesansinių bruožų, išlikusių iki šiandien.

1562 m. Suomijos kunigaikštis Jonas (vėliau Švedijos karalius Jonas III) Vilniuje vedė Žygimanto Senojo dukrą Kotryną Jogailaitę ir su ja apsigyveno Turku pilyje. Ši pilis, stovinti ant Auros upės kranto, yra vienas lankomiausių turistinių objektų Suomijoje. Tai yra didžiausias išlikęs viduramžių statinys šioje šalyje. Apsilankymas pilyje paliko neišblėstančius įspūdžius apie šalies ir miesto istoriją. Pilies kieme – Turku istorijos muziejus. Dėl laiko stokos į jį neužėjome.

XVII a. Turku mieste buvo įkurtas pirmasis Suomijos universitetas.

Pasivaikščiojome ir po Luostarinmaki – seniausią miesto kvartalą, kuris išliko nepaliestas 1827 metais visą Turku miestą nusiaubusio gaisro.

…Dienos pralekia lyg akimirka – lėktuvas čiūžteli per Turku oro uosto pakilimo taką ir nuskrieja link Helsinkio. Pusvalandis skrydžio, persėdimas, ir jau sklendžiam virš Baltijos jūros Lietuvos link…

Atsisveikinom neilgam – gegužės mėnesį laukiame susitikimo Vilniuje.