Taupyti šilumą padeda paprasti veiksmai

Kasmet prasidėjęs šildymo sezonas kelia klausimą, ar galima paprastomis priemonėmis pastatuose taupyti šilumą ir jai išleidžiamas lėšas?

Šilumos suvartojimą daugiabučių namų ir kitų pastatų šildymui didžiąja dalimi apsprendžia jų būklė. Geriausias sprendimas, suteikiantis visas galimybes efektyviai vartoti šilumą ir gauti mažesnes sąskaitas – kompleksinis pastatų atnaujinimas. Tačiau ir kol namas nerenovuotas, galima pasirinkti paprastesnes priemones, kurias įdiegus sumažėtų šilumos suvartojimas.

Efektyviau vartoti šilumą ir mokėti mažiau galėtume, jei racionaliau ją naudotume. Tam nereikia didelių investicijų, tačiau taikydami prieinamas taupymo priemones daugiabučiuose namuose galime sumažinti šilumos suvartojimą net iki 10 proc. Taip pat pasinaudojus spaudoje rastais patarimais ir už radiatorių įsirengus šilumą atspindinčius ekranus bei iki palangės apačios patrumpinus naktines užuolaidas.

Langai ir durys – šilumos vagys

Apie langų sandarumo reikšmę žinome daugelis, todėl norint gyventi šiltai, jie turi būti geros kokybės, juos reikia ir tinkamai prižiūrėti. Vieną kartą metuose atlikite plastikinių langų reguliavimą, apkaustų tepimą, stiklo paketų keitimą dūžio atvejais, tarpinių atnaujinimą arba keitimą specialiomis medžiagomis. Jei langai seni, įskilę jų stiklai, pakeiskite langų stiklus, užsandarinkite plyšius tarp stiklo ir lango rėmų bei tarp lango rėmo ir sienos. Jei tinkamai užsandarinti langai, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų ir gatvės triukšmo, o kambaryje temperatūra pakils. Jei langui nebūtinas skaidrumas, jį šalčiausiam metų periodui iš vidaus galima užsandarinti laikina specialia ar polietilenine plėvele.

Norint sumažinti šalto oro skverbimąsi į butą, užsandarinkite duris specialiomis sandarinamomis medžiagomis. Prie durų staktos priklijuokite gumines ar silikonines tarpines, durys sandariai prisitrauks ir prisispaus. Dvigubos durys į laiptinę ne tik didina saugumą ir mažina triukšmą, bet ir padeda taupyti buto šilumą, nes daugumoje neatnaujintų pastatų laiptinių oro temperatūra yra žema.

Įstiklinkite balkonus. Jų stiklinimas sudaro tarpinį oro buferį ir mažina šalto oro skverbimąsi į butą, todėl oro temperatūra gretimame kambaryje lieka normali ir vėjuotą dieną. Balkonuose įrenkite medines grindis ir po jomis paklokite izoliacinės medžiagos sluoksnį.

Šildymo radiatorių priežiūra ir profilaktika

Šildymo sezono pabaigoje ir pradžioje (ypač, jei sistema buvo ištuštinta) kruopščiai patikrinkite, ar sistemoje neliko oro, nes dėl to radiatoriai gali šilti nevienodai. Periodiškai valykite dulkes nuo šildymo radiatorių. Dulkės mažina šilumos atidavimą aplinkai. Nepatariama ant radiatorių džiovinti skalbinius – garinimas yra daug šilumos reikalaujantis procesas. Neuždenkite radiatorių užuolaidomis iki žemės – tai šilumos patekimą į butą gali sumažinti net iki 40 proc. Norint pagerinti oro cirkuliaciją kambaryje, užuolaidų ilgis turi būti iki palangės. Jei radiatorius yra ne po langu, pritvirtinus lentyną virš jo, šilto oro srautas nukryps į kambario vidų, užuot kilęs tiesiai iki lubų. Nerekomenduojama radiatorių užstatyti sofomis, lovomis, spintomis ir kitais baldais.

Už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus. Už radiatoriaus esantį sienos plotą uždengus danga (pvz. folija, specialios izoliacinės medžiagos lakštu), nuo radiatoriaus į patalpas patenkanti šiluma sklis geriau, o šilumos nuostoliai per sieną už radiatoriaus sumažės. Ekranas atspindi iki 90 % infraraudonųjų spindulių ir sąlygoja patalpos oro temperatūros padidėjimą 1 – 2 laipsniais.

Taupyti padeda paprasti veiksmai

Šilumos taupymo priemonės, nereikalaujančios jokių materialinių sąnaudų, irgi daro įtaką šilumos sunaudojimui. Todėl šilumos nuostolius sumažinsite, jei prie išorinės kambario sienos pastatysite didelių gabaritų baldus, o storas kilimas ant grindų, ypač pirmojo aukšto patalpose, bus geras sprendimas neleisti buto šilumai patekti į šaltą rūsį.

Langų aksesuarai – žaliuzės, roletai arba sunkios medžiagos užuolaidos sukurs apsaugą ir imituos trečiąjį stiklą. Užėjus dideliems šalčiams, kai vėsa pradės skverbtis ir per stiklą, nakties metu langų aksesuarai taps papildomu barjeru, neleidžiančiu šilumai sklisti į lauką. Saulėtomis rudens / žiemos / pavasario dienomis naudokitės nemokama šiluma – atitraukite užuolaidas ir žaliuzes – leiskite saulės spinduliams apšviesti ir pašildyti Jūsų būstą.

Pagrindinės patalpų vėdinimo taisyklės  yra paprastos – vėdinkite intensyviai, bet trumpai. Vėdinkite kambarius trumpam plačiai atidarant langus, kad spėtų įeiti gryno oro, bet nespėtų išeiti daug šilumos ir atšalti sienos ir baldai.

Išeidami iš namų, uždarykite kambarių langus ir orlaides, o namo laiptinės duris visada laikykite uždarytas.

Šildymo sistemos balansavimas

Hidraulinis šildymo sistemos balansavimas tai komfortiškas ir tolygus šilumos paskirstymas į kiekvieną šildymo prietaisą visame pastate. Tai užtikrina efektyvų ir ekonomišką šildymo sistemos darbą – optimaliai sureguliuoja sistemos vandens srautą, sumažina šilumos kiekį karšto vandens temperatūrai palaikyti (cirkuliacijai) ir kiekvienai patalpai valdyti šilumą pagal poreikį ar finansines galimybes, nepažeidžiant nustatytų higienos normų.

Hidraulinis atskirų šildymo sistemos atšakų (stovų) balansavimas – viena svarbiausių sąlygų, užtikrinančių efektyvų energijos vartojimą sistemos eksploatavimo metu. Netinkamas šildymo šilumnešio srautų paskirstymas stipriai didina energijos sąnaudas ir kartu mažina šių sistemų teikiamą komfortą.

Vienintelis šios problemos sprendimo būdas – šildymo sistemos balansavimas.

Daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemos privalomuosiuose reikalavimuose nurodoma, kad senose daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemose turi būti įrengtos hidraulinio balansavimo priemonės.

Iliustracijoje matoma kaip atrodo subalansuota ir nesubalansuota šildymo sistema.

Teisės aktuose nustatyta, kad daugiabučio namo  prižiūrėtojas privalo siekti, kad išnaudojant visas turimas technines ir organizacines galimybes, pastato šildymo ir karšto vandens įrenginių darbo režimas atitiktų ekonomiško ir racionalaus šilumos ir karšto vandens vartojimo reikalavimus. Taip pat nustatyta prižiūrėtojo prievolė pagal kompetenciją kartą per metus rengti ir teikti pastato savininkui arba valdytojui pasiūlymus dėl šilumos energijos taupymo priemonių įgyvendinimo.

UAB „Šilutės šilumos tinklai“ informacija

Reklama: apsauginė plėvelė