Tautodailininkės darbai sušildė žiemą

1 Pasysiu_biblioteka_tautodailininke_benetienePašyšių bibliotekoje vyko rusniškės tautodailininkės Violetos Benetienės delmonų, sukurtų iš veltinio, parodos „Baltų mitologinės dievybės“ atidarymas.

Veltinio kilmės kraštai – Vidurio ir Centrinė Azija, Tolimieji Rytai. Veltiniai Lietuvos kaimuose ir miestuose buvo gaminami nuo seno. XV a. jau steigiami įvairių amatų cechai, tarp jų – ir vėlėjų. XVI ir XVII a. rašytiniuose šaltiniuose minima, kad valstiečiai dėvėjo iš storo milo pasiūtas rudines.

Šio seno amato tradicija Lietuvos kaimuose puoselėjama ir šiandien.  V.Benetienė – viena aktyviausių tradicinio veltinio amato puoselėtoja Šilutės krašte. Pirmuosius dirbinius pamačiusi Kretingos mugėje ir dalyvavusi edukacinėje pamokėlėje Vainuto amatų mugėje ji tiesiog įsimylėjo šią tekstilės techniką. Taip menininkės svajonė tapo realybe. Pagrindinė jos kūrinių tematika – gėlės, lietuvių mitologija, legendos.

Pristatydama savo sukurtus delmonus, kurie yra tik Mažosios Lietuvos regionui būdinga tautinio kostiumo detalė, autorė papasakojo jų atsiradimo istoriją. Meilė savo kraštui, jo tradicijoms ir kultūrai menininkę įkvėpė suskurti ir paskutinę  veltinio darbų parodą „Baltų mitologinės dievybės“. Joje eksponuojama kelios dešimtys delmonų, kitų aksesuarų. Delmonus iš vilnos V.Benetienė nuvėlė šlapiuoju būdu, o dekoravo sausuoju būdu. Ant delmonų pavaizduotos žmogaus gyvenimą ir lemtį lemiančios baltų mitologinės dievybės: Lada – didžioji deivė motina, viso pasaulio gimdytoja, jos dukra Lela, seserys dvynės Laima ir Ragana, kurių viena lėmė gyvenimą, kita – mirtį, Gabija – ugnies valdovė, šeimos židinio ir sveikatos sergėtoja, Austėja – geradarė, šeimos židinio, bitininkystės globėja ir darbščioji audėja, Milda – meilės ir laisvės deivė. Jos tarsi ištirpusios erdvėje sklandė tą popietę bibliotekoje, nukeldamos parodos lankytojus į mūsų protėvių laikus.

Kūriniai iš veltinio, spinduliuojantys šilumą, traukia akį, juos norisi nešioti, pajusti jaukumą. Tad su dideliu entuziazmu visi susirinkusieji dalyvavo ir edukaciniame užsiėmime „Gėlė, sušildanti žiemą“. Jo metu tautodailininkė pasakojo apie vėlimo  techniką, priemones ir būdus, moterys išmoko velti gėlę.

Šviesių spalvų darbai sužavėjo visus susirinkusiuosius, renginio dalyviai dėkojo kūrybingai rusniškei.