„Tavo robotas“ įkūrėjas E. Maksvytis: „Turiu viziją, kad Šilutės jaunimas grįžtų ir kurtų pažangią Šilutę“

Robotikos institutas, pritraukiantis gabiausius studentus iš Lietuvos ir užsienio, robotikos inžinierius? Ar gali tokia mokslo ir studijų įstaiga funkcionuoti Šilutėje ir gerinti miesto bei jo gyventojų ir verslo gerbūvį - ekonominį, kultūrinį, socialinį?

Robotikos laboratorijos veikla plėtėsi, ilgainiui E. Maksvytis pradėjo robotikos pradmenis dėstyti mokiniams kaip pasirenkamąjį dalyką.

„Galima ir reikia!“, – įsitikinęs „Tavo robotas“ įkūrėjas Eivanas Maksvytis, kuris per tris darbo Šilutėje metus įrodė, kad daug ką galima padaryti, turint aiškią viziją.

Įsteigė robotikos laboratoriją

Gruodį buvo trys metai, kai programuotojas E. Maksvytis grįžo iš Skandinavijos į Lietuvą. Švedijoje jis buvo „Ericsson“ tyrimų centro darbuotojas.

Dar gyvenant emigracijoje Eivano galvoje brendo sumanymas Lietuvoje įsteigti robotikos laboratoriją. Tai greitai pradėjo virsti realybe vos jam grįžus.

Per keletą mėnesių Eivanas susipirko pradinį laboratorinį inventorių – mikroschemų gamybines stakles, 3D spausdintuvus, robotinius manipuliatorius, elektronikos diagnostinę įrangą ir pan.

Vėliau prasidėjo robotikos mokslo paskaitos. Laboratorijos veikla plėtėsi, ilgainiui mokiniams robotikos pradmenis pradėta dėstyti kaip pasirenkamąjį dalyką Šilutės pirmojoje gimnazijoje.

E. Maksvyčio veikla buvo domimasi ne tik Šilutėje, bet ir visoje Lietuvoje. Eivano idėjos domino Klaipėdos uosto direkcijos administraciją, mokslininkus iš universitetų, kolegas iš robotikos įmonių.

Laboratoriją aplankė tuometinė Švietimo ministrė, Seimo nariai ir atstovai iš tarptautinių įmonių.
2018 metų pabaigoje Šilutės vardas nuskambėjo dar garsiau, kai E. Maksvyčiui buvo įteiktas „Globalios Lietuvos apdovanojimas“ už tarptautinę patirtį regionams.

Kovido metai – neblogi

Kokie robotikos laboratorijai buvo 2020-ieji – COVID-19 pandemijos metai? Eivanas sako, kad neprasti ir dėl to labai pasisekė.

„Nepaisant nežinomybės ir nerimo, pavyko susitelkti ties uždaviniais, kuriuos privalėjome įgyvendinti, radome sprendimą sudėtingose situacijose, padėjome vieni kitiems. Esu nusiteikęs viltingai ir pasitikiu savo darbui atsidavusių kolegų komanda. Tikiu, jog ir šių metų dauguma lūkesčių bus išpildyta“, – sako E. Maksvytis.

2019 metų laidos kursantų baigiamasis projektas buvo eksponuotas LITEXPO parodoje „Studijos 2020“. Metų pradžioje buvo rengiamas KTU rektoriaus dalykinis vizitas, tačiau dėl karantino atidėtas.
Laboratorija prisidėjo kovoje su koronaviruso pandemija ir neatlygintinai pagamino 400 vnt. apsauginių skydelių medikams Šilutės ir Klaipėdos rajone.

Pernai „Tavo robotas“ pagamino pirmąjį specializuotą mikrokompiuterio bandomąjį prototipą „Litbit“. Taip pat surengė vasaros stovyklą mokiniams, vykdė seminarus, pradėjo derybas dėl jungtinės veiklos su Klaipėdos Jūros tyrimų institutu.

Ir žinoma, Šilutės pirmojoje gimnazijoje ir toliau buvo dėstoma robotikos mokymų programa „Perspektyva“. Programa susideda iš programavimo, elektronikos inžinerijos, kompiuterinės braižybos ir 3D spausdinimo technologijų, teorinės mechanikos.

Šilutėje bus robotikos mokslo institutas?

Artimiausias E. Maksvyčio siekis – „Tavo robotas“ paversti savarankiška mokslo ir studijų organizacija, kurioje robotikos žinių įgytų jaunimas iš visos Lietuvos.

„Šilutėje veikia Meno mokykla, o kodėl negalėtų būti specializuota robotikos mokslo įstaiga, kurioje būtų dėstoma keletas tiksliųjų mokslų disciplinų?“, – svarsto Eivanas.

Tokia įstaiga galėtų steigti aukštos pridėtinės vertės ir gerai apmokamas darbo vietas. Kurti ir plėtoti technologijas, kurios reikalingos mūsų rajono ir Lietuvos verslo konkurencingumui ir našumui kelti. Svarbiausia – į Šilutę pritrauktų talentingus žmones ne tik iš Lietuvos didžiųjų miestų, bet ir užsienio.
Pavyzdžiui, šiandien „Tavo robotas“ bendradarbiauja su doktorantu iš Šveicarijos, dirba su talentingu lietuviu, kuris studijuoja Birmingemo universitete. Tai pat su buvusiais kursantais kurie yra įvairių Lietuvos universitetų studentai.

Šis robotikos institutas Šilutėje paskatintų jaunus studijas baigusius žmones grįžti ir gyventi bei kurti mūsų mieste, kur jie ne tik jaustųsi visavertiškai įgalinti veikti, bet ir neštų ekonominę, kultūrinę naudą, prisidėtų prie Šilutės rajono plėtros.

„Šilutė negali prarasti gabiausių mokinių. Aš nenoriu, kad Šilutės jaunimas kurtų geresnį Vilnių ar Londoną. Reikia viską, ką tik galime padaryti, kad Šilutės jaunimas norėtų ir galėtų kurti geresnę Šilutę – ekonomine, kultūrine, socialine prasme“, – sako E. Maksvytis, kurio jau padaryti darbai verčia tikėti, kad robotikos instituto vizija ateityje išsipildys.