Teismas pripažino gamtos teršėjų kaltę

biofuture tersiaUAB „Šilutės vandenys“ vadovai daugiau nei po dvejų metų laukimo galėtų džiūgauti – Klaipėdos apygardos teismas jau priteisė Šilutės vandentiekininkams beveik 800 tūkstančių litų iš AB „Biofuture“ už tai, kad etanolio gamintojai į miesto nuotekų valymo įrenginius leido žymiai leistinas užterštumo normas viršijančias nuotekas ir sutrikdė valymo įrenginių darbą.

Gruodžio 12 dieną tas pats teismas skelbs nuosprendį ir dėl vandentiekininkų ieškinio panašią sumą už tuos pačius pažeidimus prisiteisti iš Šilutės sūrių gamintojų – ABF „Šilutės Rambynas“.

Vieną ieškinį teismas patenkino

„Džiūgauti per anksti“, – trumpai sakė „Šilutės vandenų“ vadovas Alfredas Markvaldas, kai pasidomėjome, ar vandentiekininkai patenkinti teismo sprendimu. Jie žinoma, patenkinti, nes teismas ne tik tenkino „Šilutės vandenų“ ieškinį ir priteisė bendrovei iš etanolio gamintojų didžiulę baudą – beveik 703 tūkstančius litų už tai, kad šių išleidžiamos nuotekos 2009 metų pavasarį ir vasarą smarkiai viršijo leistinas normas. Dėl šios priežasties tuomet Šilutės valymo įrengimuose išmirė bakterijos, kurios neutralizuodavo teršalus. Dėl to vasarą buvo užteršta ir per Šilutę tekanti Šyšos upė.

Teismas taip pat nusprendė, kad teršėjai turės sumokėti ir bylinėjimosi išlaidas – beveik 12 tūkst. litų žyminio mokesčio, daugiau nei 12 tūkst. litų ieškovo išlaidų advokatui bei 6 proc. metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo civilinės bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Sprendimas šioje byloje priimtas lapkričio 4 dieną.

Mėnesį nuodijo Šyšą

Didžiulio masto teršimą Šyšai teko ištverti 2009 liepos pradžioje, kai ją pramoniniais teršalais išnuodijo iš Šilutės nuotekų valymo įrenginių išleistos neišvalytos nuotekos. Didesnės, nei leistina, koncentracijos teršalai į valymo įrenginius pateko iš etanolio gamyklos „Biofuture“ bei sūrių gamyklos „Šilutės Rambynas“. Todėl biologinio valymo rezervuaruose neišgyveno aktyviojo dumblo bakterijos. Biologiškai nevalyti teršalai mėnesį sruvo į Šyšą, Atmatą ir Kuršių marias.
Tąsyk buvo padaryta apie 2,5 milijono litų ekologinė žala gamtai.

AB „Biofuture“ atstovai Klaipėdos apygardos teisme nesutiko su „Šilutės vandenų“ jiems pateiktu ieškiniu ir mėginių ėmimo tvarka, ginčijo taršos laikotarpius, laboratorijos tyrimo rezultatus.

Vis dėlto teismas pripažino „Biofuture“ kaltę dėl gamtos katastrofos.

Teisme jau išnagrinėtas ir „Šilutės vandenų“ ieškinys „Šilutės Rambynui“, o sprendimas turėtų būti perskaitytas gruodžio 12 dieną. A.Markvaldas neabejoja, kad ir šioje byloje sprendimas bus panašus – teršėjai bus nubausti. „Šilutės vandenų“ ieškinys sūrininkams dar didesnis – siekia apie 811 tūkst. litų.

„Biofuture“ apygardos teismo sprendimą per 30 dienų dar gali apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui. A.Markvaldas beveik neabejoja, kad taip ir bus padaryta, tad iki realaus nuostolių atgavimo, anot jo, gali praeiti dar bent pora metų.