Vakar LR Vyriausiasis administracinis teismas atmetė penkių Šilutės politikų – Sandros Tamašauskienės, Jono Jatauto, Zigmanto Jauniaus, Raimundo Ambrozaičio ir Arvydo Jako – prašymą panaikinti visus partijos Tvarka ir teisingumas mandatus, kuriuos „tvarkiečiai” iškovojo pakartotiniuose rinkimuose.
Argumentuojama, kad trijų „tvarkiečių”, įtariamų rinkėjų papirkinėjimu, mandatai jau panaikinti, o visos partijos apkaltinti šiurkščiu rinkimų įstatymo ir Konstitucijos pažeidimu negalima, nes tai neįrodyta. Beje, ikiteisminio tyrimo medžiaga nevieša, su ją Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija negalėjo susipažinti ir įvertinti rinkimų metu padarytų pažeidimų masto.
Teisėjų kolegija taip pat konstatavo, kad penki politikai, prašę panaikinti visus partijos Tvarka ir teisingumas sąrašo rinkimų rezultatus, neatstovauja visos visuomenės ir visų kitų kandidatų, neišrinktų į savivaldybės Tarybą, interesų, todėl nėra pagrindo konstatuoti, kad jie gina viešąjį interesą.
Vakar minėti politikai spaudos konferencijoje komentavo savo poziciją, kodėl prašė panaikinti partijos Tvarka ir teisingumas gautus mandatus.
Gina teisę į sąžiningai išrinktą valdžią
Praėjusį penktadienį Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme (LVAT) buvo nagrinėta byla dėl pripažinimo, kad pakartotiniuose Savivaldybės tarybos rinkimuose birželio 21 dieną partija Tvarka ir teisingumas grubiai pažeidė rinkimų įstatymą – organizavo balsų pirkimus.
Remiantis preliminariais duomenimis, teisėsauga jau išsiaiškino, kad 126 balsavimo teisę turintys asmenys buvo papirkti balsuoti už minėtos partijos sąrašo narius. Todėl LVA teismo prašoma panaikinti partijos Tvarka ir teisingumas sąrašo iškovotus savivaldybės politikų mandatus ir juos perdalinti likusių savivaldybės Taryboje partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų naudai.
Teismo sprendimą pažadėta skelbti liepos 20 d., pirmadienį, 16 val.
Ta diena kalendoriuje pažymėta kaip Perkūno diena, tad jeigu Teismo sprendimas būtų pareiškėjų naudai, rajono meras V.Laurinaitis savivaldybės Taryboje gali likti vienišas – be partijos narių palaikymo.
Valdžios užribyje likę savivaldybės politikai, kurie pakartotiniuose savivaldos rinkimuose yra išsikovoję tarybos narių mandatus: Arvydas Jakas, Algirdas Gečas, Vidas Gečas, Sandra Tamašauskienė, Zigmantas Jaunius, Arūnas Kurlianskas, Raimundas Ambrozaitis ir Jonas Jatautas tą „Perkūno pirmadienį“ surengė spaudos konferenciją. Joje atvirai paskelbė argumentus, kodėl jie vėl liko nepatenkinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) liepos 9 dienos sprendimu patvirtinti pakartotinų savivaldos rinkimų rezultatus.
Minėtus politikus nuvylė faktas, kad VRK, nors jau turėjo duomenų, kad partijos Tvarka ir teisingumas politikų sąrašo naudai buvo vykdomi balsų pirkimai, apsiribojo tik sprendimu panaikinti trijų sąrašo narių iškovotus mandatus ir pašalinti juos iš Tarybos. Jie mano, kad buvo pakankamai žinių, jog galimai neteisėtą veiklą vykdę politikai Gintaras Bružas, Darius Soščeka, Gintaras Vismantas veikė ne individuliai, bet tikriausiai buvo skyriaus organizuotos neteisėtos veikos dalis.
Todėl atsakomybė turėjo būti taikoma ne tik atskiriems politikams, o visam partijos Tvarka ir teisingumas skyriaus politikų sąrašui.
Spaudos konferencijoje prisiminta, kad net VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas paminėjo, jog yra duomenų apie neteistos veiklos „brigadininkus“ – balsų pirkimo organizatorius ir jų koordinuojamus vykdytojus.
Spaudos konferencijoje TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė S.Tamašauskienė sakė gerai suprantanti, kad jų pareiškimas Vyriausiajam administraciniam teismui vėl sukels kai kurių piliečių nepasitenkinimą ir priekaištus, kad tik prie „valdžios lovio“ nepritilpę politikai nesusitaiko su mintimi, jog rinkimų nelaimėjo ir dabar kovoja skundais.
S.Tamašauskienė, J.Jatautas ir kiti jiems pritariantys politikai sakė, kad mieliau sutinka paaukoti savo iškovotus politikų mandatus, kad įvyktų sąžiningi ir skaidrūs savivaldos rinkimai – be balsų pirkimų ir rinkimų dokumentų klastojimo. „Juk tokią teisę mes visi turime, o valstybės teisinė sistema turi tai užtikrinti“, – kalbėjo politikė.
Politikai baiminasi, kad jeigu grubūs rinkimų pažeidimai Teisme nebus tinkamai įvertinti, tai kituose savivaldos ar Seimo rinkimuose gali būti pavadinti tiesiog „savivaldos pirkimais“.
Priversti dalintis kaltę
Laisvės sąjungos (liberalų) politikas A.Jakas pastebėjo, kad partija Tvarka ir teisingumas labai stengėsi ir galimai daug investavo, kad bet kokia kaina išlaikytų valdžią pasienio su Rusija savivaldybėse – Šilutėje, Pagėgiuose, Kalvarijoje. Politikas svarstė, ar tai nėra daroma specialiai?
Pasak A.Jako, pati Prezidentė Dalia Grybauskaitė partiją Tvarka ir teisingumas ir Darbo partiją yra pavadinusi prorusiškomis partijomis. Gal todėl bet kokiomis priemonėmis siekiama, kad pasienio su Rusija savivaldybės būtų prorusiškų partijų rankose?
Žiniasklaidos atstovai spaudos konferencijų dalyvių klausė, ar jie nesijaučia patys iš dalies kalti, kad Šilutėje toks mažas piliečių aktyvumas. Juk paskutiniųjų mero rinkimų dieną prie balsadėžių atėjo tik 26 proc. rinkimų teisę turinčių gyventojų, o už išrinktą savivaldybės merą balsavo vos 14 proc. rinkėjų.
J.Jatautas sakė, kad dešiniosios partijos, kurios dabar liko savivaldybės valdžios užribyje, turi prisiimti dalį kaltės dėl tokio piliečių aktyvumo. Vadinasi, jos nesugebėjo aiškiai ir patraukliai išdėstyti savo programų, reikiamu momentu suvienyti pajėgas ir parinkti lyderį, kuris laimėtų prieš populizmo ir abejotinų finansinių šaltinių remiamos partijos kandidatą.
Spaudos konferencijos dalyviai patvirtino, kad tikisi, jog Vyriausiojo administracinio teismo sprendimas bus toks, kokio prašoma – partijos Tvarka ir teisingumas politikų mandatai bus panaikinti, o jiems atitekę balsai perskaičiuoti kitoms į savivaldybės Tarybą patekusioms partijoms.
Tačiau politikai sakė, kad visiškai pasitiki teismo sprendimu ir jo neginčys, kad ir koks jis bebūtų.
Rašyti atsakymą