Teismo verdiktas: savivaldą Šilutėje tikrai reikia rinkti iš naujo

VEDIKTAS JATAUTO 2Viltis miršta paskutinė. Rinkimų kampanijoje daugiausiai energijos išeikvojusi ir favorite tapusi partija Tvarka ir teisingumas bei kitos kadencijos mero regalijas jau matavęsis Vytautas Laurinaitis balandžio 3 dieną išklausė galutinį Vyriausiojo administracinio teismo verdiktą: rinkimų rezultatai Šilutės rajono savivaldybėje pagrįstai pripažinti negaliojančiais.

Birželio 21 dieną savivaldos rinkimai Šilutėje bus surengti iš naujo.

Pažeidimų mastas – pakankamai didelis

„Šilutės naujienos“ balandžio 3 dieną straipsnyje“ „Meras nekaltas, kalti neįžvalgūs politikai“ rašė, kad partija Tvarka ir teisingumas bei meras V.Laurinaitis buvo apskundęs Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą panaikinti savivaldos rinkimų rezultatus Šilutės savivaldybėje.

2015 m. balandžio 3 d. išnagrinėjęs bylą pagal pareiškėjų skundą, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau – LVAT) pripažino, jog Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija (toliau – VRK) pagrįstai pripažino 2015 m. savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus Šilutės rajono savivaldybėje negaliojančiais, o pareiškėjų skundą atmetė.

Teismas pažymėjo, jog priimdama sprendimą VRK rėmėsi Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatomis, įtvirtinančiomis balsavimo slaptumo svarbą, draudimą papirkti rinkėjus bei VRK teisę pripažinti rinkimų rezultatus negaliojančiais, taip pat vadovavosi Konstitucinio Teismo išvadomis.

Teismas nurodė, jog VRK darbo grupė, kurios pažyma remtasi priimant ginčijamą sprendimą, nustatė tris Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų grupes rinkimų į Šilutės rajono savivaldybės tarybą metu: įtariamus 7 asmenų balsų pirkimus; galėjusius būti pakeistais iki 429 biuletenių balsuojant iš anksto; keliasdešimt biuletenių, kurie užpildyti ir juose pasikartojantys kandidatų pirmumo balsai nurodyti panašia rašymo priemone, panašiu raštu.

LVAT vertino, jog nagrinėjamu atveju draudimą papirkti rinkėjus ar rinkimų teisę turinčius asmenis įtvirtinančios Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatos pažeidimų mastas buvo pakankamas tam, kad būtų galima konstatuoti šiurkštų šios įstatymo normos pažeidimą.

Nuvilti politikai ir rinkėjai?

Savivaldybės meras, „tvarkietis“ V.Laurinaitis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad teismo sprendimas, pripažįstantis, jog VRK sprendimas panaikinti savivaldos rinkimų rezultatus Šilutėje – teisėtas, nuvylė.

Meras teigė, kad partija prarado daug lėšų ir energijos, siekdama puikių rinkimų rezultatų. Dabar teks viską kartoti.
Pasak V.Laurinaičio, „tvarkiečiai“ nesitiki, kad bus nustatyti konkretūs asmenys, kuriems derėtų prisiimti atsakomybę už sužlugdytus rinkimus ir būtų galima išieškoti patirtus nuostolius.

Mero nuomone, VRK ir Administracinio teismo sprendimai nuvylė ne tik politikus, bet ir rinkėjus: dėl keturių šimtų abejones sukėlusių biuletenių panaikinti 17 tūkstančių į rinkimus atėjusių žmonių balsavimo rezultatai…

V.Laurinaitis neabejoja savo ir partijos sėkme pakartotiniuose rinkimuose. Todėl partijos Tvarka ir teisingumas rinkimų štabas vėl pradėjo visas būtinas procedūras registruotis rinkimų kampanijai iš naujo. V.Laurinaitis tik baiminasi, kad iš naujo į rinkimus ateis dar mažiau Šilutės savivaldybės žmonių.

Kitas politikas, kuriam pirmuose savivaldos rinkimuose pasisekė mažiau nei „tvarkiečiams“ – Laisvės sąjungos (liberalų) skyriaus pirmininkas Arvydas Jakas – yra įsitikinęs, jog VRK padarė klaidą tik dėl to, kad suvėlavo panaikinti rinkimų rezultatus. A.Jakas kartu dar su trimis savivaldos rinkimų dalyviais skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai dėl rinkimuose pastebėtų galimų pažeidimų parašė iškart po pirmojo rinkimų turo. Jeigu VRK būtų operatyviai ir kompetentingai sureagavusi, nebūtų be reikalo išleisti pinigai mero rinkimų II turo organizavimui.

A.Jakas kartu su Laisvės sąjungos (liberalų) nariais ir rėmėjais yra pasirengęs dar kartą kilti į kovą dėl rajono mero posto.

Ar VRK sprendimu, naikinančiu savivaldos rinkimų rezultatus Šilutėje, tikrai yra nusivylę ir rinkėjai, paaiškės tik birželio 21 dieną – jie tai parodys savo aktyvumu pakartotiniuose savivaldos rinkimuose.

Rinkimų dalyvių korekcijos

Preliminariais duomenimis, iš naujo rengiamuose savivaldos Tarybos ir mero rinkimuose nebeketina dalyvauti visuomeninis rinkimų komitetas „Šilutės kraštas“ ir jų pretendentas į merus Šarūnas Laužikas.

Siurprizą rinkėjams parengė Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Šilutės skyrius. Šio skyriaus pirmininkas Raimundas Ambrozaitis jau nebepretenduoja tapti rajono meru. Jis vietoj savęs į rajono mero postą stumia dar neseniai šiai partijai priklausiusį, bet dabar jau nepartiniu pasiskelbusį laisvąjį politiką, buvusį pedagogą Joną Jatautą.

Visišku netikėtumu šilutiškiams turėtų tapti dar viena valdžios siekianti politinė partija – „Jaunoji Lietuva“, kurios lig šiol Pamario krašte nebuvo. Šilutėje jaunalietuvius į rinkimus ves buvęs šilutiškis Kazimieras Nausėda, dabar gyvenantis Kauno rajone.

Naujoje Šilutės rajono savivaldos rinkimų kampanijoje iš viso dalyvaus 10 sąrašų: Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, „Jaunosios Lietuvos“, partijos „Tvarka ir teisingumas“, Darbo partijos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, dviejų visuomeninių rinkimų komitetų – „Šilutės garažų“ ir „Už žmonių valdžią“.