Telkiami donorai: ligoninėse trūksta retos grupės kraujo

donorSVasarai įpusėjus, šalies ligoninėse stipriai išaugo pirmos rezus neigiamos kraujo grupės (O (I) Rh-) poreikis. Ši kraujo grupė priskiriama retoms kraujo grupėms pagal Rh- faktorių, tad papildyti jos atsargas – labai sudėtinga.

„Vasarą, kai žmonės išvyksta atostogų, sumažėja donorų aktyvumas, susiduriame su dideliu kraujo trūkumu. Į galinčius ir norinčius padovanoti kraujo kreipiamės asmeniškai. Džiugu, kad žmonės yra geranoriški ir į telkimus visada sureaguoja aktyviai. Šiuo metu kviečiame paaukoti pirmos neigiamos grupės kraujo“, – ragina laikinoji NKC vadovė Ignė Klangauskienė.

Norint efektyviai aprūpinti ligonines, Nacionalinis kraujo centras siekia, kad kiekvienos kraujo grupės eritrocitų komponentų atsargų užtektų bent savaitės laikotarpiui. Turėti pakankamą pirmos neigiamos kraujo grupės atsargų rezervą yra itin sudėtinga, o poreikis šiuo metu – ypač didelis.

Donorystės skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Eglė Paukštytė prognozuoja, kad turimų kraujo atsargų, tikėtina, pakaktų vos dviem dienom. Pastaruoju metu padovanoti O (I) Rh- grupės kraujo į NKC padalinius ateina nuo 5 iki 10 donorų.

NKC saugomo kraujo komponentų rezervo pokyčiai glaudžiai susiję su tuo, kokių kraujo grupių kraujo komponentų tuo metu reikia ligoninėms. Šiltuoju metų laiku kraujo komponentų atsargos kritinę ribą pasiekia ne tik todėl, kad kraujo dovanojantys žmonės atostogauja, bet ir dėl išaugusių eismo įvykių bei nelaimingų atsitikimų skaičiaus, neplaninių operacijų.

Didžiausią kraujo trūkumą NKC jaučia birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais – vasaros atostogų metu. Taip pat ir per ilguosius savaitgalius. Didieji šalies miestai, kuriuose yra NKC kraujo surinkimo centrai, tuomet ištuštėja.

„Šįkart kreipiamės ne tik į esamus, bet ir į būsimus donorus, kurie šią vasarą kraujo galbūt padovanos pirmąjį kartą. Tokia auka kitam žmogui gali padėti išsaugoti ne tik sveikatą, bet ir išgelbėti gyvybę“, – sako I. Klangauskienė.

Apie kraujo trūkumą NKC buvo pranešęs liepos pradžioje, artėjant Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai bei ilgajam savaitgaliui. E. Paukštytės teigimu, tuomet į kvietimą atsiliepė daugybė žmonių ir NKC pavyko atkurti reikiamų kraujo grupių kraujo komponentų atsargas.

Dovanoti kraujo donorai gali NKC padaliniuose didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje. Duoti kraujo galima ir šiuo metu vykstančio neatlygintinos kraujo donorystės turo per Lietuvą renginių metu.

Dėmesio. Šilutėje, liepos 31 d. Šilutės kultūros ir pramogų centro aikštėje 12:00-17:00 val. bus laukiami donorai, norintys padovanoti kraujo.