Ten, kur jis tapo legenda. Ventės ragas šventė Leono Jezersko 90-metį

jezerska sveikina 90metis1Šeštadienį legendiniam paukščių žieduotojui Leonui Jezerskui sukako 90 metų. Dieną prieš tai Ventės rage, jo ilgametėje darbovietėje, vyko jo jubiliejaus minėjimas. Į šventę atvyko L.Jezersko draugai, mokiniai, bendradarbiai, giminės ir visi, norintys pasveikinti jubiliatą 90-mečio proga.

Ventėje – nuo 1954-ųjų

L.Jezerskas per visą savo gyvenimą sužiedavo apie milijoną paukščių – tai skaičius, kurio pasiekti nepavyko dar nė vienam. Nuo pat 1954 metų jis dirbo Ventės rago ornitologinėje stotyje, o nuo 1974-ųjų net 40 metų jai vadovavo.

„Tikrai yra mažai žmonių, kurie būtų taip atsidavę darbui. Jis tiesiog gyveno juo“, – teigė dabartinis Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys.

Jau legenda tapusio žmogaus pastangomis Ventės rage buvo pastatytas stoties administracinis pastatas, molas, naujos didžiosios gaudyklės paukščiams.  L.Jezerskas sukonstravo zigzagines gaudykles, kurios tapo pranašesnės už japoniškas gaudykles – žudikes (jose žūdavo daug paukščių).

Būtent L.Jezersko išradimo modelio prašė europiečiai, Malaizijos, Indijos, Pietų Afrikos, Argentinos ir Meksikos ornitologai.
„Taip, lietuviams nereikia nosies nukabinti“, – džiaugėsi pats L.Jezerskas.

Ventės ragas buvo ne vienintelė jo darbovietė. Jis daug metų vadovavo tarptautinei tyrimų programai „Parus“, buvo atsakingas už Lietuvos žiedavimo centro veiklą, buvo vyriausiasis Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus fondų saugotojas, aktyviai rūpinęsis kolekcijos papildymu, daugelį metų aktyviai dalyvavo organizuojant Paukščių dienas. Jubiliatas su paskaitomis yra aplankęs daugybę Lietuvos mokyklų, priėmė begalę ekskursantų Ventės rage ir, žinoma, išdalino labai daug interviu apie paukščius radijui ir televizijai.

Todėl nenuostabu, jog šventės metu nuskambėjo daug šiltų žodžių, prisiminimų ir linkėjimų Lietuvos ornitologijos pažibai L.Jezerskui.

Sveikinimų ir linkėjimų lietusjezerska sveikina 90metis

Į šventę pasveikinti Ventės rago sergėtojo atvyko daug bendraminčių ir gamtininkų, aplinkosaugos specialistų, rajono Savivaldybės ir Kintų seniūnijos vadovų, Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus atstovų.

Didžioji dauguma sveikintojų su L.Jezersku buvo susidūrę dar vaikystėje ir savo šiltais prisiminimais dalijosi su visais atvykusiaisiais. Gamtininkas Selemonas Paltanavičius, dar būdamas vaikas, parašė jubiliatui laišką apie savo meilę gamtai. Tai buvo pirmasis susidūrimas su ornitologijos legenda, o vėliau tų susidūrimų būta ir daugiau.

„Tai, kas atiduota Zoologijos muziejui, kas atiduota Ventės ragui, tai iš tiesų yra atiduota Lietuvai, gamtai ir žmonėms. Dieve duok kiekvienam tiek tarnauti Lietuvai, kiek jai tarnavo Leonas. Ačiū Jums“, – dėkojo S.Paltanavičius, įteikęs Aplinkos apsaugos ministro padėką ir dovanas.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys dėkojo jubiliatui už suvokimą, jog visų pirma gamtą reikia pažinti, kad žmonės suprastų, ką reikia saugoti. Kintų seniūnas Antanas Kližentis džiaugėsi, jog jau daugelį metų L.Jezerskas gyvena šiame krašte ir nepailstamai jį tobulino: „Taip, gamta lėmė šio krašto grožį, bet jį tobulina vis tik žmogus. Ir jūsų nuopelnai šiam kraštui yra be galo dideli“, – sakė jis.

Šilutės rajono savivaldybės atstovai pasidžiaugė, kad L.Jezerskas išmainė Kauno rajoną į Šilutės kraštą ir net 61-erius metus gyvena čia. 2001 metais jis pelnė garbingiausią šio krašto apdovanojimą – „Sidabrinę nendrę“.

Ornitologas E.Drobelis dėkojo už tai, jog turėjo galimybę mokytis iš vieno didžiausių ornitologijos pažibų Lietuvoje – L.Jezersko. „Kas yra Ventės ragas? Tai Leonas Jezerskas. Kas yra paukščių žiedavimas? Tai Leonas Jerzerskas“, – tokiais žodžiais savo sveikinimą užbaigė E.Drobelis.

O buvęs Gamtos apsaugos komiteto pirmininkas K.Giniūnas dėkojo už bendrą darbą gamtosaugos srityje ir linkėjo, jog šis 90-metis L.Jezerskui tebūtų tik du trečdaliai gyvenimo: „Kodėl visokie japonai sau šimtą penkiolika metų nusistatę gyventi? Tegul ir Lietuvoj taip ilgai gyvenančių atsiranda“.