Terminė dezinfekcija – būdas apsisaugoti nuo legioneliozės

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo legioneliozės yra reguliari jos prevencija daugiabučiuose ar kituose pastatuose. Geriausias laikas tai atlikti – šildymo sezonas, tačiau namų administratoriai, kurie ir yra atsakingi už prevenciją, gali kreiptis į šilumos tiekėją, kuris tokią galimybę suteikia ir šiltuoju metų laiku. Svarbus ir gyventojų atsakingas elgesys, kuris užtikrina prevencinės priemonės efektyvumą.

Legionella bakterijos dauginasi 20-50°C temperatūros vandenyje, o žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65°C. Siekiant užkirsti kelią bakterijos plitimui, kuri sukelia ūminę infekciją, du kartus per šildymo sezoną namų administratoriai privalo pastatuose atlikti terminę dezinfekciją, vadinamą termošoku. Dezinfekcijos metu karšto vandens sistemose temperatūra pakeliama bent iki 66 °C.

Šios priemonės efektyvumas priklauso ir nuo gyventojų pareigingumo – per terminę dezinfekciją bent 5 minutėms būtina atsukti visus namo karšto vandens čiaupus, įskaitant ir dušą. Per terminę dezinfekciją daugiabučio karšto vandens sistemų prižiūrėtojas turi ne tik sistemoje pakelti karšto vandens temperatūrą, bet ir bent trijuose butuose pamatuoti vandens temperatūrą.

Ypač svarbu, kad gyventojai 5 minutėms atsuktų karšto vandens čiaupus ir leistų vandeniui nubėgti.

Kai kurie gyventojai galvoja, jog 5 minutes tekantis karštas vanduo gerokai patuštins kišenes. Toks požiūris klaidingas. Vandens tekėjimo greitis iš čiaupo priklauso nuo įvairių aplinkybių, pavyzdžiui, vandens slėgis konkrečiame name, čiaupo skersmuo ir t.t. Apibendrintai vandens tekėjimo greitis yra maždaug 8-12 litrų per minutę. Vadinasi, per 5 minutes iš čiaupo  ištekės apie 40-60 litrų arba 0,04-0,06 kubo. Jei karšto vandens kubinio metro kaina yra 5,88 Eur, tai gyventojas išleis vos 0,26-0,38 Eur.

Po dezinfekcijos rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į specialią dušo galvutėms dezinfekuoti skirtą priemonę. Artėjant atostogų metui rekomenduojama neleisti vandeniui užsistovėti. Jei jis buvo nenaudojamas ilgiau nei savaitę, pradedant naudoti pravartu leisti karštam vandeniui nubėgti keletą minučių.

Pagal BNS inf.