Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 153 nauji ŽIV infekcijos atvejai. Daugiausia užsikrėtusių šiuo mirtį nešančiu virusu nustatyta Klaipėdos, Vilniaus, Marijampolės apskrityse.
Pernai Lietuvoje užregistruoti 153 nauji žmogaus imunodeficito viruso atvejai. Tai 27 atvejais mažiau nei 2009-aisiais, bet 58 daugiau nei 2008-aisiais.
Dažniausiai ŽIV pernai plito per injekcinių narkotikų vartojimą, penktadalis užsikrėtė per lytinius santykius.
Šių metų gruodžio 1 dieną Lietuvoje buvo registruotas 1867 ŽIV užsikrėtęs žmogus.
Akcija „Užteks tylėti“
ULAC šiemet Lietuvoje vykdo akciją „Užteks tylėt“. Akcijos inicijuoti renginiai sulaukė didelio spaudos dėmesio ir jau paskatino šimtus žmonių Lietuvoje nemokamai ir konfidencialiai atlikti ŽIV tyrimą. Deja, ne visi rezultatai buvo neigiami. Tačiau medicina progresuoja, ir laiku nustačius ŽIV virusą, žmogus gali gyventi ilgą ir visavertį gyvenimą.
Gruodžio 1-ąją, minint Pasaulinę AIDS dieną, įvairiuose šalies miestuose jaunimas iniciavo flashmobo akciją. Klaipėdos Atgimimo aikštėje grupė jaunų žmonių staigiai, lyg iš niekur, susibūrė aikštės viduryje ir lygiai pusvalandis po vidurdienio vienu metu į viršų iškėlė dėlionės dalis. Galiausiai ji susidėjo į vieną žinutę – „Užteks tylėt. AIDS plinta“.
Neilgai trukus flashmobo dalyviai perbėgo į aikštės kraštus ir nieko apie akciją nenutuokiantys praeiviai aikštėje tapo flashmobo dalimi. Taip pat greitai galima tapti ir ŽIV užsikrėtusiu asmeniu.
Akcijos dalyviai ir organizatoriai džiaugiasi, kad šis ilgai brandintas „Užteks tylėt“ flashmobas pagaliau įvyko bei bent akimirkai vėl atkreipė žmonių dėmesį į ŽIV ir AIDS, o kai ką galbūt net paskatino išsamiau pasidomėti šiuo žaibišku greičiu plintačiu virusu. Be to, sergančiųjų AIDS ir nešiojančiųjų ŽIV Lietuvoje irgi daugėja.
Ankstyva diagnozė padeda išgyventi
Pirmasis žinomas AIDS atvejis užfiksuotas 1981 m. gruodžio 1 dieną. Dėl šios ligos per tris dešimtmečius pasaulyje mirė dešimtys milijonų žmonių. Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) plinta lytiniu keliu, per kraują ir perinataliniu būdu (iš motinos – vaikui). Patikimam patvirtinimui, kad asmuo nėra užsikrėtęs ŽIV, kraujas turi būti tiriamas praėjus 3 mėnesiams nuo įtariamo užsikrėtimo momento.
ULAC direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad ankstyva ŽIV diagnozė gali padėti užtikrinti ilgą ir visavertį gyvenimą.
„Dabar, kai atsirado užtektinai veiksmingų vaistų, jau diskutuojama, ar ŽIV vis dar išskirtinis daugeliu atžvilgių. Žmonių, gyvenančių su ŽIV ir atsakingai vartojančių jiems paskirtus vaistus, gyvenimo trukmė nesutrumpėja. Jei virusas diagnozuojamas vėlyvos stadijos, tuomet gydymas labai sudėtingas ir žmogaus gyvybei gresia pavojus“, – teigė jis.
1. Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
2. Per kraują (parenterinis): dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują.
3. ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitindama jį krūtimi.
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neplinta per orą.
Galima pasitikrinti greitai ir nemokamai
ULAC projekto „Užteks tylėt“ atstovė spaudai Inga Norkė sakė, kad Lietuva gavo daug nemokamų ŽIV testų. Šis testas turi tapti normalios sveikatos patikros dalimi.
„Norime žmones įtikinti, kad kiekvienas iš mūsų gali būti užsikrėtęs ŽIV. Profilaktiškai reikia eiti ir pasitikrinti“, – sakė ji.
Labiausiai tuo turėtų susirūpinti jauni žmonės, kadangi rizikos grupei priklauso 20-40 metų gyventojai.
„Yra kaimynai estai, kur dabar sergamumas ŽIV itin paplitęs ir kiekvieną dieną keliems žmonėms diagnozuojama ŽIV. Kad Lietuvoje taip neatsitiktų staiga – ŽIV plinta labai paprastai – kviečiama atlikti testą ir kartu saugotis“, – teigė I.Norkė.
Šis ekspres testas atliekamas labai greitai – tik per 15 minučių. Kraujas imamas iš piršto ir netrukus gaunamas atsakymas.
Nors pernai, palyginti su užpernai, Lietuvoje užsikrėtimų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) nepadaugėjo, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ragina visus gyventojus prevenciškai pasitikrinti dėl šio viruso.
Tai jie gali padaryti iki gruodžio 31-osios NEMO-KAMAI. Anksčiau nemokamai tyrimai būdavo daromi tik nėščiosioms, kaliniams, narkomanams.
Šilutės rajono gyventojams arčiausiai nemokamai ŽIV tyrimą galima atlikti Klaipėdoje:
* Ligų diagnostikos laboratorijoje ENDEMIK, Sodų g. 3-7, darbo laikas: I-V 8-19 val., VI 10-14 val., VII nedirba;
* medicinos centre „LORNA“, Naujojo Uosto g. 14, darbo laikas: I-V 8-18 val., mob. +370 618 09 304.
Rašyti atsakymą