Testamentas – teisingo turto padalinimo saugiklis

1 idea_prima_teisingumo_ministerija_testamentasBeveik kiekvienas žmogus per savo gyvenimą būna sukaupęs kažkokio turto. Dažnai ypač vyresniojo amžiaus žmonės nerimauja, kam ir kokiomis dalimis palikti savo užgyventą turtą ir kaip tai padaryti.

Testamentu galima palikti visą savo turtą arba jo dalį. Žmonės arba jaučia natūralų poreikį pasirūpinti, kad po mirties turtas būtų tinkamai valdomas, arba siekia užtikrinti savo artimųjų gerovę ir teisingai jiems padalinti savo turtą.

„Testamentas – tai slapčiausia asmens valia, kuri tik po asmens mirties atskleidžiama įpėdiniams. Lietuvos notariato įstatymas vienareikšmiškai nustato notaro pareigą saugoti testamento paslaptį. Notarai šį dokumentą saugo ir jo turinį atskleidžia tik įpėdiniams po testamento sudarytojo mirties, kai šie pateikia mirties liudijimą”, –  sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis. Jis priduria: „Testamento paslaptis, ko gero, viena geriausiai saugomų paslapčių pasaulyje”.

Testamentą gali sudaryti kiekvienas veiksnus asmuo, kuris suvokia savo veiksmų reikšmę ir pasekmes. Esminė sąlyga, jog asmuo gali sudaryti testamentą tik pats, laisva valia, be prievartos ir suklydimo.

Dažniausiai testamentą tvirtina notaras, tačiau žmogus gali pats surašyti ir asmeninį testamentą. Asmeninis testamentas – tai testatoriaus bet kokia kalba ranka surašytas testamentas, kuriame nurodyta testatoriaus vardas, pavardė, testamento sudarymo data, vieta ir kuris išreiškia testatoriaus valią ir yra jo pasirašytas.

Akivaizdžiai nebaigtas ar nepasirašytas asmeninis testamentas negalioja.  Asmeninį testamentą testatorius gali perduoti saugoti notarui ar Lietuvos Respublikos konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Jeigu asmeninis testamentas nebuvo perduotas saugoti įstatymų nustatyta tvarka, jis po testatoriaus mirties ne vėliau kaip per vienerius metus turi būti pateiktas teismui patvirtinti.

„Todėl mes rekomenduojame kreiptis į notarą dėl oficialiojo testamento sudarymo. Oficialieji testamentai – tai testamentai, kurie sudaryti raštu dviem egzemplioriais ir patvirtinti notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno atitinkamoje valstybėje”, – sako M.Stračkaitis.
2 idea_prima_teisingumo_ministerija_ministras_Juozas_Bernatonis
Patvirtinti, priimti saugoti ar panaikinti testamentai registruojami Testamentų registre, VĮ Registrų centre. Žmogus bet kada turi teisę sudarytą testamentą pakeisti, papildyti ar panaikinti. Vėliau sudarytas testamentas panaikina pirmesnį testamentą ar jo dalį, kuri prieštarauja vėlesniam testamentui.

Testamente galima parašyti, kas negali pretenduoti į turtą, jis gali užkirsti kelią giminių nesutarimams, bylinėjimuisi teismuose.

KOMENTARAS

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis:

„Tradicija, esą testamentu rūpinamasi tik mirties akivaizdoje, keičiasi. Testamentus rašo vis jaunesni – 30-50 metų sulaukę asmenys. Beje, moterys labiau linkusios pasirūpinti tuo, kam atiteks jų turtas, – jos sudaro iki dviejų trečdalių visų testamentų.

Vienas notaras per mėnesį vidutiniškai patvirtina 10-15 testamentų. Nuo 2001 metų, kai pradėjo veikti Testamentų registras, testamentų skaičius padvigubėjo“.

Teisinis svietimas_copyTeisingumo ministerija_pozityvine_versija_copy