Tėvų globos netekusiems vaikams pagaliau perkami namai

Šilutės rajono savivaldybės tarybai pagaliau pateiktas svarstyti sprendimo projektas, kuriame siūloma pirkti dvi sodybas – Pagryniuose ir Švėkšnoje. Tai yra pastatai, kuriuose jau po keletą metų gyvena Saugų vaikų namų auklėtinių šeimynos. Lig šiol šie pastatai buvo tik nuomojami, dabar juose vaikai galės gyventi iki pilnametystės.

Prieš metus į Pagryniuose esančius namus svetingai kvietė ir įstaigos vadovas E. Judeikis. Vėliau ir jam, ir šių namų gyventojams vaikams buvo kilę nerimo, kad gali tekti kraustytis kitur. Dabar jau aišku, kad vaikai liks gyventi šiuose namuose.

Tai Šilutės valdžios reakcija į Vyriausybės pradėtą reformą išnaikinti šalyje po 100 ar daugiau vaikų talpinančius globos namus ir vietoje jų steigti šeimynas, kuriose gyventų tik iki 10-ies globotinių.

Tiesa, pertvarkai įsilingavus buvo ir nepatenkintų, mat vaikų kaimynystė pasirodė esanti maloni ne visiems…

Sodybos tvarkingos ir solidžios

Prieš pusmetį, kai išnuomotus pastatus Savivaldybei siūlė įsigyti Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis, toks siūlymas buvo atmestas. Taip sutapo, kad bemaž tuo pat metu E. Judeikiui buvo įteiktas ir atleidimo iš pareigų įspėjimas. Ilgametį vaikų globos namų direktorių numatyta atleisti 2020 metų pabaigoje.

Ūkio skyriaus Turto poskyrio vyriausioji specialistė Nijolė Grigonienė Savivaldybės politikams komitetuose pasakojo apie perkamas sodybas. Šilutės sen., Pagrynių k., Šilutės g. stovintis namas, kurio bendras plotas 150,84 kv. m, su žemės sklypu (apie 20 arų) kainuoja 87 000 Eur. Sodybos teritorijoje yra ir du garažai, du sandėliai, tvartas, vasaros virtuvė, šiltnamis.

Sodybos pirkimo Europos Sąjungos lėšomis finansuojama suma – 50 619,60 Eur, Savivaldybės biudžeto lėšų suma – 36 380,40 Eur .

Kita perkama sodyba – Švėkšnos miestelyje, Gedminaičių g. Čia žemės sklypo plotas – 0,0575 ha, gyvenamojo namo bendras plotas – 192,40 kv. m. Už šią sodybą ruošiamasi sumokėti 94 310 Eur. Visa šios sodybos pirkimo suma bus apmokėta Europos Sąjungos lėšomis.

N. Grigonienė politikams priminė, kad šiose sodybose jau porą metų gyvena po 7 – 9 tėvų globos netekusius vaikus, jiems kartu gyventi padeda socialiniai darbuotojai.

Kodėl namų nepardavė anksčiau?

Šilutės savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio klausėme, kodėl minėti namai nebuvo parduodami ir perkami prieš pusmetį, kai tokį sprendimą Tarybai pasiūlė Saugų vaikų globos direktorius E. Judeikis.

Pasak V. Pozingio, Savivaldybė tuomet sodybų negalėjo pirkti, nes jos dar neatitiko būtinų sąlygų. Nežinia kodėl sodybų šeimininkai tų sąlygų neišpildė per nuomojamą laiką.

Komisija, kuri parenka pastatus gyventi vaikams šeimynose pasiekė, kad parduodamose sodybose atsirado pažangios šildymo sistemos ir komunalinių nuotekų vamzdynai, prijungti prie centralizuotos sistemos.

Svarstant perkamų sodybų kainas nebuvo politikų, kurie abejotų dėl namų kainų dydžių. Ne vienas patikino, kad tokios sodybų kainos šiandien yra normalios. Kitą vertus, Savivaldybės biudžeto lėšų už abi sodybas prireiks tik bemaž 37 tūkst. Eur. Kitos lėšos – ES parama.

Labiausiai priešinosi naujakuriškiai

Tiesa yra tokia, kad šių metų balandį pradėjus įgyvendinti projektą „Bendruomeninių vaikų globos namų tinklo plėtra Šilutės rajone“ buvo numatyta įsigyti tris gyvenamuosius namus. Juose turėtų galimybę nuolatos gyventi trys bendruomeninės Saugų vaikų globos šeimynos. Mat dar viena tokia šeimyna jau porą metų gyvena Šilutėje, Naujakurių kvartalo Ragainės gatvėje.

Būtent dėl pastarųjų namų ir šios šeimynos buvo kilęs gatvės kaimynų nepasitenkinimas. Surinkę arti 20-ies parašų jie ėjo ir į Savivaldybę, ir kreipėsi į kai kuriuos rajono politikus, reikalaudami, kad vaikai būtų iškelti. Motyvuota, kad būrelis vaikų kelia triukšmą, dėl to kenčia jų gyvenimo kokybė, kad yra tekę kviesti ir policiją.

Kaimynai neslėpė, kad žino jog kuriant tokius vaikų globos namus jų susitikimas nėra būtinas. Tačiau jie tikėjosi, jog „parenkant gyvenamąją vietą vaikams bus prisiminti „geri pavyzdžiai“ iš kitų Lietuvos kampelių, kuomet sulaukus gyventojų pasipriešinimo vaikų namai buvo kuriami ten, kur niekas nesipriešino“.

Visgi gilinantis į situaciją paaiškėjo, kad nuomonių būta įvairių. Net ir tokių, kad kai kurie iš tų 18-os pasirašiusiųjų net nežinojo už ką pasirašo: tiesiog kaimynai paprašė tai ir suraitė parašiuką…

Tačiau tai jau istorija, o namai Ragainės gatvėje čia gyvenančiai šeimynai buvo nupirkti jau vasaros pabaigoje. Tad dabar jau visos trys tėvų globos netekusių vaikų šeimynos turės namus.