Tigrų mylėtojai prognozuoja: išmintingo gyvūno metai bus geri ir ramūs

Artėja vasario 1-oji, kuomet pasitiksime Mėlynojo (Juodojo) vandens tigro metus pagal Rytų horoskopą. Tad dabar bene tinkamiausias metas pasikalbėti apie šio gražaus gyvūno charakterį, elgesį ir pomėgius, kurie galėtų būti ir ateinančiųjų metų prognozės.

Albinosai tigrė Knopkė ir liūtas Kinietis nuo mažens taip prisirišo vienas prie kito, kad darbuotojai ir vėliau nedrįso jų išskirti.

Vakarų Lietuvoje bene vienintelio zoologijos sodo Klaipėdos rajono Jonušų kaime įkūrėjas
Edvardas Legeckas ir sodo darbuotojai mielai dalijasi savo pastebėjimais apie šiuos įspūdingus gyvūnus – Kačių šeimos atstovus. Ir prognozuoja, jog metai turėtų būti visapusiškai geri, mat tigrai – gražūs, geri, protingi ir ryžtingi gyvūnai. Sodo darbuotojai to gėrio linki ir visiems pamario krašto gyventojams.

Viename voljere – Knopkė ir Kinietis

Klaipėdos zoologijos sodas savo veiklą pradėjo 2001 m., jo įkūrėjas – Edvardas Legeckas. Sodo veikla nuolat plečiasi, čia vykdomos įvairios nykstančių gyvūnų išsaugojimo programos bei organizuojamos ir vykdomos edukacinės — pažintinės programos.

Zoologijos sode šiuo metu gyvena arti 200 gyvūnų rūšių, iš kurių nemažai yra įtrauktos į Lietuvos ir Tarptautinę raudonąsias knygas. Klaipėdos zoologijos sodo darbuotojų pasididžiavimas yra baltieji tigrai – vieni rečiausių Baltijos šalyse. O iš viso čia dabar gyvena 16 baltųjų ir 12 rudųjų – Amūro – tigrų.

„Čilis, Montis, Delis, Čangas, Princesė, Jūratė, Malta…“, – tokius vardus vardija nuo pat įkūrimo zoologijos sode dirbanti ir būtent plėšrūnus prižiūrinti Aistė Vėliūtė – Čepulienė. Pasak jos, kartais čia rengiamos tigriukų „krikštynos“, kai vardus jiems gali siūlyti lankytojai. O jei tų vardų pasiūloma per daug, kai kurie jų laukia savo eilės – naujos gyvūnų vados.

Nors dažnai teigiama, jog nelaisvėje gyvenantys gyvūnai nenoriai dauginasi, Klaipėdos zoologijos sodo darbuotojai su tuo nesutinka. Anot Aistės, čia tigrės ir tigrai specialiai laikomi atskiruose voljeruose, mat gyvendami kartu jie pernelyg greit veisiasi.

Aistė veda prie įdomios porelės – baltosios tigrės Knopkės ir baltojo liūto Kiniečio voljero. Beje, Kinietis savo vardą gavo dėl išskirtinai siaurų akių, kuriomis visus stebino nuo gimimo. Šie du gražuoliai, anot jos, neatskiriami tapo nuo pat savo vaikystės, tad ir vėliau jų atskirti darbuotojai nesiryžo.

Per dieną – po 10 vištų

Moteris pasakoja, kad dar vaikystėje turėjusi svajonę tapti veterinarijos gydytoja. Tačiau netapo ir dėl to neliūdi, nes šiandien jau gerai žino: būtų pernelyg skaudu nuolat matyti ir gydyti sergančius gyvūnus.

„O tigrai serga?..“ – net nustembame. „Serga“, – patvirtina Aistė. Ir priduria, jog tas, kuris sunegaluoja, tuo metu tampa ir pačiu mylimiausiu gyvūnu. Nors labai rimtų problemų dauguma plėšrūnų išvengia, tačiau pasitaiko įvairių negalavimų. Štai vienu metu čia augo tigriukė Taira, kuriai vos sulaukus 7 mėnesių prasidėjo epilepsijos priepuoliai. Išgelbėti gyvūno nepavyko, tad dar ir šiandien, pasak Aistės, visiems darbuotojams jos labai gaila. Būna, kad baltiesiems tigrams kartais sutrinka ir regėjimas.

O kaip jų apetitas? Juk tikriausiai nelengva išmaitinti tokį būrį stambių žvėrių? „Apetitu jie tikrai nesiskundžia“, – šypteli Aistė. Pasak jos, kiekvienas suaugęs tigras per dieną suėda apie 10 vištų. Tiesa, tai – žiemą, o vasarą, kai karšta, jų apetitas kiek prastėja. Tačiau dryžuotieji atsigriebia vakare, kuomet oras atvėsta, nes tada ir jų aktyvumas padidėja.

Būna ir blogos nuotaikos

Visgi, kad ir labai mylimi, plėšrūnai ir lieka plėšrūnais. Aistė pasakoja, kad dirbant su šiais gyvūnais privalu nė minutei neužsimiršti ir griežtai laikytis saugumo reikalavimų. Nors čia užauginti tigrai yra ypač meilūs, ir vos pamatę savo maitintojus puola rodyti džiaugsmą, jų saugotis privalu bent jau dėl jų svorio. Juk jei apie 200 kg sveriantis milžinas užgriūtų mylimą prižiūrėtoją, jau vien dėl savo svorio gali nemenkai sužaloti.

„Pas juos į narvą, kol jie jame, neiname, nes… ką gali žinoti… Būna ir jiems ir blogų dienų, ir prasta nuotaika. Tai matyti vos priartėjus prie narvo. Jei gyvūnas guli, neateina pasitikti, nerodo džiaugsmo, reiškia jis tądien prastai nusiteikęs“, – apie savo globotinių charakterių ypatumus pasakoja Aistė.

Ne čia gimę, bet iš kitur atsivežti tigrai kurį laiką taip pat būna piktesni, savo agresiją iš tolo, net per narvo grotas demonstruoja besiartinantiems prižiūrėtojams. Taip tęsiasi apie pusmetį, vėliau, pasak Aistės, gyvūnai apsipranta.

Prognozuoja puikius metus

„Tai kokius 2022-uosius – Tigro metus – prognozuoja taip gerai šiuos gyvūnus pažįstantys jų augintojai?“ – galiausiai klausiame.

„Net tokio klausimo būti negali – tik labai gerus“, – atsako Aistė. Anot jos, tigrai yra labai gražūs, geri, išmintingi, galingi, ramūs ir išdidūs gyvūnai, tad ir jų vardu pavadinti metai turėtų žmonėms atnešti daug gėrio, gražių emocijų, o jų poelgiai turėtų būti išmintingi.

„To linkime ir visiems jūsų laikraščio skaitytojams“, – išlydėdama sakė tigrų mylėtoja.