Tik vieną ranką galintis valdyti šilutiškis prašo pagalbos

brazas neigalusis po operacijos42-iejų Gintautas Bražas jau 17 metų sukaustytas negalios – šokdamas į upę jis susilaužė stuburą ir ilgus metus galėjo valdyti tik kairiąją ranką. Tačiau šiandien Gintautas negali net to, nes jam bandant išlipti iš lovos lūžo vienintelė sveikoji ranka.

Iškentęs operaciją ir nesenai iš ligoninės sugrįžęs vyras prašo pagalbos. Jam reikalingas specialus keltuvas, su kuriuo galėtų išlipti iš lovos į vežimėlį ir nukeliauti iki vonios ar tualeto.

„Gal atsiras gerų žmonių, galinčių padovanoti arba paremti finansiškai įsigyti tokį keltuvą, kurio kaina – apie 500 eurų. Būsiu dėkingas už bet kokią sumą“, – su pagalbos prašymu kreipiasi Gintautas.

Nepastebėjo, kad upėje negilu

Gintautas gerai prisimena tą karštą 1999-ųjų vasaros dieną, kai su keliais draugais nutarė išsimaudyti Šyšoje. Prieš šokdamas nuo tramplino, vaikinas nepastebėjo, kad upė – negili, ir galva atsitrenkė į dugną. Lūžo stuburas.

Gintautas prisimena bene mėnesį buvęs lyg šoko būklės – vis negalėjęs susivokti, kad realybė jau visai kitokia, nei buvo įpratęs iki tol. Iš pradžių jis nevaldė viso kūno. Vėliau, po ilgos reabilitacijos, pavyko atgaivinti vienintelę kairiąją ranką.

Po traumos jaunas vyras užsidarė namuose, kaip pats sako, apėmė depresija. „Užsidarydavau kambaryje, užsitraukdavau užuolaidas, sėdėdavau tamsoje ir nieko nenorėdavau“, – sunkų laikotarpį prisimena Gintautas.

Rado širdies draugębrazas neigalusis piesia

Bet vieną kartą išaušo diena, kai Gintautas suprato, jog nebenori būti vienas. Jis pradėjo rašyti pažinties skelbimus į įvairius leidinius, interneto svetaines. Vieną tokių skelbimų neįgaliųjų laikraštyje „Bičiulystė“ perskaitė Mažeikiuose gyvenanti Kornelija.

Jie pradėjo bendrauti „Skype“, o vėliau kartu apsigyveno. Kornelija ir Gintautas kartu jau gal 5 metai.

Dabar jauna moteris padeda širdies draugui, o kai reikia stipresnės pagalbos, ateina jo mama. Gintautas jas abi vadina savo rankomis. „Be jų aš tik gulėčiau. Negaliu apsakyti, kaip gera, kad turiu jas abi“, – sako jis.

Atradęs savyje jėgų, Gintautas pradėjo piešti. Tai nebuvo lengva, nes iš prigimties dešiniarankis vyras turėjo išmokti teptuką laikyti kairėje rankoje. Jis sako, kad piešiant greičiau praeina ilgi vakarai.

Gamta – neišsemiamas Gintauto įkvėpimo šaltinis, kuriam meilė išliko dar nuo tų laikų, kai buvo sveikas ir mėgo žvejoti.

Savivaldybė įrengė liftą

Anksčiau pamatyti gamtos įvairovę galėjo retai – arba per langą, arba jei kas nors išveždavo į lauką. Susiradęs draugę ir supratęs, kad kažkam yra reikalingas, Gintautas pradėjo galvoti, kaip dažniau patekti į lauką. Jis įsigijo elektrinį vežimėlį, tačiau dar reikėjo juo iš pirmo aukšto į lauką išvažiuoti.

Paprastą vežimėlį mama nutempdavo, bet užvažiuoti atgal reikėjo prašyti žmonių pagalbos.

Norėdamas tapti labiau savarankiškas, Gintautas kreipėsi į Savivaldybę – prašė, kad įrengtų nuovažą elektriniam vežimėliui.

„Kol neparašiau Prezidentei Daliai Grybauskaitei laiško, tol nieko nesutvarkė. Kai parašiau, tai per savaitę viską sutvarkė“, – neslepia vyras.

Liftą jam įrengė prieš kelerius metus. Vasarą Gintautas stengiasi nepraleisti nė vienos šiltos dienos: elektriniu vežimėliu važiuoja į gamtą, išbando naujas trasas, net pagrybauja ir žvejoja, o pėsčiųjų taką ant Šyšos pylimo vadina savo autostrada.

Keltuvas buvo per didelis

14022086 1019683121434788 6944823886353285064 nŠiandien Gintautas vėl sukaustytas visiškos negalios: sveikoji ranka lūžo, kai jis lipdamas iš lovos krito ant alkūnės. Po patirtos traumos prireikė net operacijos. Šiandien operuotą ranką jis stengiasi kuo mažiau judinti, o ja remtis galės tik po 3 mėnesių.

„Vėl viskas nuo nulio: iš naujo maitina, iš naujo prižiūri“, – liūdnai sako vyras.

Keltuvas, apie kurį svajoja Gintautas, rankai sugijus padėtų jam ne tik išlipti iš lovos į vežimėlį, bet ir įlipti į elektrinį vežimėlį.

Norėdamas išvažiuoti į miestą, jis turi prašyti, kad ateitų mama ir jį įkeltų į vežimėlį. Draugei to padaryti neužtenka jėgų, nes pati yra neįgali.

Gintautas vėl kreipėsi į Savivaldybę. Jam pasiūlė keltuvą, bet jis – labai platus, sunkiai telpa pro duris ir laikyti jį prie lovos būtų nepatogu. Pagal galiojančią tvarką, naują prie lovos statomą keltuvą Savivaldybė  jam pasiūlyti galėtų tik po 10 metų, nes prieš porą metų jau įrengė liftą.

Padėjo, kiek galėjo

„Savivaldybė G.Bražo likimo valiai nepaliko, daug ką siūlė ir daug yra padaryta“, – apie pagalbą Gintautui sakė Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Audra Barauskienė.

Ji pasakojo, kad G.Bražas dėl būsto pritaikymo kreipėsi prieš daug metų, bet vis nepakakdavo valstybės skiriamų lėšų liftui įrengti. Tuomet jam buvo įrengtas laiptų kopiklis.

A.Barauskienė žino, kad G.Bražas kreipėsi ir į Prezidentūrą. Vėliau lifto įrengimui buvo skirta 4600 eurų iš valstybės biudžeto lėšų ir 2500 eurų iš savivaldybės biudžeto savarankiškų lėšų.

Socialinės paramos skyriaus specialistai Gintautui siūlė naują keltuvą, gautą labdaros būdu, bet jis netelpaGintauto bute.

Pasak A.Barauskienės, G.Bražas gali gauti vienkartinę pašalpą. Savivaldybei jis turėtų pateikti motyvuotą prašymą, kodėl jam reikia įsigyti keltuvą, ir sąmatą, o komisija nuspręstų, kokią sumą gali skirti.

Savivaldybė Gintautui dar galėtų teikti dienos globą namuose. Tai yra kompleksinė paslauga – ir medicininė, ir socialinė. Penkias dienas per savaitę pas Gintautą ateitų žmogus, padėtų sutvarkyti namus, pasirūpinti maistu ir kitais dalykais.

„Žmogus gali būti savo artimoje aplinkoje, o ne globos įstaigoje. Artimieji gali eiti į darbą, mokėti mokesčius valstybei, o grįžę vakare rasti savo žmogų prižiūrėtą. Ši paslauga Šilutėje teikiama nuo 2013 metų, ir gaunantiejį ją labai džiaugiasi“, – sakė A.Barauskienė.