Tikras meras V.Laurinaitis tapo dar tikresnis

LAURASKovo 15-osios vakarą, praėjus tik pusantros valandos po to, kai buvo uždarytos rinkimų apylinkių durys, pasklido žinia, kad Šilutės savivaldybės meru išrinktas „tvarkietis“, vainutiškis Vytautas Laurinaitis.

Mero rinkimų dvikovoje V.Laurinaitis 1365 balsų persvara įveikė Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) politiką, šilutiškį Arvydą Jaką.

Už V.Laurinaitį balsavo 54,07 proc. (7093) rinkimuose dalyvavusių Šilutės rajono rinkėjų, už A.Jaką – 43,67 proc. (5728) rinkėjų.

Rinkimų kampanijos metu V.Laurinaitis, pats save vadinęs „tikru meru“, dabar tapo dar tikresnis, nes šias pareigas eis visą kadenciją – ketverius metus.

Pagal naująjį savivaldos modelį, teisiogiai išrinktą merą iš pareigų atstatydinti galima tik po teismo nuosprendžio ir dar pritarus dviem trečdaliams savivaldybės Tarybos narių.

Rinkti merą panoro tik trečdalis rinkėjų

Gražų sekmadienio rytą ir dieną į svarbiausio savivaldos vadovo rinkimus pakilo 10 809 mūsų rajono rinkėjai.

2012 rinkimų teisę turinčių asmenų balsavo iš anksto – vadinamuoju specialiuoju paštu. Vieni – savo valia, kiti, švelniai tariant, – pavėžėti. Šilutėje pradėti keli ikiteisminiai tyrimai dėl balsų pirkimo, apie kuriuos daugiau sužinosime po kelių dienų.

Šilutės savivaldybės mero pakartotiniuose rinkimuose iš viso dalyvavo 13 117 rinkėjų. Tai tik trečdalis – 33,65 proc. – Šilutės savivaldybėje rinkimų teisę turinčių asmenų. Savivaldybėje yra registruota, kad rinkimuose dalyvauti buvo pakviestas 38 981 žmogus.

Rinkdami savivaldybės Tarybą ir tiesioginiuose mero rinkimuose kovo 1 dieną šilutiškiai buvo žymiai aktyvesni – tuomet į rinkimus atėjo 47,90 procentai visų rinkėjų.

Labiausiai V.Laurinaičiu pasitiki kaimai

7093 rajono gyventojų balsus gavęs meras V.Laurinaitis Šilutės mieste buvo ne toks populiarus kaip kaimuose. Tačiau miesto rinkimų apylinkėse A.Jakui skirtų balsų persvara nebuvo tokia ryški, kad atsvertų balsus, kuriuos V.Laurinaitis gavo kaimiškose gyvenvietėse.

Už V.Laurinaitį daugiau balsų rinkėjai atidavė 28-iose rinkimų apylinkėse, o iš viso savivaldybėje yra 39 rinkimų apylinkės.

Bikavėnuose, Ramučiuose, Šyliuose, Jonaičiuose, Pašyšiuose, Macikuose, Žemaitkiemyje, Kintuose, Stubriuose, Stemplėse, Usėnuose už V.Laurinaitį atiduota daugiau nei 60 proc. balsų, o Inkakliuose, Bikavėnuose, Gorainiuose, Kivyliuose ir Vainute – net daugiau nei 80 proc.

Pritrūko aktyvumo

Pretendentas į rajono mero postą A.Jakas dar rinkimams nesibaigus „Šilutės naujienoms“ komentavo, jog neturi daug vilties laimėti rinkimus.

Politiką nuvylė iš rinkimų apylinkių gaunama informacija apie menką žmonių aktyvumą. Tie nuogąstavimai pasitvirtino, kai buvo suskaičiuoti visi balsai ir balsuoti atėjusiųjų žmonių skaičius.

Pasak A.Jako, partijai Tvarka ir teisingumas socialdemokratų bei valstiečių žaliųjų parama ir naudojamos rinkimų technologijos šįkart buvo efektyvesnės, nei likusiųjų rajono politikų parama jam, Laisvės sąjungos kandidatui.
A.Jakas, prognozuodamas rinkimų rezultatus neapsiriko, kad jam daugiau balsų atiteks miesto rinkimų apylinkėse.

Suskaičiavus balsus, paaiškėjo, kad Žalgirio rinkimų apylinkėje, kurioje balsuoja A.Jako šeimos gyvenamojo kvartalo kaimynai, jį rajono meru norėjo matyti net 64,05 proc. į rinkimus atėjusių žmonių. Kitose miesto rinkimų apylinkėse rinkėjai A.Jakui paskyrė po 8 ar 6 proc. balsų daugiau nei merui V.Laurinaičiui. Kaimiškose savivaldybės rinkimų apylinkėse už A.Jaką balsavo daugiau tik Vilkyčiuose ir Pempiškės kaime.

Balsų skaičiavimo vakarą V.Laurinaitis, „Šilutės naujienoms“ komentuodamas rinkimų rezultatus, sakė, kad žmonės už jį balsavo todėl, kad nori tvirtos valdžios, laukia naujų iniciatyvų ir darbų.